Ülkemizin fahiş vergi oranlarından dolayı, iPhone 7 almak isteyenler, daha ucuza iPhone 7 nasıl alınır meselesine yöneldi. Bazıları yurtdışına gidecek akrabalarına telefon siparişi veriyor bazısı da Amerika’ya bile gidip almanın daha ucuza geleceğini düşünüyor.

iPhone 7 plus 32gb Newyorktan %8.5 vergisi ve bizdeki kayıt parasıyla
(Türk parasıyla)2650tl gibi bir fiyata geliyor Türkiye satış fiyatının 3800 tl olduğunu düşünürsek karlı bir alışveriş oluyor.

iPhone 7 / iPhone 7 Plus en ucuz nasıl alınır? yazımızda bu konuda çeşitli yöntemleri paylaşmıştık. Bu yazımızda da yurtdışından iPhone 7 nasıl getirilebilir? En ucuza nereden alabiliriz sorusuna cevap arayacağız.

Amerika’dan nasıl iPhone 7 getirilebilir?

1- Öncelikle Amerika’dan alınan iPhone 7’nin modeline dikkat etmelisiniz. (Modelden kastettiğim iPhone 7 veya iPhone 7 Plus değil.) Amerika ve Türkiye arasındaki bağlantı teknolojisi farkından dolayı her iPhone 7’yi Türkiye’de kullanamazsınız.. (Model numarasına göre uyumluluk listesini şuradan görebilirsiniz: Tıklayın) . Siz GSM uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Aşağıdaki modeller Apple Store tarafından tavsiye edilen modeller:

iPhone 7/Plus
A1778 GSM
A1784 GSM

Genelde T-mobil ve Verizon olanlar problemsiz oluyor.

2- Ayrıca bir de Sim-free veya Unlocked meselesi var. Amerika’da bir operatörle çalışan iPhone diğer operatörler için kilitleniyor. Ama Türkiye’ye geldiğinizde bizdeki operatörler için herhangi bir kilit olayı yok. (vodafone, avea, turkcell)

2-  Sahibinden.com gibi sitelerde Amerikadan getirilmiş ürünler satılıyor. Bu ürünleri alırken, öncelikle operatörünüzde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çalışıyorsa pasaport kaydının yapılmış olması gerekiyor. Yurtdışından getirilen bir telefon 120 gün çalışabilir. Eğer bu süre içerisinde kayıt ettirmezseniz kilitlenir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için ya pasaporta kayıtlı olup olmadığını kontrol edin ya da elinizde son 1 ay içinde yurtdışına çıkılmış bir pasaport olsun. Pasaport kaydı için de 150-200 TL gibi bir rakam da ayırmanız gerekiyor. 2019 Mart ayı itibarıyla bu ücret 618 TL oldu.

3- Yurtdışından 1 kişi 1 telefon getirebilir ve 2 yılda pasaporta işlenebilecek telefon sayısı da 1’dir.  Fazlası kaçakçılığa giriyor. İnternette 100-150 TL karşılığında kendi pasaportlarına kaydettiren satıcılar da var. Ama tavsiye etmiyoruz.

4- Yurtdışından getirilen iPhone’larda servis konusunda sıkıntı çıkabilir. En basitinden, Amerika’da cep telefonlarına 1 yıl garanti uygulanıyor. Ülkemizde de 2 yıl garanti kuralı var. Apple servisleri de yurtdışından aldığınız telefona 1 yıl garanti uygulayabilir. Hatta gelen haberlere göre yukarıda model numaralarını yazdığım iPhone 7/Plus modellerine servis hizmeti veriliyormuş.

5-  Amerika veya Çin’den gelen cihazları garanti kapsamında Türkiye’de tamir ettiremezseniz önünüzde 2 seçenek bulunuyor:

 • Amerika veya Çin’deki Apple servisiyle iletişime geçip, cihazı onlara yollayacaksınız (Türkiye’de bu pek mümkün görünmüyor.)
 • Veya Özel Apple Servislerine müracaat edeceksiniz. (Bakınız: Apple teknik servisi)

Türkiye’de Garantisi Olan Yurtdışı iPhone Modelleri:

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Modeli:

 • A1688 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Plus Modeli:

 • A1687 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Modeli:

 • A1586 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli:

 • A1524 (Global)

TR Garantisi Olmayan Yurtdışı iPhone 6-6s Modelleri:
TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6s Modelleri;

 • A1633 (Amerika)
 • A1700 (Çin)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6s Plus Modelleri;

 • A1634 (Amerika)
 • A1699 (Çin)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6 Modeli;

 • A1549 (Amerika)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli;

 • A1522 (Amerika)

Diğer Ülkelerde iPhone 7 fiyatları nasıl?

Sadece Amerika’dan değil, Türkiye hariç dünyanın her yerinden daha ucuza iPhone almanız mümkün. Aşağıdaki tabloda, iPhone 7’nin hangi ülkede kaça satıldığını gösteriyor:

iphone-7-satis-fiyati

 

Sizler de yurtdışından iPhone getirme/alma deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız, çok kişiye yardımcı olmuş olursunuz.

107 YORUMLAR

 1. yurtdışından gelen telefonun satıldığı ülke ile pasaport sahibinin gittiği ülke aynı olmazsa bir sorun olur mu?yani pasaporta işletmede sadece yurtdışına çıkmak mı önemli yoksa ülkelerin de eşleşmesi mi gerekiyor?

 2. Hayırlı geceler iphone yurt dışından getirip satanlar var bunların çalıntı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ilk defa ayfon kullanıncam ögrenmemiz lazım

  • merhabalar. Uzaktan anlamanız mümkün değil. Apple garanti sayfasından telefonun garantisinin ne kadar kaldığına bakarak anlayabilirsiniz. Veya kalan pil yüzdesine bakarsınız. Safari geçmişine bakarsınız. Son açılan uygulama geçmişine bakarsınız.

 3. Merhaba Sahibinden.comda Amerika’dan alınan iPhone X satan telefoncular var pasaport kayıtsız telefonun sıfır olduğunu söylüyorlar 4 ay kullanıma açık ve 1 ay telefoncu kendisi garanti veriyor sizce güvenilir midir alsam sıkıntı yaşarmıyım ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?