iPhone fiyatlarının ülkemizde astronomik olması bir çok iPhone kullanıcısının yeni telefonlarını yurtdışından, özellikle de Amerika’dan getirmelerine neden oluyor. Son günlerde Amerika ile yaşanan sıkıntıların bu durumu nasıl etkileyeceğini ise şimdilik kestirmek zor. Son günlerde bir çok iPhone 7 Model A1784 kullanıcısından şikayetler almaktaydık. Gelen şikayetlerde artık bu modellerin garanti kapsamında onarımının yapılmadığı iddia ediliyordu.

AppleUzmani.net olarak konuyu araştırdık. Görüştüğümüz bir Apple yetkilisinden bu konuda bazı bilgiler aldık.

Maalesef gelen haberler doğru. Artık Apple A1784 modellerini (Amerika menşeli) garanti kapsamında tamir etmiyor. Sebep olarak da zaten her ülkeye ayrı ürün üretildiğini ve farklı ülkeler için üretilen ürünlerin parça-malzeme yapılarının değişikliği nedeniyle garanti kapsamına alınmadığını söylediler.

AppleUzmani.net yorumu: Yine hep iddia ettiğimiz gibi, sorunun kaynağı Apple Türkiye’nin Apple tarafından üvey evlat muamelesi görmesidir. Apple Türkiye malzeme, parça temininde sorun yaşamakta ve gelen talepleri karşılamakta zorlanmaktadır. Bu yüzden istediği gibi yurtdışı menşeli ürünleri geri çevirebilmektedir. Bu yaptığını ise dayandırdığı kurallar şu şekilde:

Apple Ürününün satın alındığı ülkeden başka bir ülkede servis talep edildiğinde servis seçenekleri sınırlı olabilir. Söz konusu ülkede Apple Ürünü için servis mevcut olmaması halinde, Apple gönderim ve hizmet için ortaya çıkabilecek ek ücretleri servis sağlamadan önce size bildirecektir.

Hücresel kapsama alanı olan iPad aygıtları ve iPhone aygıtları ile ilgili olarak garanti, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkeleri ve İsviçre için servis kapsamı sağlar. Bölge dışında ülke seçenekleri Apple’ın kontrolü dışındaki teknik sorunlar nedeniyle sınırlı olabilir.

Kaynak: https://goo.gl/5Ayphb

Türkiye’de AEA ülkesi olmadığı için Avrupa ülkelerinden alınan yurtdışı cihazlarını da Apple Türkiye garanti kapsamında değerlendirmek zorunda değil.

Biz Apple Türkiye’nin iyi niyetli ve müşteri memnuniyetini öne çıkartan bir organizasyon olduğunu düşünüyoruz. Ama elindeki stoğa göre politika değişimi yapması kafa karıştırıyor.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?