Yeni iPhone 6s Anakartı Prototipi, NFC, 16 GB Depolama, Birkaç Çip ve Dizayn Değişikliği

0
1392

Eylül ayının yaklaşmasıyla birlikte iPhone 6s ile ilgili söylentiler artmaya devam ediyor. Şuana kadar söylentiler arasında Force Touch, geliştirilmiş kamera ve veri hızını iki katına çıkartan yeni Qualcomm LTE çipi söylentiler arasında. Yeni söylentilerle birlikte daha verimli çip, yeni depolama alanı söylentiler arasında. Yeni depolama alanının minimum kapasitesi 16 GB olabilir.

KAÇIRMAYIN: iPhone 6s İçin Yeni Qualcomm Çip

Bu varsayımlar ile birlikte yeni resimlerde iPhone 6s’in prototip anakartı 9to5Mac ve Chipworks tarafından incelendi. Eylül ayı itibariyle ürün satışa sunulduğunda ilk olarak yeni nesil iPhone’un içerisinde ne var merak ediyorsanız buraya üye olup ilk gören siz olabilirsiniz.

nfc-chip (1740 x 867)

NFC ( Yakın alan iletişimi ) çipi ve Çiplerde gözle görülür azalma

Yeni NFC çipi iPhone 6s’in anakartında  NXP kodu 66VP2 etiketi ile anakartta yer alıyor. Chipworks’ün dediğine göre iPhone 6’nın içindeki NXP 65V10 NFC çipin bir üst modeli kullanılmış. Yeni çip ile birlikte neyin değiştiğini tam olarak kestiremesekte, varsayıma göre yeni güvenli element işlemcisi, çipin ihtiyac duydugu sürenin kısalmış olabileceği düşünülüyor.  Apple NFC çiplerini 2014 yılında Apple Pay için iPhone’a eklemişti. Fakat, 66VP2 kodlu çip yeni nesil bir çipe benziyor.

iPhone 6s’in anakartında dikkat çeken bir diğer unsur ise çip sayısının olabildiğince azaltılmış olması. Önceki nesillerin anakartlarının üzerinde 10 bileşen bulunurken yeni nesil anakartta ise sadece 3 ana çip bulunmakta. Apple’ın amacı çip sayısının azaltılmasıyla birlikte batarya ömrünün de verimliliğin artması. Diğer gerekli ve yer alan çipler ise mesela depolama alanı veya işlemci özellikle küçük boyutlu üretim sayesinde iPhone 6s aynı veya daha hızlı işlevsellik sunacak. Anakart üzerindeki batarya tüketimine direkt etki eden çiplerin kaldırılmasıyla birlikte daha uzun batarya ömrü öngörülüyor.

Görülüyor ki Apple Cirrus Logic ses çipini, Murata Wi-Fi modülü, wireless gücünü arttırmaya yönelik RFMD kullanabilir. Prototip anakartın içerisinde iPhone 6’da kullanılan Bosch and InvenSense akselometresi ve jiroskopu, Chipworks’e göre Eylül ayında satışa sunulacak iPhone 6s’lerin içerisindeki final anakartlarında daha küçük yeni alternatif STMicroelectronics’leriyle yer değiştirebilir.

storage-chip (1956 x 1194)

16 GB Yerleşik Depolama Alanı Muhtemel

İLGİLİ HABER:  iPhone 9 Apple’ın Sitesinde Ortaya Çıktı

Yüksek kaliteli medya dosyaları ve daha büyük kapasiteye sahip uygulamalarla birlikte iPhone kullanıcıları birkaç yıldır 16 GB depolama alanının artık yeterli olmadığını dile getiriyor. Fakat, Apple yeni nesil iPhone 6s’in depolama alanını 16 GB kapasite ile başlatabilir. Fiyat farkının doğal olarak artması ile birlikte 64 GB ve 128 GB’lar ise elbette opsiyonlar arasında.

Chipworks ve 9To5Mac’in analizlerine göre Toshiba hafıza çipleri 16 GB kapasiteye sahip ve 19 nm bir yapı barındırıyor. Opsiyon olarak Apple’ın yeni nesil telefonunda 16 GB depolama alanı sunmayabilir ama bu sadece önceki üretimlerinde ve test modellerinde geçerliydi. Apple, test ettiği yeni nesil iPhone donanımları için küçük kapasiteleri önceden ayarlanıyor. Yani son dakika depolama alanının yükseltilmesi daha önceden hiç eşi benzeri görülmemiş bir şey. Fakat, Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller, geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu röpörtajında  16 GB depolama alanlarının hala kullanılabilir olduğunu ve gelişen iCloud sistemi ile birlikte insanların yerleşik depolama alanına değilde bulut sistemlerine ilgisinin daha yüksek olduğunu söylemişti.

9to5iphonethickness

iPhone 6 Dizaynı

Ayrıca iPhone 6’nın dış tasarımıyla ilgili çizim taslaklarını da görülebiliyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlamış olduğumuz iPhone 6s’in dizaynının aslında nerdeyse iPhone 6’nın eşi diyebiliriz. Bu tasarımlara bakarak iPhone 6s’i şuanda piyasada olan iPhone 6 için üretilmiş birçok aksesuarla birlikte rahatça kullanabileceksiniz. iphoneside

Görülüyor ki iPhone 6s 0.13 mm daha kalın olabilir iPhone 6’dan. Bu kalınlık insan gözü için ayırt edilemeyecek kadar küçük boyutta ve Apple, iPhone 6s tanıttığında herhangi bir kalınlık arttırımı olmadığını bile söylebilir ve teknik özellikler sayfasında da yazmayabilir.

KAÇIRMAYIN: iPhone 6s’e Ait Olduğu Söylenen Kasa

Yeni 4.7 inç iPhone 6s boyutu ve kalınlığı itibariyle şuanki iPhone 6’lardan hiçbir farkı yok gibi gözüküyor. 6s belki güncel modele göre 0.16 mm daha uzun olabilir ve 0.13 milimetre de kalın olabilir. Kalınlaşmasının sebebini ise analistler, yeni nesil ile gelecek olan Force Touch ekranın önceki nesile göre daha kalın olmasına bağlıyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?