Yeni MacBook Nasıl Hacklendi? Açık Nerede?

0
40
MacBook Pro TrendMicro yarışmasında çıkan açık

Apple’ın en başarılı ürün serilerinden biri MacBook bilgisayar serileri. Geçtiğimiz seneye göre standart yüksek performanslı bilgisayarlardan çok farklı bir yapısı olmadığı için eleştiriler alan MacBook serisi bilgisayarın geçen sene yayınlanan yeni sürümde ise beklenen değişiklikler gelmiş ve yeni MacBook Pro kesin bir çizgi le eski serilerde ayrılmıştı. Çok yüksek RAM desteğinin geleceğinin açıklanması bunun dışında Touch Bar gibi yenilikler yeni MecBook Pro serisinin bir adım öne çıkmasını sağlamıştı. Beklendiği gibi de oldu ve MacBook yeni rekorlar kırdı. Fakat her seride olduğu gibi bu seride de en çok konuşulan konu bilgisayarın ne kadar güvenli olduğu olmuştu.

Sistem açıkları konusunda oldukça iddialı olan Apple’ın yeni MacBook Pro serilerinde oldukça iddialı gelmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan hacker yarışması TrendMicro kapsamında aslında yeni MacBook Pro serisinde de açıkların var olduğu ortaya çıktı. Peki bu sistemde açık nerede ortaya çıktı? Nasıl bir açıktan söz ediliyor?

MacBook Pro
MacBook Pro safari açığı

MacBook Pro İçin Büyük Ödül

Yeni MacBook Pro serisinde yer alan açık doğrudan internet tarayıcısında karşımıza çıktı. Uzun süre sistemde açık arayan hackerlar sonunda Safari tarayıcı da bir açık buldu. Yarışma kapsamında bulunan açık ile beraber cihaza root atma yetkisi kazanan hackerlar ardından Safari tarayıcıların üzerinden sisteme giriş yapmaya ve yetkilendirme yapmaya imkan buldu. Üstelik en korunaklı sistemlerden biri olduğu bilinen Touch Bar sistemine bile giriş yapıldı.

Touch Bar üzerinde kendi isimlerini yazmayı başaran hackerlar buldukları bu açık ile beraber yarışmada büyük ödülünde sahibi oldu. Ödül olarak 28 bin dolar ücret kazanan hackerlar böylelikle Apple’ın büyük bir açığını daha ortaya koymuş oldu. Hemen ekleyelim söz konusu açık Apple’ın güncellemeleriyle ise kapatıldı. Yani bir yandan da yarışmanın Apple’a katkı sağladığını söylemek gerekiyor. Bunun dışında Apple’ın kendi sistemlerinde de sürekli olarak hackerlarla çalıştığını ve sistemlerde açık bulan hacker gruplarına ödüller dağıttığını düşünecek olursak firmanın bu konuda ne kadar kararlı olduğunu da gösteriyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?