Akıllı telefon alanında son dönemde daha çok Çinli firmaların ön plana çıkmaya başladığını söylemek gerek. Hem yüksek donanım özellikleri hem de bunun yanında teknik özelliklerin yüksek tutulmasına karşın fiyatların oldukça düşük tutulması Çinli telefon üreticilerin epey bir öne çıkmasına neden oldu. İşte bu markalardan birisi de Xiaomi. Ürettiği amiral gemisi serisi telefonları ile adından sıkça söz ettiren Xiaomi, Samsung ve Apple gibi üst segment markalarında rakiplerinden biri olarak gösteriliyor.

Xiaomi’nin bu şekilde kendisine akıllı telefon pazarında kalıcı bir yer edinmeyi başardığını söylemek gerek. Geçtiğimiz günlerde ise Xiaomi markasına çok benzer bir telefon firmasının Xiaomi ve Apple’a rakip olacak telefonlarının tanıtılması ile Xiaomi’nin geri planda kalacağı düşünülmeye başlanmıştı. İspanyol firması Zetta olarak bilinen firmanın son seri telefonları ise Apple katili olarak adlandırılmış ve Apple telefonları geride bırakacağı da iddia edilmişti. Hem Xiaomi hem de Apple’a rakip olan marka hakkında ise geçtiğimiz günlerde şok bir iddia ortaya atıldı.

Ortaya atılan iddialara göre Apple katili olarak bilinen ve Xiaomi markasına da rakip olarak gösterilen Zetta’nın telefonları aslında Xiaomi marka. İddialara göre Zetta telefonlarını doğrudan Xiaomi’den alıyor ve telefonlar makyajlanarak ufak değişikliklerle marka logosu altında satılıyor. Aslında Xiaomi olduğu iddia edilen Zetta serisi akıllı telefonların kasa ve tasarım yapılarının da Xiaomi serilerine ne kadar benzediğini göz önüne alacak olursak iddiaların büyük oranda doğru olduğu yorumunu da yapabiliriz. Konu hakkında her iki firmada herhangi bir açıklama yapmazken Zetta’nın bundan sonraki serilerde de benzer tasarımlar kullanıp kullanmayacağı da merak konusu oldu.

Zira Apple’ın en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen telefon serisinin bu iddialardan sonra Apple karşısında da geriye düşmeye başlayacağı düşünülmekte. Tabi tüm bunlar için öncelikle yapılacak açıklamaları beklemek gerek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?