Apple’ın Haziran ayında düzenleyeceği WWDC etkinliğinde tanıtacağı yeni mobil işletim sistemi olan iOS 10 hakkında henüz kesin bilgiler bulunmasa da, konsept çalışmaları sürekli olarak paylaşılıyor. Bugün YouTube üzerinde Ralph Theodory adlı kullanıcı yeni bir iOS 10 konsept tasarım videosu daha yayınlandı ve iOS 10’un neye benzeyeceğini tahmin etmeye çalıştı.

Haziran ayında Beta sürümünün paylaşılacağı tahmin edilen iOS 10 güncellemesinin, Eylül ayında düzenlenecek olan etkinlikte iPhone 7 ile birlikte tüm kullanıcılar için kararlı sürümüyle dağıtılması bekleniyor.

iOS 10 ile Neler Değişecek ?

Bu iOS 10 konsept videosuna baktığımızda başlangıçta kamerada, Apple Music uygulamasında, iPhone ayarlarında ve aynı zamanda iPad uygulamalarında bazı değişikliklerin olacağı gösteriliyor.

Kamera uygulamasında barkodların,QR kodların otomatik olarak algılanması ve bazı bilgilendirmelerin bu uygulamada çıkarılmasının gerçekleşebileceği gösteriliyor.

Bir süredir tartışılan, iPhone’da kaldırılamayan uygulamalar ile ilgili geliştirmelerde bulunuyor. iOS 10 konseptinde, iPhone’da ön yüklü olarak gelen uygulamaların kaldırılabileceği gösteriliyor, ancak iOS 10’da böyle bir durumun olmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. Fakat bu ön yüklü gelen uygulamaların gizlenebilir olacağı tartışılıyor.

Apple Music uygulamasının tasarımında değişikliğe gidileceği gösterilen bu iOS 10 konseptinde, Apple Music çok daha kullanışlı ve aynı zamanda göze hoş gelecek şekilde tasarlanmış durumda.

iPhone 6S modelinde olan 3D Touch özelliğinin geliştirilmesiyle birlikte, favori rehber kişilerine daha kolay bir şekilde ulaşılabilmesi için geliştirmeler olacak gibi görünüyor.

iOS 10 ile birlikte iPad’lerde iPhone boyutunda uygulamaların çalıştırılabileceği, bu uygulamaları ekranda boyutlandırabileceği konusunda geliştirmeler olacağı da video da gösteriliyor.

Yine dikkat çeken bir diğer geliştirme ise iPad’de çoklu kullanıma izin verilmesi. Böylece aile ya da arkadaşlar arasında ortaklaşa kullanılan iPad‘lerde her kullanıcı kendisi için özel bir profil oluşturabilecek.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Tasarımının Çizimleri Sızdırıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?