MediaTek ile Apple

Apple’ın kısa süre sonra sunmasını beklediğimiz yeni iPhone modellerinin bazı önemli özellikleri netlik kazandı. Apple tanıtana kadar yeni modellerin özelliklerini kesin olarak bilmek mümkün değil ancak yeni serilerde kullanılacak sistemler için çok önemli detaylarda gelmiyor değil. Son olarak yeni nesil iPhone X modeli için bazı iddialar ortaya atıldı. İddialara göre yeni iPhone X modellerinde modemler değiştirilebilir. Markanın uzun süredir kullandığı firmalara bu şekilde alternatifler sunacağı yönünde bilgiler söz konusu. Daha detaylı gelişmelerden söz edelim.

iPhone için MediaTek İşlemciler Geliyor

İddialara neden olan konu Apple ile Qualcomm arasındaki anlaşmanın tamamen sona ermiş olması. Qualcomm ile yaşanan sorunlar sonrasında Apple’ın işlemciler kısmında Intel markasına yöneldiğini biliyoruz. Teknoloji devinin Intel markasına yönelmesi ve modemler için çoktan anlaşmalar yapması ise Apple’ın arayışlarını bitirmiş gibi gözükmüyor. Öyle ki markanın Intel ile yapılan anlaşmasının yeterli olmadığından söz ediliyor.

Apple ile MediaTek

Yani tüm modem yükünün Intel üzerinde olması, Apple’ın yeni modellerde sıkıntılar yaşayabileceğini gösteriyor. Modemler konusunda ilerleyen dönemlerde sorun yaşamamak adına markanın, MediaTek firmasıyla anlaştığından söz ediliyor. Intel dışında ikinci seçenek olarak karşımıza çıkacak olan MediaTek modemlerinin 2018 iPhone X akıllı telefonlarına yetişip yetişmeyeceği konusunda detaylar ortaya çıkmış değil. Buna karşın başarılı anlaşmanın sonucunda çalışmaların çoktan başlayacağından söz ediliyor.

Yeni akıllı telefonların içerisinde yer alacak olan modemler için kesin bilgi gelene kadar anlaşmanın nasıl sonuçları olacağını bilmek mümkün olmayacak. Bu arada yeni modemlerin en geç 2019 yılı iPhone X serilerinde yer alacağından da söz edelim. Yani bu sene gelen modellerde olmasa bile, önümüzdeki sene sunulacak olan modellerde yeni modemler kesin kullanılacak.

İlginizi Çekebilir: Apple ile LG Anlaşma Sağladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?