Yenilenmiş (Refurbished) iPhone Nasıl Anlaşılır?

11
iPhone seri numarasi

Donanım sorunu bulunan ve firma tarafından onarılarak yeniden satışa sunulan cihazlar “yenilenmiş (refurbished)” olarak kabul edilir. Bu yazımızda bir “iPhone’un yenilenmiş (refurbished) olup olmadığı nasıl anlaşılır?” sorusuna cevap verdik.

#1. iPhone’unuzun içinde geldiği kutuyu kontrol edin.

Arka tarafta iPhone’un seri numarası ve ön tarafta model numarası olan sıkıca kapatılmış beyaz bir kutu ise, muhtemelen yeni (kullanılmamış) bir telefon satın almışsınızdır.

Bu, yalnızca doğrudan Apple’dan satın alınan iPhone’lar için geçerlidir. Üçüncü taraf satıcılar telefonları Apple ambalajında satmak zorunda değildir.

#2. Aşınmış veya eksik aksesuar olup olmadığını kontrol edin.

Yıpranmış bir kablo, eksik kullanma kılavuzu veya diğer aksesuarlar veya eski veya yıpranmış ambalajlı kulaklıklar yenilenmiş bir telefonun işaretidir.

#3. Telefonun gövdesinde çizik izi olup olmadığına bakın.

Apple genelde herhangi bir kozmetik sorunu olan iPhone’u müşterilerine göndermez. Bu nedenle iPhone’un gövdesi üzerindeki çizikler veya ekrandaki lekeler cihazın refurbished olduğu anlamına gelebilir.

Bir Apple yetkili satıcısından çizilmiş veya yıpranmış bir telefon satın aldıysanız, telefonun değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

#4. Kılavuzdaki seri numarasını telefonun seri numarasıyla karşılaştırın.

Telefonunuzun kutusu üzerine bir seri numarası yer almıyorsa, muhtemelen yenilenmiş bir cihazdır.

iPhone’unuzun seri numarasını, Ayarlar uygulamasının “Genel” bölümündeki “Hakkında” sayfasından kontrol edebilirsiniz.

iPhone seri numarasi

#5. Model numarasını kontrol edin.

iPhone’unuzun model numarasını Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünde yer alan Model etiketinin sağ tarafında görebilirsiniz. Model numarasında önemli olan ilk harftir.

 • İlk harf “M” ise, telefonunuz orijinal (kullanılmamış) bir cihazdır.
 • İlk harf “N” ise, telefonunuz yenilenmiş bir cihazdır.

iPhone model numarasi

#6. iPhone’unuzun seri numarasını Apple veri tabanından kontrol edin.

 1. Bir önceki adımda tarif ettiğimiz Hakkında bölüme gidin.
 2. Seri Numarası etiketinin sağ tarafında yer alan, harf ve rakamlardan oluşan seri numarasını bir yere not edin.
 3. Apple Servis ve Destek web sitesine giderek, cihazınızın seri numarasını “Enter your serial number” etiketinin altındaki boşluğa yazın.
 4. Bu bölümün altındaki güvenlik kutucuğunda yer alan kodu alttaki boşluğa yazın ve “Continue” butonuna tıklayın.

Bunu yaptığınızda, telefonunuz yeniyse “Bu telefon etkinleştirilmemiş” gibi bir mesaj göreceksiniz ve iPhone’unuzu etkinleştirebileceğiniz teşhis sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bunları da okuyun:

[bsa_pro_ad_space id=4]

11 YORUMLAR

 1. Önceki günlerde sizden bu konuda yardım talebinde bulunmuştum,göndermiş olduğum mail aşağıdadır ilginizi bekliyorum.
  ”garanti süresi bitmeden Batarya sorunundan dolayı ıphone 6 S’i,”Q”serisinde olduğu için teknosa aracılığıyla apple göndermiştim,onarım merkezi kararıyla inceleme ve test sonucu cihaz değişimine karar verilmişti.Değişen ve tarafıma gönderilen cihazın modeline bugün bir arkadaşımın uyarısı ve sizin yayınlarınıza baktığımda yeni bir cihaz olmadığını yenilenmiş bir cihaz olduğunu fark ettim.açıkcası gönderdiğim cihazın modeli ”M” serisiyle başlarken gelen cihazın serisi ”N” serisiyle başlamaktadır.değişimin yeni cihaz olmadığı yenilenmiş cihaz olduğu anlaşılmaktadır.bu durumda ne yapmalıyım.”

 2. Merhaba bugün bir 6s plus almak için ilinde bulunan bir telefoncuya gittim telefonun model numarasının f ile başladığını gördüm bu ne demek yardımcı olur musunuz.

  • MErhaba Mahmut bey. Apple’ın kullandığı bilinen 4 harf dizimi var:

   “F”: refurbished unit
   “M”: retail unit
   “N”: replacement unit
   “P”: personalized (engraved) unit

   Refurbished demek yenilenmiş ürün demek. Sıfır iPhone’larda sadece M kullanılır.

 3. cihazımı servise yolladım.servis cihazla oynanmış ve içinde farklı parçalar mevcut dedi. Büyük ihtimalle aldığın yerde kurcalanmış telefon almışsın dediler. medineden aldım telefonu şimdi ne yapacam bilemedim

 4. lütfen yardım edin. cihaz gelse de bu dediklerinizi yapamam telefon kapanmış itunesa bağla diyor bağladığımda 4013 hatası veriyor

 5. Zorluda değiştirilen telefonun model numarası N ile başlıyor. Bu başkasının tamir edilen telefonu olduğu anlamına mı geliyor? Niye vergiye dahil edilmemesi için ülkeye sokulan sıfır cihaz deniyor o zaman anlayamadım. Sıfırsa onun da M ile başlaması gerekmiyor mu?

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here