Yeni Mac İşletim Sistemi macOS High Sierra İncelemesi

0
222

Apple’ın dün gece itibariyle kullanıma sunduğu yeni macOS High Sierre sürümü bilindiği gibi WWDC 2017’de tanıtılmıştı. Mac bilgisayarları daha ileri bir seviyeye götüren macOS High Sierra geleceğin depolama sistemlerine temel oluşturmasıyla da dikkat çekiyordu.

Yeni macOS High Sierra kullanıcıların macOS Sierra ile birlikte yakaladığı deneyimi bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyor. Apple’ın High Sierra güncellemesi tıpkı bir önceki OS X sürümlerinden olan OS X Capitan’dan OS X El Capitan sürümüne geçişi temsil ediyor. High Sierra ile birlikte sistem görünümünde ufak logo değişikliklerinden başka farklılık yok gibi görünse de asıl değişiklik sistemin arka planında gerçekleşiyor. Gelelim macOS High Sierra ile birlikte gelen yeniliklere ve deneyimlerime.

Apple WWDC 2017’de yeni macOS sürümü olan High Sierra tanıtılırken yeni sistemle birlikte en önemli değişikliğin yeni dosya sistemi olan APFS dosya sistemine geçiş yapılacağı dile getirilmişti. Yeni dosya sistemiyle birlikte çok önemli yeniliklerin geleceği aktarıldı. Önceki Mac sürümlerinde kullanılan dosya sistemi Hiyerarşik Dosya Sistemi kullanılıyordu. Bu dosya sisteminin en önemli eksiği mekanik disklere göre tasarlanmış olmasıydı. Günümüzde üretilmiş olan Mac bilgisayarlarının neredeyse tamamının flaş disk kullandığı düşünüldüğünde bu dosya sistemi sisteminin hızını düşürüyordu. Ancak Apple’ın yeni dosya sistemiyle birlikte sistem flaş disklerle tam uyumlu hale geliyor.

Yeni nesil SSD’ler ve 64 bit tabanlı işlemcilerle uyumlu olarak geliştirilen bu yeni dosya sistemi yeni donanımlara en iyi performansı sunmak adına geliştirildi. Yeni dosya sistemi karmaşık işlemleri büyük bir hızla yaparken bir diğer yandan da dosyaların kopyalarını hızlı bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Günlük hayatımızda en çok yaptığımız işlemlerin başında gelen bir dosya ya da klasörün boyutunun belirlenmesi önceden uzun zamanlar alabiliyordu. Ancak Apple’ın yeni dosya sistemiyle birlikte anında bir dosyanın ya da bir klasörün boyutu öğrenilebiliyor.

Apple’ın yeni dosya sistemi Mac kullanıcılarına sadece hız sunmuyor. Yeni dosya sistemi kullanıcılara ayrıca çok daha güvenli bir ortam sunuyor. Daha güvenli olan yeni dosya sistemi ayrıca Mac’lerin olmazsa olmazı olan Time Machine gibi yazılımların da işlerini kolaylaştırıyor. Sistemin çok daha kararlı bir hale gelmesi için elbette ki Hing Sierra’nın yeni sürümlerine ihtiyaç duyuluyor ancak Apple’ın yeni dosya sistemi Mac bilgisayarlarda farklı bir deneyim yaşatıyor.

HEVC Video Desteği

Yeni Mac sistemi olan High Sierra yenilikçi bir sistem olmasıyla da ön plana çıkıyor. Sunduğu yeni dosya sistemi Mac bilgisayarlarının hızına hız katan sistem ayrıca 4K videolar için de yenilik sunuyor. 4K videoların şimdili standartı olan H.264’ün yeni sürümü olarak gelen HEVC ( High Efficiency Video Codec ) ya da sektörel ismiyle H.265 4K videoları çok daha yaygın hale getirecek. H.264’e göre yaklaşık olarak yüzde 40 daha az alan kaplayacak olan H.265 çok daha yüksel kaliteli videolar sunacak.

HEVC standartıyla birlikte artık kullanıcılar macOS High Sierra ile çalışan Mac bilgisayarlarında sadece 4K videoları değil Full HD videoları da aynı kalitede ancak daha düşük bir boyutla saklayabilecekler. Kulağa oldukça hoş gelen bu yeni video formatı sadece Intel’in SkyLake ve Kaby Lake tabanlı işlemcilerini destekliyor.

Metal 2 İle Birlikte Gelen Yenilikler 

Metal 2 teknolojisiyle birlikte Mac bilgisayarlara gelen harici GPU desteği geliyor. Thunderbolt 3 portuna sahip bir Mac bilgisayarınız varsa harici GPU desteğiyle birlikte harici GPU’nuzu Mac’inizde kullanabilirsiniz. Apple’ın sevilen Mac bilgisayarları her ne kadar normal kullanımda etkileyici bir performansla sunsa da oyun performansı konusunda geri kalıyordu. High Sierra ile birikte bu durum ortadan kalkıyor ve harici GPU desteğiyle birlikte Mac bilgisayarlarda yeni bir oyun deneyimi yaşanmaya başlanıyor. Ayrıca Metal 2 ile birlikte Mac bilgisayarları VR desteğine kavuşuyor. Valve’nin Steam VR ve HTC’nin Vive Vr desteği de High Sierra ile birlikte Mac bilgisayarlara sunuluyor. MacBook bilgisayalarında oyun performansı nasıl olur bilinmez ancak Metal 2 ile birlikte bu deneyim çok daha ileri bir seviyede olacak.

Daha Akıcı Ve Daha Akıllı Bir Safari Deneyimi

High Sierra ile birlikte kullanıcıların yaşadığı belki de en etkili deneyim Safari’de oldu. Mac sistemi üzerinde yaşanıyor. Safari 11 ile birlikte High Sierra güncellemesi Safari’yi deyim yerindeyse uçuruyor. Web gezintilerini çok daha akıcı hale getiren Apple ayrıca Safari’de kullandığı yapay zeka teknolojileriyle birlikte kullanıcıların özgürce internet üzerinde sörf yapmasına imkan tanıyor. Akıllı takip engelleme özelliği sayesinde kullanıcıların Safari internet tarayıcıları üzerinde gezdikleri sayfalarda baktıkları ürünler sonraki gezintilerinde karşılarına çıkmıyor. Ayrıca internet reklamcılığında artık çokça kullanılan kendi kendine başlayan videolar da yeni Safari ile birlikte engelleniyor. Bu sayede kullanıcılar Safari üzerinde daha güvenli ve daha özgür gezintiler yapabiliyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone ve iPad’de Arama Geçmişi Nasıl Silinir

Daha Kullanışlı Notlar

Mac bilgisayarlarında artık daha fazla kullanılmaya başlanan Notlar uygulaması artık çok daha etkili bir kullanım sunuyor. Notlar uygulamasına geçmişte gereken önemi vermeyen Apple görünüşe göre High Sierra ile birlikte bu durumu değiştiriyor. Zor bulunan notların yerine yeni sürümde sabitlenen notlar ve arandığında kolayca bulunabilen notlar geliyor. Kullanıcılar Notlar uygulamasında tablolar ekleyebiliyor. Rakiplerine göre çok daha gelişmiş bir hale gelen Notlar uygulaması High Sierra’nın en önemli uygulamalarından birisi olarak karşımıza geliyor.

Alan Tasarrufu Sunan Mail 

Günümüzün olmazsa olmazı olan Mailler artık pek çok alanda kullanılıyor. Özellikle iş hayatında maillerin yeri ayrı. Apple yeni macOS sürümü macOS High Sierra ile birlikte ileri bir seviyeye taşınan Mail uygulamasıyla birlikte kullanıcılar farklı bir mail deneyimi yaşıyor. Arama özelliğinin baştan aşağı değişmesiyle birlikte aranılan maillerin kolayca bulunması sağlanırken maillerin sıkıştırılmasıyla birlikte diskiniz üzerinde yüzde 35’e varan yer tasarrufu sağlanıyor. Önemli kişiler listeniz artık kişilere göre de listelenirken kullanımıza göre Mail uygulaması size en iyi deneyimi sunuyor.

Her ne kadar yenilense ve etkileyici bir performans sunduğu iddia edilse de Mail uygulaması beklenen arama hızını sunamıyor. Mail uygulamasının arama performansının ilerleyen sürümlerde iyileştirilmesi bekleniyor.

Akıllanan Fotoğraflar Uygulamasıyla Fotoğraflara Profesyonel Bir Dokunuş

Fotoğraflar uygulaması Mac bilgisayarlarında en çok kullanılan uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle iPhone kullanıcılarının en çok kullandığı Fotoğraflar uygulaması High Sierra’da çok daha akıllı bir hale geldi. Yenilenen kenar çubuğuyla artık kullanıcılar Fotoğraflar uygulamasında istediklerini kısa bir şekilde bulabilecek. iPhone 6s ile birlikte hayatımıza giren Live Photos’lar Mac üzerinde farklı efektlerle yeniden düzenlenebilecek. Yine Mac’ler üzerinden yapılan FaceTime görüşmelerinde Live Photo’lar elde edilebilecek. Fotoğraflar uygulaması üzerinden çok daha kolay bir şekilde fotoğraflar düzenlenebilecekken ayrıca 3. Parti fotoğraf uygulamaları üzerinden de kolayca düzenleme yapılabilecek.

Gelişmiş iCloud

Apple’ın bulut depolama çözümü olan iCloud High Sierra ile daha gelişmiş bir hal alıyor. High Sierra ile birlikte iCloud depolama alanı artık aile bireylerine pay edilebiliyor. Ayrıca iCloud haricinde kullanıcıların diğer bulut depolama sağlayıcılarında deneyimlediği birlikte iş yapma deneyimini iCloud Drive ile birlikte de yapabiliyor. Ayrıca iCloud üzerinden kullanıcıların iMessage verileri de yedekleniyor ve geçmiş mesajlarını tüm iCloud cihazları üzerinden okuyabiliyor.

Mac’ten Mac’e Evrensel Pano

Bilindiği gibi Mac bilgisayarlarında bulunan evrensel panı özelliğiyle birlikte kullancılar iOS cihazlarından kopyaladıkları bir şeyi Mac bilgisayarlarına yapıştırabiliyordu. High Sierra ile birlikte artık kullanıcılar Mac bilgisayarlarında kopyaladıkları bir şeyi Evrensel Pano özelliğiyle birlikte artık Mac bilgisayarlarına da yapıştırabiliyor.

Daha Akıllı Spotlight 

macOS High Sierra ile birlikte artık Spotlight sadece bilgi gösterimi yapmıyor. Ayrıca uçuş bilgileri gecikmeleri ve terminal gösterimi de yapıyor. Ayrıca Spotlight artık doğrudan Wikipedia aramaları da yapabiliyor. Ancak söz konusu Wikipedia’ya olan erişim ülkemizde kapalı olduğu için bunu deneyimleyemiyoruz.

Sonuç İtibariyle;

Apple’ın dün itibariyle yayınladığı macOS High Sierra ile birlikte artık Mac bilgisayarları kuşkusuz daha ileri bir seviyeye ulaşıyor. Görünüm değişikliği bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığı yaşattıracak olan macOS High Sierra Mac’in altyapısında yeni bir çığır açıyor. Yeni dosya sistemiyle birlikte Mac deneyimi tavan yapıyor. Apple’ın iOS cihazlarında da kullanmaya başladığı yeni dosya sistemi Mac bilgisayarları çok daha güvenli ve hızlı bir hale getiriyor. Harici GPU desteği ile oyun ve VR deneyimleri yaşayabiliyor. Görünüm anlamında sadece Siri logosu, App Store logosu ve duvar kağıdı değişiyor. macOS High Sierra ile birlikte ayrıca TouchBar’lı modeller Türkçe metin tahmini özelliğine de kavuşuyor. Sierra ile birlikte İngilizce dilinde sunulan bu özellik High Sierra ile birlikte Türkçe dilini de destekliyor. Sistemin yeni güncellemelerle birlikte çok daha kararlı ve verimli hale geleceği aşikar.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?