Yine macOS High Sierra Yine Güvenlik Açığı

0
72
High Sierra 10.13.2

Mac serisi için yayınlanan son işletim sistemi olma özelliği taşıyan High Sierra, tıpkı iOS 11 işletim sisteminde olduğu gibi güvenlik açıkları ile gündeme geliyor. Geçtiğimiz aylarda eski sürümlerinde yaşanan güvenlik açıkları ise uzak erişim ile sisteme girilmesini sağlayan bir güvenlik sorunuyla gündeme gelen sistem, aldığı güncellemelerle beraber sorundan kurtulmuştu. Bu kez ise High Sierra 10.13.2 sürümü sonrasında yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Üstelik bu kez Apple’ın güvenlik açıklarını kapatmak için yayınladığı güncellemede bir güvenlik açığı oluşmuş oldu. Henüz kapatılmayan açığın detaylarına geçelim.

High Sierra 10.13.2 İle App Store Kilidi Aşılabiliyor

Daha önceki haberlerimizde de yer verdiğimiz gibi High Sierra 10.13.2 sürümü, Intel ve AMD işlemcilerinde ortaya çıkan güvenlik sorunlarını gidermek için yayınlandı. Tam anlamıyla kernel (çekirdek) erişimi güvenceye alınarak, işlemcilerden doğan güvenlik açığı giderilmiş oldu. İlk etapta bir sorun oluşmadı ancak sonrasında geliştiriciler tarafından yapılan testlerde, High Sierra 10.13.2 sürümüyle beraber başka bir güvenlik açığının ortaya çıktığı görüldü. Bu kez sorun App Store kilidinin herhangi bir şifre ile kaldırılabiliyor olması.

High Sierra 10.13.2

Güvenlik Yaması Bekleniyor

Sorun App Store kilidinde. Sistem tercihleri bölümünüzden App Store’a girip, kilit açmak için kullanıcı adınızı girmeniz yeterli oluyor. Şifre bölümüne ne girerseniz girin, kilit açılıyor. Kısacası kilit devre dışı kalmış durumda. Şifre koruması şu an için yok. Tabii ki bu High Sierra 10.13.2 işletim sistemindeki tüm tercihlerinizin değişmesine neden olabilecek bir sorun.

Fakat bunun için bilgisayara erişim olması gerekiyor. Mevcut sistemle kullanıcı kendi güvenliğini sağlamada sorun yaşamayacaktır. Yine de Apple’ın bunun için yeni bir güncelleme yayınlanması bekleniyor. Yeni güncellemenin ise High Sierra 10.13.3 olmasını bekliyoruz. Ara bir düzenleme güncellemesi gelir mi? Kesin olmamakla beraber ihtimal dahilinde.

İLGİLİ HABER:  iOS 14.5 ile Yeni Bir Pil Kalibrasyon Aracı Gelecek

Önceki Haber: Apple’ın En Başarılı Adımı Safari ITP Sistemi İşe Yaradı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?