Yurdışından iPhone 7 alırken nelere dikkat etmeli

15

Ülkemizin fahiş vergi oranlarından dolayı, iPhone 7 almak isteyenler, daha ucuza iPhone 7 nasıl alınır meselesine yöneldi. Bazıları yurtdışına gidecek akrabalarına telefon siparişi veriyor bazısı da Amerika’ya bile gidip almanın daha ucuza geleceğini düşünüyor.

iPhone 7 plus 32gb Newyorktan %8.5 vergisi ve bizdeki kayıt parasıyla
(Türk parasıyla)2650tl gibi bir fiyata geliyor Türkiye satış fiyatının 3800 tl olduğunu düşünürsek karlı bir alışveriş oluyor.

iPhone 7 / iPhone 7 Plus en ucuz nasıl alınır? yazımızda bu konuda çeşitli yöntemleri paylaşmıştık. Bu yazımızda da yurtdışından iPhone 7 nasıl getirilebilir? En ucuza nereden alabiliriz sorusuna cevap arayacağız.

Amerika’dan nasıl iPhone 7 getirilebilir?

1- Öncelikle Amerika’dan alınan iPhone 7’nin modeline dikkat etmelisiniz. (Modelden kastettiğim iPhone 7 veya iPhone 7 Plus değil.) Amerika ve Türkiye arasındaki bağlantı teknolojisi farkından dolayı her iPhone 7’yi Türkiye’de kullanamazsınız.. (Model numarasına göre uyumluluk listesini şuradan görebilirsiniz: Tıklayın) Listede şu an Türkiye yok. Siz GSM uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Aşağıdaki modeller Apple Store tarafından tavsiye edilen modeller:

iPhone 7/Plus
A1778 GSM
A1784 GSM

Genelde T-mobil ve Verizon olanlar problemsiz oluyor.

2- Ayrıca bir de Sim-free veya Unlocked meselesi var. Amerika’da bir operatörle çalışan iPhone diğer operatörler için kilitleniyor. Ama Türkiye’ye geldiğinizde bizdeki operatörler için herhangi bir kilit olayı yok. (vodafone, avea, turkcell)

2-  Sahibinden.com gibi sitelerde Amerikadan getirilmiş ürünler satılıyor. Bu ürünleri alırken, öncelikle operatörünüzde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çalışıyorsa pasaport kaydının yapılmış olması gerekiyor. Yurtdışından getirilen bir telefon 120 gün çalışabilir. Eğer bu süre içerisinde kayıt ettirmezseniz kilitlenir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için ya pasaporta kayıtlı olup olmadığını kontrol edin ya da elinizde son 1 ay içinde yurtdışına çıkılmış bir pasaport olsun. Pasaport kaydı için de 150-200 TL gibi bir rakam da ayırmanız gerekiyor.

3- Yurtdışından 1 kişi 1 telefon getirebilir ve 2 yılda pasaporta işlenebilecek telefon sayısı da 1’dir.  Fazlası kaçakçılığa giriyor. İnternette 100-150 TL karşılığında kendi pasaportlarına kaydettiren satıcılar da var. Ama tavsiye etmiyoruz.

4- Yurtdışından getirilen iPhone’larda servis konusunda sıkıntı çıkabilir. En basitinden, Amerika’da cep telefonlarına 1 yıl garanti uygulanıyor. Ülkemizde de 2 yıl garanti kuralı var. Apple servisleri de yurtdışından aldığınız telefona 1 yıl garanti uygulayabilir. Hatta gelen haberlere göre yukarıda model numaralarını yazdığım iPhone 7/Plus modellerine servis hizmeti veriliyormuş.

5-  Amerika veya Çin’den gelen cihazları garanti kapsamında Türkiye’de tamir ettiremezseniz önünüzde 2 seçenek bulunuyor:

 • Amerika veya Çin’deki Apple servisiyle iletişime geçip, cihazı onlara yollayacaksınız (Türkiye’de bu pek mümkün görünmüyor.)
 • Veya Özel Apple Servislerine müracaat edeceksiniz. (Bakınız: Apple teknik servisi)

Türkiye’de Garantisi Olan Yurtdışı iPhone Modelleri:

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Modeli:

 • A1688 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Plus Modeli:

 • A1687 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Modeli:

 • A1586 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli:

 • A1524 (Global)

TR Garantisi Olmayan Yurtdışı iPhone 6-6s Modelleri:
TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6s Modelleri;

 • A1633 (Amerika)
 • A1700 (Çin)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6s Plus Modelleri;

 • A1634 (Amerika)
 • A1699 (Çin)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6 Modeli;

 • A1549 (Amerika)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli;

 • A1522 (Amerika)

Diğer Ülkelerde iPhone 7 fiyatları nasıl?

Sadece Amerika’dan değil, Türkiye hariç dünyanın her yerinden daha ucuza iPhone almanız mümkün. Aşağıdaki tabloda, iPhone 7’nin hangi ülkede kaça satıldığını gösteriyor:

iphone-7-satis-fiyati

 

Sizler de yurtdışından iPhone getirme/alma deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız, çok kişiye yardımcı olmuş olursunuz.

15 YORUMLAR

 1. Yurt dışından geldikten sonra en fazla ne zaman içinde pasaport a işlem yapabiliriz.1 ay mı yoksa 4 ay içindemi.telefonu 4 ay kullanabiliyoruz

 2. Amerikadan getirtmek istediğimiz telefon için siteden randevu almak gibi durum var mı? Ayrıca sitede belirtilen fiyatlara ek eyalet vergisi de ödeniyormuş doğru mu?

  • Yurtdışından alınan cihazın garantisi 1 yıl geçerlidir. Konuya Türkiyede garantisi geçerli olan model numaralarını ekledik. Geçerli olmayanlardan almayınız.

 3. a1661 turkiye de garantisi var ben amerikadan getirdim modemi qualcom daha iyi istedi eleman
  apple sarj soketi bozuk diye degisim almis allahtan hemen kayit yapmamis tabi
  not a1661 qualcom modemler daha iyi burda biraz eksik bilgi var

  • Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından, e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte bizzat başvuruda bulunulması gerekiyor.

   Yurtdışı telefon kayıt harcı 149,20 TL’yi banka veya vergi dairesine yatır
   PTT’ye gidip e-devlet şifreni al ve internet üzerinden e-devlet sitesine gir. Herhangi belge gerekmeden kaydını yap
   Ya da Abone kayıt merkezine gidip kaydını yaptır

 4. Merhabalar
  Kendimi bildim bileli sony kullanıcısıyım.Bu sefer değişiklik yapıp iphone 7 32 gb aldım.Kullanmakta zorluk çektim.Fakat halen alışmakta zorluklar yaşıyorum.Telefon özellikleri değil de kullanımı hakkında detaylı olarak anlatmak yada telefon püf noktaları nedir.Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

 5. merhaba fatih bey ,

  Mailleri tek tek siliyorsun toplu silme tuşu yok. Varsa da ben bulamadım.Sitenize yeni üye olduğum için bazı noktaları atılıyor olabilirim.Dokunma hassasiyeti nasıl artırabilirim.Ekran sol üst kısımda girdiğim menüleri göstermektedir. O noktadaki hassasiyeti nasıl artırabilirim.

 6. merhabalar

  Facebook ınstagram mailer de ikon işareti çıkmaktadır.Ses çıkışı düşük s7 gibi değil s7 mükemmel bir ses sistemi var.video ve fotoğraf çekimi güzel değil.Bir ayarı var mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here