Yeni Mac Modellerinde İşlemciler Değişiyor

0
103
iMac Pro

Apple’ın akıllı telefonlarından çıkıp, bilgisayar serilerine geçtiğimiz zaman bizi Mac serileri karşılıyor. Hem iMac hem de MacBook modelleriyle beraber sektördeki yerini alan markanın, bu modeller içinde ise genel strateji olarak gücü ön plana koyduğunu görüyoruz.

Piyasaya göre daha başarılı ve daha hızlı bilgisayar serileri sunmaya çalışan Apple’ın, bunun için özel anlaşmalar yaptığını söylemek gerekiyor. Özellikle Intel ile yapılan anlaşmanın serileri bu zaman kadar ne kadar güç kattığını söylemeye gerek bile yok. Fakat son dönemde Apple’ın kendi işlemcilerini üretme konusundaki ısrarının bu durumu değiştireceği ortaya çıktı.

Apple Mac İşlemcilerini Kendisi Yapacak

Ortaya çıkan yeni raporlar Apple’ın kendi işlemci serisini geliştirmeye başladığını gösteriyor. Elde edilen bilgilere göre Mac modelleri için yeni bir projeye başlandı. Kalamata kod adının kullanıldığı ve muhtemelen işlemcinin adında da bu kod adının yer alacağı belirtilen işlemcilerin, geliştirme aşamasında olduğu ve 2020 yılına kadarda hazır edileceği belirtiliyor.

Mac apple işlemci

ARM tabanlı işlemciler üzerinden geliştirme yapacağı belirtilen Apple’ın, Intel işlemcilerine ise tamamen son vereceğinden söz ediliyor. Böylelikle yeni nesil işlemcilerde Apple’ın sadece kendi serilerine yer vereceği ve Mac modellerinde herhangi markanın işlemcilerinin bulunmayacağından söz ediliyor.

İşlemcilerin iPhone ve iPad içerisinde yer alan A serileriyle tam uyum içerisinde çalışacağı da bir başka bilgi. Özellikle eşleştirmeler ve veri paylaşımlarında bu durumun çok önemli bir etkisi olacak. Bunların dışında yeni işlemci modellerinin sistem özellikleri konusunda en ufak bir bilgi ise bulunmuyor. Saat hızı ve donanım destekleri konusunda zaman içerisinde yeni bilgiler gelmeye devam edecektir.

İlginizi Çekebilir: watchOS 4.3.1 Beta Yayında! İşte Yenilikler

İLGİLİ HABER:  Apple iPad'lere "Çoklu Ekran" Özelliğini Getiriyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?