Yeni Nesil İşlemciler Apple A13 Bionic

0
397
Apple A13 Bionic

Apple’ın akıllı telefonları içerisinde yer alan işlemci modelleri tanıtımla beraber açıklanmıştı. Bu konuda çok farklı bir sürpriz yapılmadı ve yeni seri akıllı telefonların içerisinde standart sıralamaya uyan Apple A13 Bionic işlemcileri kullanıldı. Yeni işlemci modelleri hakkında bilgileri kısa süre önce paylaşmıştık. Tanıtım sırasında verdiğimiz bu bilgiler ise detaylandı.

Apple yetkilileri tarafından işlemcinin tüm detayları ortaya kondu. Bu noktada Apple A13 Bionic işlemcilerinin ne derece güçlü olduğunu da görmüş olduk. Yeni seri işlemcilerin genel performans değerine ve sunulan teknolojiye bakalım.

Apple A13 Bionic Neler Sunuyor?

Yeni işlemcilerin ilk dikkat çeken kısmı üretim teknolojisi. Bu modelde 7 nm+ üretim teknolojisine geçiş yapılmış durumda. Güncellenmiş olan yeni üretim teknolojisi sayesinde transistör sayısının da 8.5 milyon sayısına çıkarıldığı açıklandı.

8.5 milyon transistör sayısına ulaşılması, A12 işlemci modellerine göre %23 oranında daha iyi bir değer elde edildiğini de söylemek gerekiyor. Bu verimliliği arttıracak bir durum.

İkinci kısım ise çekirdekler. Bu işlemciler için de 6 çekirdekli bir yapı sunuluyor. 4+2 şeklinde bir dizilim sunulan yeni işlemciler, 2 çekirdek kısmında Lightning çekirdekleri sunuyor. Bunlar hız konusunda öne çıkan çekirdekler olacak.

Apple A13 Bionic

2,66 GHz seviyesine çıkan çekirdekler de yine bu çekirdek kısmı. Diğer 4 çekirdek ise Thunder adı verilen çekirdekler. Thunder adı verilen çekirdekler performans değil de tasarruf odaklı çekirdekler olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında grafik motoru da yenilenmiş durumda. 4 çekirdekli Apple grafik birimini kullanan Apple A13 Bionic, özel bir görüntü işlemcisi de kullanıyor. Bu da grafik performansının çok daha yükselmesini sağlıyor.

Ayrıca yapay zeka kısmında da 8 çekirdekli yeni bir işlemci kullanıldığını ekleyelim. 3.nesil Neural Engine yapay zeka motorunun çok daha başarılı olduğunu da ekleyelim. Saniyede 1 trilyon işlem yapılması söz konusu.

İLGİLİ HABER:  Apple Bug Bounty Programını Herkese Açtı

Bu değerlerle beraber Apple A13 Bionic işlemcilerin %20 daha performanslı ve %30 daha verimli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Daha başarılı işlemciler, özellikle kamera performansını arttıracak gibi duruyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?