Yurtdışından iPhone getirme, pasaporta kayıt ettirme ve diğer işlemler (2018 Güncel)

109
3342

iPhone’ların cep yakan fiyatları, yüksek vergilerle birleşince iPhone almak isteyenler için akla yurtdışından iPhone almak oldukça cazip geliyor. Şu an Apple.com’dan 749749 dolara iPhone XR 64 GB  alabiliyorsunuz. TL olarak da şu  anki kurdan 3950 TL (1 usd = 5.20 TL) yapıyor. Apple Store Türkiye’de ise iPhone XR 64 GB telefon 7399 TL’ye satılıyor. (03/12/2018) Aradaki fark ise 3450 TL. Bu rakam az olmadığı için de yurtdışından gelirken iPhone getirmek çok tercih edilen bir yöntem. Bu yazımızda 2018 yılı için şu soruları yanıtlayacağız:  Yurtdışından nasıl iPhone getirilir? Kaç tane getirebilirsiniz? Pasaporta nasıl kaydettirebilirsiniz? Garanti durumu nedir.? Hangi model numaralarını getirmelisiniz?

Ebay, AliExpress veya Amazon gibi sitelerden iPhone alamaz mıyım?

Birçok kişinin bildiği gibi Ebay, AliExpress, BestBuy, Amazon gibi uluslararası birçok alışveriş sitesinde fiyatlar çok uygun. Yurtdışından iPhone 7 alacakların aklına ilk gelen bu sitelerden almak oluyor. Ne yazık ki bu iş o kadar kolay değil. Türkiye Cumhuriyeti vergi kaybını engellemek adına, yurtdışından alınacak ürünlere sıkı bir kontrol uyguluyor.

1- Aylık 75 Euro’nun üzerinde ürünü, gümrük vergisiz getirtemiyorsunuz.

2- TRT bandrolü olmasını gerektirecek ürünler gümrükte takılıyor. (Cep telefonu, radyo, tv gibi)

Diyelim ki; bu tarz sitelerden uygun fiyata bir ürün aldınız. Ürün gümrükte takıldığında birçok masraf yapmanız gerekiyor. TRT bandrolü almanız gerekiyor. Pasaport kaydı gerekiyor ve sonuçta, ürünü buradan almakla aynı fiyata geliyor.

iPhone phablet

Yurtdışına gidiyorum. Gelirken kaç iPhone getirebilirim?

Bu konuda 2017 Mart ayında mevzuatta bir değişiklik oldu. Öncesinde 1 tane fazladan olmak üzere 2 telefonla giriş yapılabiliyordu. Bu son değişiklikle, 2. telefonun imei’sinin kaydedilip, BTK’ya bildirilmesi ve ülke içinde kullanımının engellenmesi kuralı getirildi. Bununla birlikte 2 yılda 1, bir cep telefonunu pasaportunuza kayıt ettirebiliyorsunuz.

Araştırmalarımıza göre şu an gümrükte bu uygulama tam olarak başlamış değil. Gümrük yetkililerine göre, mevzuat değişimi onayından 90 gün sonra uygulamaya başlıyorlarmış. Bununla birlikte her geçeni de gümrük polisleri kontrol etmiyor. Bu yüzden yurtdışından halen telefon getirenler var.

Yurtdışından iPhone getirebilrsiniz.

Yurtdışından iPhone alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bu konuda uzun uzun yazdığımız bir konu var. Okumanızı öneririz:

Yurdışından iPhone 7 alırken nelere dikkat etmeli

apple retina ekran

Yurtdışından hangi model iPhone’lar alınmalı?

Bazı iPhone modellerinin garantisi Türkiye’de geçerli. Bazı modellerde ise 4G bağlantısında sorun yaşıyorsunuz. Bu yüzden yurtdışından alacağınız iPhone modeli çok önemli. Bu konuda şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Yurtdışında garantisi olan iPhone X modelleri

Yurtdışında garantisi olan iPhone 8 modelleri

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus model numaraları (A1661, A1779, A1784, A1779, A1785) ne anlama geliyor?

Türkiyede garantisi geçerli 6/6s modelleri:

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Modeli:  A1688 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Plus Modeli: A1687 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Modeli: A1586 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli: A1524 (Global)

iPhone alırken görülen locked-unlocked terimleri ne anlama geliyor?

Amerika gibi birkaç ülkeden iPhone satın alırken locked-unlocked veya simlocked gibi ifadeler görürsünüz. Bazı yabancı operatörler kampanyalı iPhone’ları daha ucuza satıyor ve bu cihazları sadece o operatörde kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden yurtdışından alacağnız telefonu, Türkiye’de de kullanabilmek için Unlocked olanlarını almalısınız.

Yurtdışından alınan telefon pasaporta nasıl kayıt edilir?

Adım 1: IMEİ numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Aldığınız yeni iPhone üzerinde *#06# yi tuşlayarak Imei numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca; Ayarlar > Genel > Hakkında kısmından da IMEİ numaranızı öğrenebilirsiniz.

 

Adım 2: Öncelikle son 4 ay (120  gün) içinde yurtdışına çıkmış birinin pasaportuna ihtiyaç var. Bu kişi siz olabileceğiniz gibi bir yakınınız da olabilir.

Adım 3: Pasaport sahibinin eğer yoksa e-devlet şifresi almasını sağlamalısınız. (Ptt’den alınıyor.)

 ​Adım 4:Yurtdışı kayıt harcı (imei kayıt ücreti),pasaport sahibinin TC kimlik nosu ile vergi dairelerine veya belirlenmiş banka şubelerine yatırılmalıdır. Bu miktar 2018 yılı için, 170,80 TL’dir.  Kasım ayında zam geldi. 500 TL oldu. 

Adım 5:  E-devlet üzerinde bulunan Imei kayıt sayfasından kayıt işleminizi yapabilirsiniz: Imei kayıt sayfası için tıklayın.

E-devlet’de cihaz kaydı yapabilmek için şunlar gerekli:

  1. Kullanııcı adı
  2. E-devlet şifresi
  3. Ülkeye giriş – çıkış tarihi
  4. Pasaport numarası

 

Yurtdışından alınan telefonun 120 gün içinde kaydının yapılmaması durumunda ne olur?

120 günü geçtikten sonra cihaz aramalara kapatılır.

Yurtdışından getirilen iPhone’ların garanti durumu nedir?

Bu konuda geçtiğimiz ay çıkan bir haberde; Apple Türkiye tarafından, yurtdışından alınan iPhone telefonların garantisinin geçerli olmayacağını açıklaması herkes üzerinde şok etksi yapmıştı. Neyse ki Apple Türkiye, bu kararını değiştirdi. Artık yurtdışından alınan cihazların da garantisi Türkiye’de geçerli. Ama daha önce de olduğu gibi 1 yıl süre ile garanti var.  Bu konuda Apple yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bunu doğruladılar. Her iPhone modeli için geçerli olmayan bu garantinin sadece bazı model numaralarında olduğunu da belirtmiş olalım.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

109 YORUMLAR

  1. amerikadan aldığım ve 1 yıl garantisi hâlâ devam eden 64 gb ıphone x’im %80den sonra şarj olmuyor ve apple support gerekli testleri yapıp benden kaynaklanan bir sorun olmadığını ancak amerikadan aldığım için parça desteği bulunmadığını ellerinden bir şey gelmediğini aldığım yere veya parça desteği olan bir ülkeye götürmem gerektiğini orada değişim yapılabileceğini söylediler ne yapabilirim?

  2. Abd den ıphone 8 64 gb getirtmek istiyoruz bi arkadaş vasıtasıyla 599 dolar artı Türkiyede 500 tl vergi bunun dışında başka bi ücreti var mı acaba ? Şimdiden cevap için teşekkürler.

  3. Abi ıraktan iPhone 6 getirtmek istiyoruz babamın pasaportu var en sonda 1 ay önce giriş çıkış yaptı telefon geldikten sonra açacaz ama bi telefoncuya sorduk adam 500 tl ye açtırılıyor dedi bu doğrumu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?