Yeni iPad Pil Ömrü Sorunu Çözme ve Pil Ömrü Arttırma Önerileri

0
443
iPad pil tüketimi

iPad Pro serisi kısa süre önce yenilendi. Apple yeni ürünleriyle beraber birçok önemli kullanım için de beklenen adımı atmış oldu. Hem daha ince kasalar sunan hem de yenilenmiş bir nesil sunan Apple, mevcut modelleri için de düzenlemelere gitti. Şu an için satışta olan modeller için yapılan güncellemeler ve yeni işletim sistemi güncellemesiyle beraber ise pil dayanma süreleri konusunda da yenileme yapılmış oldu.

Bu noktada markanın yeni modelde dahil olmak üzere genel olarak 10 saatlik bir pil dayanma süresi iddiası var. Fakat özellikle yeni iPad alan kullanıcıların 10 saatlik pil dayanma süresini göremedikleri yönünde mesajlar geliyor. Bu yazımızda da iPad pil dayanma süresi konusunda önerilerden söz edeceğiz. Özellikle yeni bir iPad modeli alıp bu sorunu yaşayan kullanıcılar için çözüm önerilerinden söz edeceğiz.

İlk Sorun iPad’in Yeni Olması

iPad tabletlerinde ortalama 10 saatlik bir pil ömründen söz ediliyor ancak bu pil ömrü yeni cihazlarda çok daha aşağı seviyede olabiliyor. Bunun ilk nedeni de cihazın yeni olması. Pilden ya da herhangi bir yazılımsal sorundan dolayı piller çabuk bitmiyor. Pillerin çabuk bitmesinin nedeni işlemci yoğunluğu. Yeni cihaz aldığınız zaman, özellikle yedekten yükleme yapıyorsanız pilleriniz çok daha hızlı tükeniyor.

iPad pil tüketimi

Bunun nedeni dediğimiz gibi işlemcilerin uzun süre yüksek performans değerinde çalışması. Yeni güncellemelerin yüklenmesi, Apple servislerinin yüklenmesi sizin kendi uygulamalarınızı yüklemeniz gibi işlemci yükünü bir hayli arttıran bir kurulum aşamasından geçiliyor. Bu süreç illaki göz önünde olacak diye bir şey yok.

Tabletin hiçbir indirme ya da işlem yaptığını ekranda görmeseniz bile arka planda bazı düzenlemeler devam ediyor. Haliyle ilk kurulum gününde pil dayanma süresi kısmında ciddi bir düşüş söz konusu olabiliyor. Bu süreçte cihazınızı şarjda kullanmanız ve tüm ayarlamaların bitmesini beklemeniz oldukça yarar sağlayacaktır.

Kullanım Durumunu Değerlendirin

Yukarıdaki adımı göz önüne almanıza rağmen pil dayanma süresinde istediğiniz değerleri alamıyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Bu kez önerdiğimiz kısım kendi kullanımınızı kontrol etmek. Biraz saçma gelebilir ancak yeni bir iPad modelinde kullanıcı kaynaklı olarak da pil dayanma süresi beklenen değerlerden daha düşük olabiliyor.

İLGİLİ HABER:  10.5 inç iPad Pro 2017 yılında, OLED ise 2018 de gelecek

iPad pil tüketimi

Tabletin alınır alınmaz tüm özelliklerini deneme isteğiyle beraber ardı ardına çoklu görevleri kullanmak ve sürekli bir inceleme içerisinde olmak, işlemci yükünü arttırıyor ve pil dayanma süresinin düşmesine neden oluyor. Dediğimiz gibi saçma gelse de kendi kullanımınıza göre değerlendirme yapmanızda fayda var. Yoğun kullanımlarda 10 saat pil dayanma süresi beklemeyin.

Yeniden Başlatma

İlk iki aşamadan sonra bile iPad pil dayanma süresinde sorunlar varsa, artık başka çözüm yollarına geçmeniz gerekiyor. Bu çözümlere ise yeniden başlatma ile başlayacağız. Cihazınızı yeniden başlatmanız, arka planda çalışan uygulamaların kapatılmasını ve işlemci yükünün düşmesini sağlayacaktır. Bu sayede pil tüketimi azalacaktır. Yeniden başlatma için yapılacaklar ise aşağıda.

Eski Modeller

 • Ana ekran ve uyandırma tuşlarına bir arada basın.
 • Ekranınız kapanırken tuşlara basmaya devam edin.
 • Apple logosunu gördükten sonra tuşlara basmayı bırakın.

iPad pil tüketimi

2018 iPad Modelleri için

 • Üste yer alan düğmeye ve ses düğmesine basılı tutun.
 • Ekran kapanana kadar tuşlara basmaya devam edin ve Apple logosunu gördükten sonra tuşları bırakın.

iPad pil tüketimi

Uygulama Kontrollerini Yapmak

Tüm bu aşamalardan sonra pil tüketimi hala yüksekse, bu durumda kullandığınız uygulamaları kontrol etmeniz gerekiyor. Yüklediğiniz bazı uygulamalar aşırı yük oluşturuyor olabilir. Kontrol için yapacaklarınıza bakalım.

 • Ayarlara girin.
 • Pil bölümüne girin.
 • Arka plan güç tüketimini görmek için “ayrıntılı kullanımı göster” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
 • Açılan menüden kullanımları inceleyebilir ve yeni detayları öğrenebilirsiniz.

Bu kısımda uygulamaların %40 ve üzeri bir tüketim yaptığını görüyorsanız, uygulamanın arka planda da pil tüketimi gerçekleştirdiğini düşünebilirsiniz.

iPad pil tüketimi

Gücü Azaltın

Tüm bunlara karşın iPad pil tüketimi konusunda istediğiniz değerlere ulaşamıyorsanız, bu durumda belli başlı düzenlemeler yapabilirsiniz. Önerilerimiz şöyle;

 • Ekran parlaklık seviyesini azaltın.
 • Otomatik kilitleme süresini düşürün.
 • Ses ve müzik dinlediğiniz zaman hoparlör yerine kulaklıkları kullanın
 • Kilit ekranı bildirimlerini kapatın
 • Uygulamalar için arka plan güncellemelerini kapatın
 • İnternet bağlantısında en güçlü sinyali kullanın ( kötü sinyal, cihazın sürekli bağlantıyı yakalamak için ekstra güç harcamasına neden olabilir)

Bunlar sorunu çözmüyorsa ve dikkat çekici bir şekilde pil ömründe kısalma varsa, bu durumda Apple’a başvurmanız gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?