Yeni iPad Modelleri İçin Belli Olan Tüm Detaylar

0
74
Yeni iPad iddiaları

Tablet teknolojisinden genel geçer bir kanı oluşmaya başladı. Özellikle son yıllarda akıllı telefonlarda yakalanan sıçrama ile beraber artık tabletlerde yavaş yavaş gerileme yaşandığını söylemek gerekiyor. Şöyle ki aslında akıllı telefonların özelliklerinin üst seviyelere yükselmesi ve bunun dışında yüksek teknik özelliklere ek olarak ekran boyutlarının da yükselmesi tableti tercihinin geri planda kalmasına neden oldu.

Bir örnek vermek gerekirse standart bir 7 inç tableti düşünün. Artık 6 inç çok daha yüksek kaliteli birçok phablet akıllı telefon modeli var. Hem arama yapabilme hem de daha konsept tasarımları sayesinde tabi ki genel olarak kullanıcılar tabletlerden ziyade telefonları tercih ediyor.

iPad Serisi Tablet Alanında Başlı Başına Marka Oldu

Tabi tüm bu durumun bazı istinasları yok değil. Özellikle akıllı telefonlarıyla ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Apple için bu durum aynen geçerli. Şöyle ki Apple’ın tablet serileri bir nevi özelliklerinden çok belli bir sadık kullanıcı kitlesine sahip ve bu sayede sürekli olarak satış elde edebiliyor.

iPad

Bu durumdan mı bilinmez ama Apple’da tablet sektöründe genel düşüşe rağmen yeni tablet modellerini de yakın bir süre sonra açıklayacağını da belirtti. Aslında Apple tarafından net bir açıklama yok fakat markanın hazırlıklarınız sürdürdüğü artık neredeyse kanıtlandı. Tüm bunlarla beraber Apple’ın yeni seri iPad tabletleri için yeni detaylarda gelmeye başladı. Peki bu alanda yeni detaylar neler bakalım?

Üç Farklı iPad Modeli Geliyor

İlk olarak Apple’ın 3 farklı iPad modelini kullanıcılara sunacağı haberleri belirtiliyor. 3 farklı model olacağının neredeyse kesinleşmesiyle beraber bu modellerin özelliklerinin neler olacağı da netlik kazanmaya başlandı. İşte bu modeller için ilk detaylar.

Yeni iPad 12.9 İnç Modeli

Apple’ın bu alanda ilk olarak piyasaya süreceği modelin 12.9 inç ekran boyutuna sahip olan iPad serisi olması bekleniyor. Aslında bu serinin eski iPad serisinden çok fazla farkı olmayacağını da belirtelim.

Genel olarak ortaya atılan iddialara göre Apple’ın 12,9 inç serisi üzerinde çok fazla tasarım değişikliklerine gitmeyeceği ve bunun dışında teknik özellikler konusunda da aslında çok fazla bir fark oluşturulmayacağı düşünülüyor.

Yeni iPad

Teknik özellikler konusunda genel olarak A10X çiplerini kullanması beklenen modelin belki daha ince olması ve akıllı kalem gibi ekstra aksesuarlarla beraber gelmesi beklenebilir. Fakat tüm bunların dışında iddialara göre Apple’ın en az değişiklik yapacağı modeli bu model olacak ve bu model bir nevi 3 yeni serisi arasında arada bir model olarak karşımıza çıkacak.

İLGİLİ HABER:  Taylor Swift'in "1989" Albümü Apple Music'te Yer Alacak

Yeni iPad 9.7 İnç Modeli

Gelelim bir başka model olan iPad 9.7 inç modeline. Tıpkı 12,9 inç modelinde olduğu gibi bu seride aslında eski seri iPad cihazlarında gördüğümüz bir ekran boyutu olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce giriş seviyesi iPad serilerinde de tercih edilen ekran boyutu olarak karşımıza çıkan modelin ayrıcalıkları neler olacak bilinmez ama iddialara göre bu model yeni serinin en düşük performanslı üyesi olacak.

Tıpkı eski serilerde olduğu gibi ciddi oranda performans farkları olacağı düşünülen iPad 9.7 inç modelinin tasarımsal olarak ise yine genel geçer kabul görmüş iPad tasarımından çok fazla farkı olmayacağı da düşünülüyor.

Yeni iPad iddiaları

Bunun dışında yine teknik özellikler konusunda da bu modelinde tıpkı 12.9 inç yeni iPad serisinde olduğu gibi A10X işlemcilerinin kullanılması beklenmekte. Tabi henüz bu konuda da net bir bilgi yok ama yeni seride en düşük ücrete sahip olacak olan modelin de yine bu seri olması bekleniyor.

Gelelim Beklenen Modele iPad 10.5 İnç Modeli

Buraya kadar gelen iddialar genelde eski seri iPad modellerinin biraz yenilenip yeni model olarak piyasaya sürüleceği konusunda oldu. Fakat söz konusu Apple olunca fark yaratacak bir sistemin kullanılmaması düşünülemez haliyle. Bu noktada Apple’ın tüm değişiklikleri ise iPad 10.5 inç modelinde yapması bekleniyor.

İlk olarak çerçevesiz tasarımları ile beraber geleceği düşünülen iPad 10.5 inç serisinin belki de %80 oranının üzerinde ekran çerçeve oranı olabilir. Böyle bir oran ile karşılaşmamız durumunda serinin tasarım konusunda bir hayli ilgi çekeceği de kesin.

Yeni iPad 10.5 inç

Bunun dışında çözünürlük değeri olarak ise 4K sunması beklenen modelin yine performans konusunda da Apple’ın en iddialı tableti olması bekleniyor. Diğer tablet serilerinden farklı olarak Apple’ın bu seride A9 setlerine yer vereceği ve performans odaklı tabletlerini kullanıcılara sunacağına ilişkin iddialarda yok değil. Tüm bu iddialar arasında tasarım ve performans bir yana dursun yeni modellerde artık Touch bar, akıllı kalem gibi ekstra sistemler yer alacağı da düşünülüyor.

Haliyle tüm modeller içerisinde en yüksek fiyata sahip olması beklenen modelde bu olarak karşımıza çıkıyor. Yine de tüm bunlara rağmen Apple tarafından yapılacak olan açıklamalarla her üç model için de değişim yaşanabileceği düşünülebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?