ZTE Nubia Red Magic 3 ile iPhone Xs Karşılaştırması

0
266
Nubia Red Magic 3

Sürekli yeni bir akıllı telefon modeli görmeye alıştık. Bu alanda iddialı markaların iddialı serileri sunulmaya devam ediyor. Fakat son dönemde işler değişmeye başladı. Artık piyasada sadece Huawei, Apple ya da Samsung yok. Bunun yanında farklı markalarında öne çıkmaya başladığını görüyoruz. Bu markalardan birisi de ZTE çatısı altında çalışan Nubia. Aslında markanın amiral gemisi akıllı telefon modelleri çok dikkat çekici değil.

Fakat oyun serisi adı altında sunulan Red Magic akıllı telefonları, markanın bir hayli öne çıkmasını sağladı. Hatta bu serilerin akıllı telefon dünyasında fark yarattığını söylemek de yanlış olmaz. Özellikle kısa süre önce tanıtılan son seri Nubia Red Magic 3 akıllı telefonu, mevcut amiral gemisi akıllı telefon modellerine çok rahat bir şekilde rakip olacak cinsten.

Hem iddialı hem de güçlü akıllı telefonlar olarak sunulan Nubia Red Magic 3 modelinin teknik özelliklerinden ve tasarımından söz etmek bir yana, bu modeli Apple’ın iPhone XS amiral gemisi akıllı telefonlarıyla karşılaştıracağız.

Bakalım oyun telefonu olarak sunulan Nubia Red Magic 3 modelinin amiral gemisi akıllı telefon modeli olan iPhone XS serisine karşı başarılı olma şansı var mı? Yeni akıllı telefonları tercih etmek daha mı mantıklı? Sorulara cevap arayalım.

Nubia Red Magic 3 ile iPhone XS Tasarım Karşılaştırması

Tüm karşılaştırmalarımızda yaptığımız gibi yine tasarım karşılaştırmasından işe başlamak istiyorum. Tasarım kısmında iddialı iki telefon sunuluyor. Özellikle yeni modelin tasarım kısmında biraz daha dikkat çekici bir akıllı telefon olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Öyle ki bu model oyuncu akıllı telefonu. Haliyle tasarım kısmında oyuncu telefonlarından beklenen iddialı yapının sunulması bekleniyor. Nubia Red Magic 3 modeli bu yönde iddialı bir akıllı telefon.

Nubia Red Magic 3 Tasarım

Ekran kısmından başlamak gerekiyor. Ekran kısmında beklendiği gibi çentikli tasarıma yer verilmiyor. Çentikli ekran tasarımının yerine çerçeveli bir akıllı telefon sunulması tercih edilmiş durumda. Çentikli ekran tasarımının oyunlara uygun olmayacağını düşünen Nubia, bu konuda çerçeve kullanmayı tercih etmiş gibi gözüküyor.

Markanın yeni akıllı telefonlarında yer verdiği çerçeveler ise çok geniş değil. Hem üst kısımda hem de alt kısımda ince çerçevelere yer veriliyor. Üst kısımda kameranın bulunduğu alanın ise biraz daha ince olması daha iyi bir görüntü deneyimi sunabilirdi.

Nubia Red Magic 3

Ekran kısmında bu şekilde bir yapı sunan Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının arka kapak tasarımı da oldukça dikkat çekici.

Arka kapak kısmında özel bir RGB ışıklandırma söz konusu. Tüm kasa kısmı için geçerli değil ancak kamera alanından aşağı doğru uzanan bir RGB ışıklandırma söz konusu. Işıklandırma barının dışında genel tasarımın diğer serilere benzer olarak geldiğini ekleyelim.

Üst kısımda üçgen yapının kullanıldığı Nubia Red Magic 3, bu üçgen alanının bittiği kısımda kameraya yer veriyor. Tek arka kamera kullanan Nubia Red Magic 3 akıllı telefonunun, kamerasının çok daha geniş olduğunu söyleyebiliriz. Zaten tek arka kamera kullanılmasının ana nedeni de bu. Oldukça geniş bir lens var ve ikinci kameraya yer verilmemiş.

Nubia Red Magic 3

Daha doğrusu bu kameralara ihtiyaç duyulmamış demek daha doğru olacaktır. Genel tasarımı bu şekilde olan akıllı telefonun tek olumsuz tasarım kısmının kalınlığı olduğunu söyleyebiliriz.

Telefonun içerisinde dahili bir soğutucu sistem olması nedeniyle arka kapak biraz daha kalın. Dışa doğru çıkıntılı bir kasa yapısının sunulması nedeniyle kasanın kalınlığı 9.5 mm seviyesine kadar çıkabiliyor. Ölçülerden net olarak bahsedelim.

Ölçüler: 171.7 mm X 78.5 mm X 9,65 mm Ağırlık: 215 Gram

Renkler: Kırmızı, Siyah, Gri, Mor

Telefonun ölçüleri ve renkleri konusunda detayları da paylaştıktan sonra geçelim iPhone Xs akıllı telefonlarının tasarımına.

Nubia Red Magic 3

iPhone Xs Tasarım Detayları

Apple’ın iPhone Xs akıllı telefonlarıyla Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının tasarımları oldukça farklı. İki telefonun sınıfının da farklı olduğunu söyleyebiliriz. iPhone Xs akıllı telefonlarının amacı oyun değil. Tasarım da buna göre dizayn edilmiş.

Daha çok prestijli bir akıllı telefon sunulmaya çalışılmış. Bu noktada yeni akıllı telefonun çentikli ekran tasarımını benimsediğini görüyoruz. Üst kısımda çentikli ekran kullanan ekranın, alt ve yanlardan ise tamamen çerçevesiz bir akıllı telefon olduğunu da söylemek gerekiyor.

Arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman ise iPhone Xs akıllı telefonlarının standart Apple yapısını sunduğunu görüyoruz. Üst üste sıralı olan çift arka kamera kullanan iPhone Xs, arka kısımda cam panel kullanmaya da devam ediyor.

Genel olarak çok şık bir tasarım sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle bu modelde kullanılan malzemenin artısı tartışılmayacak düzeyde. Paslanmaz çelik malzemenin kullanıldığı akıllı telefon, Nubia Red Magic 3 modeline göre çok daha ince bir seri. Telefonun ölçülerine bakalım.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max

Ölçüler: 143.6 mm X 70.9 mm X 7.7 mm Ağırlık: 177 gram

Renkler: altın, siyah ve gümüş.

Tasarım Genel Değerlendirme

Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarıyla iPhone Xs akıllı telefonları arasında ciddi bir tasarım farkı söz konusu. Başta belirttiğimiz gibi Nubia Red Magic 3 akıllı telefonları oyun odaklı bir seri. Tüm tasarım buna göre düzenlenmiş ve ayrıca ışıklandırma sunulmuş durumda.

iPhone Xs modeli ise bambaşka bir tasarım çizgisini benimsemiş durumda. Bu tamamen kullanıcı tercihine kalmış durumda. Gerçekten gösterişli bir akıllı telefon istiyorsanız Nubia Red Magic 3 ilk tercihiniz olacak.

iPhone XS

Fakat biraz daha prestijli bir tasarıma sahip olan akıllı telefon istiyorsanız da iPhone Xs akıllı telefonları öne çıkacaktır. Fakat dediğimiz gibi tasarım konusu kullanıcıya kalmış durumda.

Apple’ın burada malzeme kalitesi konusunda öne çıktığını ekleyelim. Özellikle paslanmaz çelik kasanın artısı tartışılmaz. Sadece dikkat edilecek noktanın burası olduğunu söyleyebiliriz.

Nubia Red Magic 3 ile iPhone Xs Ekran Karşılaştırması

Tasarım kısmında yaptığımız karşılaştırmada hangi modelin nasıl özellikle öne çıktığını dile getirdik. Tasarım kısmında yaptığımız karşılaştırmanın hemen ardından sıra geldi ekran kısmına.

Yine ekran kısmında da oldukça iddialı iki akıllı telefon söz konusu. Fakat Nubia Red Magic 3 modelinde ekran konusunda biraz daha farklı bir yapı söz konusu. Hemen bu yapıya ve iki telefonun ekran konusunda artılarına geçelim.

Nubia Red Magic 3 Ekran Özellikleri Neler?

Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının ekran konusunda en büyük artısı yenileme hızı. Şimdi burada yine oyuncu telefonunun öne çıktığını söylemek gerekiyor. Oyun odaklı modelde 90 Hz gibi bir yenileme hızı sunuluyor.

Ekranda 90 Hz yenileme hızının sunulmuş olması, oyunlarda ve kare hızı yüksek olan görüntülerde sorunsuz geçiş sunulmasını sağlıyor. Görüntülerde herhangi bir titreme ya da görüntülerde herhangi bir kayma olmuyor. 90 Hz yenileme hızının dışında Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının diğer ekran teknolojilerinde de fark yarattığını görüyoruz.

Telefonun 6.65 inçlik bir paneli bulunuyor. Oyun odaklı seri için oldukça geniş bir ekran boyutu sunan model, 1080 X 2340 piksel çözünürlük değerine sahip.

Nubia Red Magic 3

Yine ekran teknolojisi kısmında da AMOLED ekran kullanıldığını ekleyelim. 387 PPi gibi bir piksel yoğunluk değerine sahip olan ekranın, renk doygunluğunu arttırmak için özel teknoloji desteği bulunmakta.

DCI-P3 renk uzayına sahip olan akıllı telefon, 430 nit parlaklık değerine de sahip. Bu sayede hem daha parlak ekran görüntüsü sunuluyor hem de görüntüler daha gerçekçi bir şekilde sunuluyor. Ekran gövde oranı kısmında ise %80.54 değerinin karşımıza çıktığını da ekleyelim.

Nubia Red Magic 3

Çentikli ekran tasarımına sahip olmamasına rağmen %80’in üzerinden ekran gövde oranının sunulması da yine Nubia Red Magic 3 modelinin ne kadar başarılı bir model olduğunu göstermekte. Açıkçası oyun odaklı bir seri için hem yenileme hızı yüksek hem de görüntü kalitesi iyi bir akıllı telefon sunulmuş.

iPhone Xs Ekran Teknolojisi

Nubia Red Magic 3 akıllı telefonları oyun odaklı seriler ve buna göre bir ekran var. Baştan beridir bu telefonların oyun odaklı olduğunu söyleyip duruyoruz. Ekran kısmında da bunun etkilerini gördük. Fakat genel görüntü kalitesi kısmında Apple’ın akıllı telefonu biraz daha önde.

Bu modelde de OLED ekran kullanılıyor. 5.8 inçlik bir panel kullanan akıllı telefonun, 1125 X 2436 piksel çözünürlük değerine sahip olduğunu görmek mümkün oluyor.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Bu değerlerle beraber Apple’ın akıllı telefonunun 458 PPi piksel yoğunluk değerine sahip olduğunu da ekleyelim. Zaten Apple akıllı telefonlarında genelde bu değeri korumak için çözünürlük değeriyle ekran boyutunu korumayı tercih ediyor.

OLED ekranların DCI-P3 renk uzayı desteğinin bulunması da önemli bir artı. HDR ve HDR10 desteğinin bulunduğu ekranlarda, Super Retina desteği de dikkat çekiyor.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max

Super Retina ekran teknolojisinin sağladığı artıların dışında bir de True Tone desteğinin bulunduğunu ekleyelim. Treu Tone ekran teknolojisi de yine en doğru renklerin sunulmasını sağlamakta.

625 nit parlaklık değeri ve 3D Touch desteği de yine öne çıkan kısımlar arasında. Ayrıca bu modelde Dolby Vision desteği de yine öne çıkan kısımlar arasında yer alıyor.

iPhone XS Max Ekran

Oldukça iddialı bir ekran özelliğine sahip olan iPhone Xs akıllı telefonlarının ekran gövde oranı ise %79.4 olarak açıklandı. Bu değer Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarından daha düşük bir değer. Çentikli bir ekran tasarımına sahip olmasına rağmen ekran gövde oranının biraz daha düşük olması dikkat çekici bir detay olarak değerlendirilebilir.

Ekran Kısmında Kazanan Kim?

Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının ekran kısmında hem yenileme hızı hem de renk doygunluğu konusunda öne çıktığını görüyoruz. 90 Hz yenileme hızına da sahip olan ekranların kalitesi tartışılmaz. Fakat genel görüntü kalitesi olarak değerlendirdiğimiz zaman iPhone Xs akıllı telefonlarının ekranları bir adım öne çıkıyor.

iPhone XS Max

Özellikle Super Retina ekran desteği ve True Tone ekran teknolojisinin bir hayli başarılı görüntü deneyimi sunduğunu ve genel kalite konusunda Apple’ın önde olduğunu da ekleyelim. Oyun odaklı bir seri için Nubia Red Magic 3 ancak görüntü kalitesi yüksek, genel kullanım odaklı akıllı telefonlar için de iPhone Xs modelinin bir hayli öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Genel olarak kazanan ise iPhone Xs.

Nubia Red Magic 3 ile iPhone Xs Teknik Özellik Karşılaştırması

Her ne kadar Nubia Red Magic 3 akıllı telefonunun oyun odaklı bir model olduğunu görüyor olsak da bu modelin de iPhone Xs akıllı telefonlarından aşağı kalır bir yanı yok. Hatta genel değerlendirme yaptığımız zaman, oyun odaklı modelin teknik özelliklerinde güçlendirmeler görüyoruz.

Hem oyun performansını arttırmak hem de uzun süre yüksek performansı devam ettirmek için özelleştirilmiş olan bir akıllı telefon görüyoruz. Yeni modelin bunun için sunduğu sistemler dikkat çekici. Hemen teknik özellikler konusunda detaylara ve karşılaştırmaya geçelim.

Nubia Red Magic 3 Teknik Özellikleri

Yeni akıllı telefonların içerisinde 7 nm üretim sürecinden geçmiş yeni işlemciler var. Snapdragon 855 serisi işlemcileri kullanan akıllı telefon, 2.84 GHz saat hızına sahip. Yeni modelin 8 çekirdekli olduğunu ve 1+3+4 şeklinde çekirdek dizilimi olduğunu da ekleyelim.

Tabii ki yine performans ve güç tüketimi odaklı kümeleme söz konusu. Tek çekirdek maksimum performans için sunulmuş. Bu çekirdek kısmında 2.84 GHz Kryo 485 modelini görüyoruz.

LG V50 ThinQ 5G iPhone Xs Max

Bunun dışında Triple core 2.42 GHz Kryo 485 çekirdekleri ve Quad core 1.8 GHz Kryo 485 çekirdekleri var. Hem performans hem de güç tasarrufu için maksimum denge prensibinin sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir yandan pil dayanma süresinin artması sağlanıyor diğer yandan ise akıllı telefonun maksimum gücü sunması sağlanıyor.

64 bit mimarideki işlemlerin yapay zeka destekli olduğunu ve beraberinde de Adreno 640 grafik birimiyle geldiğini görüyoruz. Adreno 640 grafik birimi burada oldukça önemli bir yere sahip. Sürekli vurguluyoruz ancak bir kez daha belirtelim ki Nubia Red Magic 3 akıllı telefonu bir oyun telefonu olarak geçiyor.

iPhone Xs Max ile Note 9
iPhone Xs Max ile Note 9

Bu nedenle telefonun içinde kullanılan grafik birimin de oldukça güçlü olması gerekiyor. Hem oyunlardan sorunsuz performans hem de 90 Hz yenileme hızını karşılamak için bu gerekli. Yeni akıllı telefonlar bu konuda oldukça başarılı bir performans değeri çiziyor.

İşlemcileri bir kenara bırakacak olursak Nubia Red Magic 3 içerisinde 3 farklı RAM bellek miktarına yer verildiğini görüyoruz. 6,8 ve 12 GB RAM bellek miktarlarına yer verilen akıllı telefonun, yine aynı oranda depolama alanı seçenekleri var. Bu kısımda da 64, 128 ve 256 GB seçenekleri karşımıza çıkıyor.

RAM bellek kısmında sunulan teknoloji LPDDR4x ve depolama birimi kısmında sunulan teknoloji de UFS 2.1 olarak açıklandı. Yine bu kısımlarda da son teknolojiye yer verilmiş durumda. Sadece ana modelde sunulan RAM bellek miktarının 6 GB RAM bellek olduğunu görüyoruz. Fakat dediğimiz gibi 12 GB seviyesine kadar seçim yapabiliyorsunuz.

iPhone Xs

Özel Soğutma Teknolojisi

Nubia Red Magic 3 teknik özelliklerini bitirmeden önce, bu telefonun artılarından söz edelim. Yeni akıllı telefonun içerisinde özel bir soğutma teknolojisine yer veriliyor.

Gerçek anlamda fiziki bir fanın kullanıldığı akıllı telefonda, ısınma sorunu yok. Bu da çok uzun süre boyunca oyunlarda performans düşüşü yaşamamanıza neden oluyor.

Nubia Red Magic 3

Ayrıca pil süresinin de bir hayli artması sağlanıyor. Sadece fan destekli soğutma sistemi değil, bunun yanında bir de sıvı soğutma sistemi sunulmuş durumda.

2.nesil sıvı soğutma sistemi ve fanın tek olumsuz yanı, telefonun tasarım kısmında da söz ettiğimiz kalınlık bölümü. Bu teknolojiler telefonun kasasının biraz daha kalınlaşmasına neden oluyor. Sonuçta 9 mm gibi bir değer karşımıza çıkıyor.

iPhone Xs Max Teknik Özellikler

Gelelim işin Apple tarafına. Daha önce birçok incelememizde ve karşılaştırmamıza yer verdiğimiz gibi Apple’ın içerisinde de A12 işlemcileri yer alıyor. Yeni nesil iPhone modelleriyle beraber kullanılmaya başlayan A12 işlemcileri, özellikle yapay zeka konusunda güçlendirilmiş olan işlemciler.

İLGİLİ HABER:  Apple Yenilenmiş Cihazları İçin Şok İddia

Hem genel işlem performansının arttığını hem de işlem hızının arttığını görüyoruz. Söz konusu işlemcilerin hız kısmında sahip olduğu değer ise 2.5 GHz.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Bu model Snapdragon 855 serisinden farklı olarak 6 çekirdek kullanıyor. 2 adet performans çekirdeğine 4 adet tasarruf çekirdek ediyor. 2+4 yolunun izlendiğini görüyoruz. Yine 7 nm üretim sürecinden geçen işlemcilerde kümeleme şu şekilde; Dual core 2,5 GHz Vortex + Quad Core 1.59 GHz Tempest çekirdekleri. Her iki çekirdek kısmında da maksimum güç minimum pil tüketimi benimsenmiş durumda.

Bunun yanında iPhone Xs içerisinde bir de hareket işlemcileri var. Yardımcı işlemci olarak gösterebileceğimiz M12 hareket işlemcisi de performans konusunda başarılı bir serinin sunulmasını sağlamış durumda.

iPhone XS Max

Grafik birimi kısmında ise Apple G11P MP4 serisine yer verildiğini ekleyelim. Yenilenmiş olan grafik birimi, genel performansın yükselmesini sağlamakta. Sadece ekran görüntü kalitesi konusunda değil, genel görüntü işlemleri ve görüntü işleme konusunda da çok başarılı bir seri görüyoruz.

RAM bellek miktarına geldiğimiz zaman ise işler biraz değişiyor. Apple’ın her zaman için RAM bellek miktarını düşük tuttuğunu biliyoruz. Marka bu modelde de çok yüksek bir RAM bellek miktarı kullanmayı tercih etmedi. Yine bu modelde de LPDDR4x teknolojisinde 4 GB RAM bellek miktarına yer verildiği belirtildi.

iPhone XS Max

Nubia Red Magic 3 ile karşılaştırdığımız zaman, RAM kısmında gerçekten düşük bir telefon sunulduğunu görebiliyoruz. Tabii ki burada Apple’ın iOS artısı olduğunu ve bileşenlerinin tam uyum içerisinde çalıştığını da unutmamak gerekiyor. Tüm bunlar değerlendirildiği zaman genel performans kısmında oldukça başarılı bir telefon söz konusu.

Modelin AnTuTu üzerinden aldığı puan 346.400 olarak açıklanmıştı. Bu bile ne kadar iddialı bir akıllı telefon modeliyle karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. Depolama alanı kısmında ise yine 64 GB, 256 GB ve 512 GB seçenekleri var.

iPhone XS Max

Apple’ın burada bir eksik noktası var. Artırılabilir hafıza sunulmuyor. En azından fiziksel olarak böyle bir şey sunulmadığını söyleyebiliriz. Teknik kısımda Apple’ın işlemcisi fark yaratmayı başarıyor.

Teknik Özelliklerde Kazanan Kim?

Nubia Red Magic 3 teknik kısımda çok iddialı bir akıllı telefon. Oyun odaklı bir telefon sunulması, her zaman için performans değerlerinin en üst seviyede tutulması anlamına geliyor. Bunun yanında performans değerlerinin düşmemesi için kullanılan ekstra soğutucu teknolojileri var.

Tüm bunları üst üste koyduğumuz zaman Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının biraz daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Eğer amacınız telefonda oyun oynamaksa, bu durumda tercihiniz Nubia Red Magic 3 modeli olmalı. iPhone Xs akıllı telefonlarının oyun performansı düşük demek yanlış olur.

iPhone XS Max
iPhone Xs Max maliyetleri

Elbette bu modelde de oyun performansı oldukça üst seviyede ancak fark iPhone modelinin bunun için tasarlanmamış olması. Bu telefon daha çok genel kullanım odaklı bir telefon. Aşırı oyun oynadığınız zaman ısınma durumuyla karşı karşıya kalırsınız ve pil gücü de Magic 3 modelinde olduğu kadar yüksek seviyede devam etmez.

Yani biraz daha amaca yönelik bir telefon sunulduğunu söylemek mümkün. Bunun dışında henüz Magic 3 modeli için AnTuTu sonuçları açıklanmış değil. AnTuTu sonuçlarının açıklanmasından sonra performans konusunda karşılaştırmaya daha yakından bakabiliriz. Test sonuçları açıklandığı zaman sitemizde yer vereceğiz. Şu an karşılaştırma sonuçları bu şekilde.

Nubia Red Magic 3 ile iPhone Xs Kamera Karşılaştırması

Yeni akıllı telefonların kameraları kısmında da ciddi bir yarış söz konusu. Her ne kadar Apple bu konuda bir adım önde olsa da Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının tek kamerayla iyi bir mücadele çıkardığını söyleyebiliriz. Özellikle alanında ilk olarak 8K çekim artısı da unutulmamalı. Hemen her iki telefon için de açıklanan kamera özelliklerine geçelim ve karşılaştırmamızı yapalım.

Nubia Red Magic 3 Kamera Özellikleri

Yeni akıllı telefonlarda tek bir arka kamera var. Fakat dediğimiz gibi çok iddialı bir arka kamera söz konusu. 48 MP değerinde tek arka kamera kullanan akıllı telefon, Sony Exmor IMX586 sensörlerine sahip. f/1.7 diyafram açıklık değerinin bulunduğu kameranın yapay zeka ile güçlendirilmesi de yine oldukça kaliteli çekimler sunulmasını sağlıyor. Özellikle çekim çözünürlüğü dikkat çekici.

Rakiplerinden farklı olarak Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının 4320p çekim çözünürlüğü bulunuyor. Bu da 8K çekim yapılabildiği anlamına geliyor. 8K çekim desteğine sahip olan telefon, 30 fps kara hızı değerinde çekim gerçekleştirebiliyor. Bunun yanında bir de özelleştirilmiş olan yavaş çekim modu var.

Nubia Red Magic 3

Yavaş çekim modunun en az 8K çekim kadar artı sunduğu da ekleyelim. Arka kamera kısmında böyle bir seçim sunulan telefonun ön kamerasında da yine tek kamera kullanılıyor. 16 MP değerinde ön kameranın f/2.0 diyafram açıklığı bulunuyor ve portre modu gibi artılar sunuluyor.

Yine ön kamera kısmında da yapay zeka artısı kendisini göstermekte. Yine hem arka kamera hem de ön kamera için yazılımsal olarak da geliştirmeler yapılmış durumda. Bu kısımlarda oldukça başarılı bir teknoloji sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

iPhone Xs Kamera Özellikleri

Apple’ın akıllı telefonlarının kamera konusunda ne kadar iddialı seriler olduğunu biliyoruz. Her ne kadar son yıllarda diğer markalarda bu konuda bir hayli gelişme göstermiş olsa da Apple hala en iyi kameraya sahip akıllı telefonlardan birini üretiyor. Markanın yeni akıllı telefon modellerinde sunulan kamera özellikleri de oldukça etkileyici.

iPhone Xs modelinde çift arka kamera kullanılıyor. Arka kısımda üst üste sıralanmış olan çift arka kamerayı gördüğümüz telefonu, 12 MP değerinde ana kamerası var. Ana kamera f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip ve 26 mm odak uzaklığıyla dikkat çekiyor.

iPhone XS

4K 60 Fps çekim yapabilen kameralara 12 MP değerinde telefoto kameraları eşlik ediyor. Telefoto kamerasında da 2x optik zoom sunulduğunu ve f/2.4 diyafram açıklık değerine yer verildiğini görüyoruz.

Yeni modelin kameraları da yine 52 mm odak uzaklığına sahip. Arka kameraların birçok mod ile zenginleştirildiğini de söylemek gerekiyor. Başta bu telefonların yapay zeka artısı öne çıkıyor. Özellikle işlemci üzerinde yer alan yeni görüntü işleme merkezinin artısı oldukça fazla. Arka kamera kısmında durum bu. Fakat ön kamera kısmında işler biraz daha farklı.

iPhone Xs Max

Face ID sonrasında kullanılan ön kamera düzeni iPhone Xs modelinde de kendisini göstermekte. Telefonun ön kamerası kısmında 7 MP değerinde TrueDepht kameraları bulunuyor. f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip olan ön kameralar, Face ID teknolojisine sahip ve bunun dışında animoji, memoji gibi artıları bulunuyor. Zaten yazılımsal olarak her yönden desteklenen bir teknoloji söz konusu.

Kamera Karşılaştırmasında Kim Önde?

Nubia Red Magic 3 akıllı telefonları kamera konusunda çok iddialı telefonlar. Fakat bu modelin amacı çok iyi kamera özelliklerine sahip olması değil. 8K çekim yapılabilmesi oldukça önemli bir artı ancak kamera konusunda iPhone biraz daha tecrübeli.

Henüz yeni model için kesin değerlendirmeler yapılmış değil. Magic 3 kamera puanının ne kadar olduğunu bilemiyoruz. Bu nedenle karşılaştırmada Apple’ın ne kadar önde ya da geride olduğunu söylemek pek mümkün değil.

iPhone XS

Kendi yorumumuza göre bakacak olursak, iPhone Xs akıllı telefonları kamera konusunda daha başarılı. Daha net bilgi için DxOMark değerlendirmesini de beklemek gerekiyor.

Pil Durumu Karşılaştırması

Pil durumu son dönemde biraz daha önemli bir hal almaya başladı. Yeni akıllı telefon modellerinde sunulan raporların yanlış olduğu iddiasından sonra Apple’ın bu konuda biraz daha gündem önüne geldiğini de söylemek yanlış olmayacaktır.

Hal böyle olunca iki modeli pil durumu konusunda da karşılaştırmamız gerekiyor. Değerlendirmeye baktığımız zaman Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının biraz daha iyi bir pil kapasitesi sunması gerekiyor.

Çünkü bu modelde oyun için özelleştirilmiş olan donanımlar var. Ayrıca oyun sırasında tam performans elde edilmesi gerekiyor. Daha uzun dayanma süresi şart gibi gözüküyor.

iPhone XS Max suya dayanıklılık

Nubia Red Magic 3 Pil Özellikleri

Telefonun pil kısmında 5000 mAh değerinde bir bataryayla karşımıza çıktığını görüyoruz. USB Type C bağlantısının sunulduğu piller, hızlı şarj destekli.

USB PD modu ve 27W hızlı şarj desteği sunan telefonun Qualcomm Quick Charge 4.0 teknolojisine sahip olduğunu görüyoruz. Genel olarak batarya konusunda başarılı bir akıllı telefon sunulmuş durumda. Özellikle kapasite oldukça tatmin edici düzeyde. Çok uzun süre kullanım sunulabiliyor.

Nubia Red Magic 3

iPhone Xs Pil Özellikleri

Diğer bir model iPhone Xs. Apple pil konusunda çok başarılı değil. En azından kapasite konusunda çok başarılı değil. 2658 mAh değerinde bir bataryaya sahip olan telefon, aynı sınıf modellere göre oldukça düşük bir kapasiteye yer veriyor.

Hızlı şarj destekli bataryaların, 30 dakika içerisinde yarım dolum imkanı sunduğunu da görüyoruz. Her ne kadar pil kapasitesi konusunda rakiplerin gerisinde kalan bir akıllı telefon sunulduğunu söylemek mümkün olsa da iOS 12 işletim sisteminin bu konuda önemli bir artı sunduğu da tartışılmaz. Fakat genel olarak pil kapasitesinin hala yeterli olmadığını söylemek gerekiyor.

Genel Pil Değerlendirmesi

Hem iPhone Xs akıllı telefonlarında hem de Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarında başarılı yazılım desteği ile pil süresi artırılıyor. Fakat genel değerlendirmeye baktığımız zaman Nubia bu konuda çok önde. Özellikle hızlı şarj konusunda çok iyi bir yazılım desteği sunulmuş durumda.

iphone-xs-iphone-xs-max

Bunun yanında ekstra soğutucu artısının olması, sıcaklığa bağlı olarak pillerin hızlı tükenmesi sorununun da önüne geçiyor. Bu kez kazananın çok net bir şekilde Magic 3 modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle şarj teknolojilerinde yeni model çok önde. 27W hızlı şarj desteği var. Bir oyuncu telefonu için oldukça önemli olan pil kapasitesi gereklilikleri karşılanmış durumda.

Arayüz ve Genel Kullanım

Her iki akıllı telefon modeli için de özelleştirilmiş arayüzler var. Zaten Apple’ın iOS serisini kullandığını biliyoruz. Kendi geliştirmiş olduğu işletim sistemi, Apple’ın en büyük avantajı. Yine kendi donanımlarına ve ihtiyaçlarına göre geliştirilen bir yazılım kullanılıyor. Bu konuda Nubia ise Google tarafından sunulan Android işletim sisteminden yararlanıyor.

Nubia Red Magic 3 Arayüz

İşletim sistemi kısmında Android 9 üzerinden geliştirilmiş olan bir arayüz görüyoruz. Daha önce tanıtılan akıllı telefon modellerinde yer alan arayüzün geliştirilmiş bir versiyonuna sahip olan akıllı telefon, Redmagic OS 2.0 arayüzünü sunuyor.

Nubia Red Magic 3

Telefonun sunduğu bu arayüzün önemi oldukça fazla. Bunun nedeni arayüz kısmında oyun modu gibi modların bulunması. Tek tuşla telefonu oyun moduna alabiliyorsunuz. Bu durumda bildirimlere karşı telefon bir nevi sessize alınıyor. Arayüzün buna karşı birçok artı noktası var.

iPhone Xs Arayüz

Apple’ın yeni akıllı telefonlarının içerisinde iOS 12 işletim sistemi sunuluyor. iOS 12 işletim sisteminin arayüz kısmında ve yazılım desteği konusunda ne kadar başarılı olduğu tartışılmaz. iPhone Xs akıllı telefonlarında güncelleme artısı gibi bir de artı var.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

iOS 12 sürümü yüklü olan model, WWDC 2019 sonrasında tanıtılacak olan iOS 13 işletim sistemi güncellemesini de alacak. Bundan sonraki süreçte de güncellemeler uzun süre devam edecek gibi duruyor. Böyle baktığımız zaman iPhone Xs akıllı telefonları çok daha avantajlı.

Arayüz Değerlendirmesi

Nubia Red Magic 3 arayüz kısmında özelleştirilmiş olan birçok sistem sunuyor. Oyun modu gibi artıları bulunan akıllı telefonun, Android 9.0 üzerine kurulmuş olan bir yazılımı var. Buraya kadar her şey başarılı. Fakat bu konuda rakip çok iyi.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max

Apple’ın kendi işletim sistemini sunması ve iOS güncellemelerinin çok uzun süre verilmesi, iPhone Xs akıllı telefonlarını bir adım öne çıkarıyor. Karşılaştırmada da yine kazananın iPhone Xs modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle güncelleme desteği ve tam uyum konusunda Apple çok daha önde. Magic 3 modelinin güncellemelere devam edip etmeyeceği bile bilinmiyor.

Dayanıklılık Konusu

Son karşılaştırmamız dayanıklılık konusunda olacak. Şimdi iki modelin sunduğu dayanıklılık derecesinden söz ederek başlayalım. iPhone Xs akıllı telefonlarında IP68 sertifikasına yer veriliyor. Bu sertifika suya ve toza karşı maksimum dayanıklılık sunulmasını sağlıyor.

Suya ve toza karşın koruma sunulmasını sağlayan sertifika, Magic 3 modeline de kendisini gösteriyor. Fakat bu modelde IP55 sertifikası sunulmuş durumda. Yani suya ve toza karşı tam olarak koruma sunulmuyor. Bunun yerine daha çok sıçramalara karşı koruma sunulduğunu söylemek gerekiyor.

Nubia Red Magic 3

Tabii ki suya ve toza karşı dayanıklılık sunulması konusunda tasarımın sınırları var. ZTE modelinde dahili fan sunulması, bunun yanında telefonun sıvı soğutma sistemine sahip olması gibi detaylar, IP68 sertifikasına almaya engel oluyor.

Yani telefon bir seviyeden sonra su da geçiriyor toz da geçiriyor. Böyle baktığımız zaman kesinlikle iPhone Xs akıllı telefonlarının daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Nubia Red Magic 3

Bir kere bu modellerde çelik çerçeve kullanılmış durumda. Çelik çerçeve kullanılması, telefonun aşınmalara karşı da ekstra bir koruma sunmasını sağlıyor.

Sadece iPhone Xs akıllı telefonunun arka paneli kısmında cam kullanılmış. Magic modelinde böyle bir durum söz konusu değil. Bu nedenle düşmelere karşı Magic biraz daha avantajlı bir akıllı telefon olarak değerlendirilebilir.

iPhone XS ve iPhone XS Max şarj sorunu
iPhone Xs ve iPhone Xs Max şarj sorunları

Genel Değerlendirme

Tüm özellikleriyle yeni akıllı telefonları karşılaştırdık. Karşılaştırmamıza baktığımız zaman Nubia Red Magic 3 akıllı telefonlarının oldukça iddialı bir model olduğunu görüyoruz. Her iki telefonun da önde olduğu bazı noktalar var. Şu an için yeni modelin net fiyatları açıklanmadığı için fiyat karşılaştırması yapamıyoruz. Fakat seçim kısmı oldukça basit.

Genel kullanım odaklı bir akıllı telefon istiyorsanız, tercih edeceğiniz model iPhone olacak. Fakat telefonda çok fazla oyun oynamayı seviyorsanız en iyi tercih de Magic 3 modeli olacaktır. Dediğimiz gibi kesin fiyatların açıklanmasını beklemek gerekiyor. Ayrıca bu modele doğrudan ülkemizden erişim olup olmayacağını da bilemiyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?