Yine Apple Yine Bir Dava Haberi

0
28

Apple artık neredeyse dava haberleri ile teknoloji haberlerinden daha önde çıkmaya başladı. Markanın dava haberlerine her geçen gün bir yenisi daha eklenmekte. Son olarak Apple’ın patent davaları ile başı belaya girmişti.

Uygulamanın sürekli olarak Samsung ve Nokia ile patent kavgaları içerisine girdiği ve her geçen günde bu kavgalarla beraber yeni bir davanın gündeme geldiğini biliyoruz. Son olarak Nokia serileri ile bu şekilde gündeme gelen Apple’ın açılan bu patent davası henüz sonuçlanmadan yeni bir dava haberi daha geldi. Bu kez ise konu çok daha farklı bir konu. Yani bu kez söz konusu olan yeni bir ürün ya da yeni bir patent değil.

Güncelleme Davası Geldi

Bu kez Apple’ın başı güncelleme davası ile dertte. Yine şirketin kendi ülkesi olan Amerika’da açılan davanın nedeni ise Apple’ın güncelleme politikaları. Bilindiği gibi Apple akıllı telefonlara güncelleme verme konusunda en başarılı firmalardan biri. İşletim sistemi güncellemelerinin başarıları tartışılabilir ama kesin olan bir şey var ki en uzun süre yazılım desteği veren firmalardan biri Apple.

Fakat her teknoloji firmasında olduğu gibi Apple’ın da bir süre sonra akıllı telefonları için yazılım desteğini kestiğini biliyoruz. Özellikle eskiyen akıllı telefonlarda bu durumun birçok kez örneğini gördük. Şimdilerde de iPhone 4 serilerinde benzer bir durum yaşanıyor ve iPhone 4 serileri Apple’ın yeni güncellemelerini alamıyor.

Apple

Birde durumun tersi yönü var. Bir yandan da Apple hemen hemen her güncellemesinden sonra kullanıcıların destek verilen cihazlarda mutlaka bu güncellemeye geçmesini teşvik ediyor. Hatta güncellemeye geçişlerden sonra sürüm düşürmelerini engellemek için marka imzaları kapatarak önlem almaya da çalışıyor. Apple’ın uyguladığı bu politika ise zaman zaman kullanıcılardan ciddi oranlarda şikayet alıyor. İşte yeni davada tam da bu noktada açılmış durumda.

Açılan davaya göre Apple’ın ürünlerini tercih eden müşterilere zorla istediği işletim sistemini ve istediği uygulamaları kullandırdığı belirtilerek bir dava açılmış durumda. Hem işletim sistemi sürümleri konu olan davada hem de Apple’ın eski uygulamaları için desteğini keserek kullanıcıları yeni işletim sistemine yani haliyle yeni akıllı telefonlarına zorunlu olarak ittiği görüşü ile açılan davanın bir ilke de imza attığını belirtelim.

Apple Açıklama Yapmadı

Aslında genel olarak bakıldığında gerçekliği oldukça fazla olan iddialarla beraber Apple’a açılan davanın nasıl sonuçlanacağı merak konusu. Özellikle eski işletim sistemi sürümlerine kapatılan imza desteğinin bu dava sonrasında değişebileceği düşüncesi de var.

Tabi bu sadece bir düşünce. Apple’ın davayı kaybetmesi durumunda nasıl bir sonuç ile karşılaşılır? Apple geri adım atar da imza politikasını değiştirir mi? Bunlar için mutlaka davanın sonucunu beklemek gerekiyor. Fakat kesin olan bir şey var Apple’ın ilginçliklerle gündeme gelmesi bitmeyecek gibi.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?