Apple kısa süre önce yeni işlemci modelleriyle beraber MacBook Pro serisini güncellendiğini açıkladı. Firma işlemci serisini güçlendirmesinin yanında, yeni işlemci modelleriyle beraber donanım kısmında da güç artışı sağlamış oldu. Profesyonel bilgisayar modelleri içerisinde fark yaratan bir model olmasını beklediğimiz yeni MacBook Pro modeli için açıklanan sistem özelliklerinden ve bilgisayarın teknik detaylarından söz edelim.

MacBook Pro için Neler Yeni?

MacBook Pro modeli için en önemli yenilik işlemci kısmında karşımıza çıkıyor. Serinin işlemci kısmında önemli bir güncelleme aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle nesil konusunda bir yenilenme söz konusu. Bu seriyle beraber 8 ve 9.nesil işlemcilere geçiş yapılmış oldu.

Hem hız arttı hem de serinin genel olarak performans değerlerinde bir yükselme söz konusu oldu. İlk olarak 15 inç modeller için bir güncelleme söz konusu olduğunu ekleyelim. 15 inçlik model içerisinde yer alan işlemciler Intel’in 8.nesil işlemcileri ve 9.nesil işlemcileriyle beraber değiştirildi.

MacBook Pro

i9 yeni nesil Intel işlemciler amiral gemisi modeller ve toplamda 5 GHz hız değerine kadar çıkış yapılabiliyor. Yeni işlemcilerin genel performans olarak ana modelin %50 üzerinde bir performans değeri sunduğunu da ekleyelim.

Biraz daha başarılı bir performans dizisi izleyen işlemcilerin 6 çekirdekli olduğunu ekleyelim. Genel performans değerinde %40’lık bir performans artışı söz konusu.
Bunun dışında 13 inçlik modeller için ise genel olarak yarı yarıya bir performans artışı sunulduğunu da ekleyelim.

13 inç modellerde ise genel performans değeri olarak 4.7 GHz gibi bir hız değerine ulaşılacağı açıklandı.
Genel performans artışının modellere nasıl yansıdığını ise Apple’ın açıklamalarıyla aktarmak gerekiyor. Marka tarafından gelen bilgilere göre performans değişikliklerini şöyle sıralamak mümkün olacak.

  • Geliştiriciler Xcode’da yüzde 65’e kadar daha hızlı kod derleyebiliyorlar.
  • Bilim insanları ve araştırmacılar, TetrUSS’i kullanarak karmaşık akışkan dinamiği simülasyonlarını yüzde 50’ye kadar daha hızlı hesaplayabiliyorlar.
  • Video editörleri Final Cut Pro X’te 4K kalitesinde 11 adede kadar çok kameralı video akışını aynı anda düzenleyebiliyorlar.
  • Müzik prodüktörleri Logic Pro X’te iki kata kadar daha fazla Alchemy eklentisi kullanarak çok büyük boyutlara sahip, çok izli projeleri kayıttan oynatabiliyorlar.
  • 3D tasarımcılar Maya Arnold’da sahneler için iki kata kadar daha hızlı render alabiliyorlar.
  • Fotoğrafçılar Photoshop’ta karmaşık düzenlemeleri ve filtreleri %75’e kadar daha hızlı uygulayabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Instagram Takipçi Satın Alma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?