Yeni iOS Güncellemesi Eski iPhone Modellerini Yavaşlatıyor Mu?

2
99
Futuremark ios 11

iOS 11 işletim sisteminin yayınlanmasının ardından Apple hakkında ilginç iddialar gündem olmaya başladı. Gelen iddialara göre iOS 11 işletim sisteminden sonra eski iPhone modellerinin kasıtlı olarak yavaşlatıldığı, bu şekilde kullanıcıların eski iPhone modellerinden yeni iPhone modellerine geçiş yapmalarının amaçlandığı belirtilmişti. İddialar performans testlerine de yansımadı değil. Özellikle iPhone 5s modelinde yapılan testlerde, iOS 10.3.3 sürümünün yeni sürümden biraz daha önde olduğu belirtilmişti. Apple konu hakkında açıklama yapmayınca, bu yönde iddialarda güçlendi. Peki, gerçekten yeni iOS yazılımlarıyla beraber eski akıllı telefonlar yavaşlatılıyor mu? Sorunun net cevabı geldi.

iPhone Modelleri Yavaşlatılmıyor

Artık genel kanı her yeni iOS modelinde eski iPhone modellerinin hızının düşürüldüğü noktasında. Fakat son yapılan inceleme farklı yönde bir bilgi elde edilmesini sağlamış durumda. Futuremark isimli araştırma şirketi tarafından yapılan detaylı testlere göre iPhone 5s modelinde yeni işletim sistemiyle herhangi bir yavaşlama sorunu yaşanmıyor.

Futuremerk ios 11

iPhone 5s modeli için yapılan testlerde 2016 yılı Nisan ayı ile Eylül 2017 ayının verileri karşılaştırılıyor. Bu verilere göre telefonda herhangi bir yavaşlama durumu söz konusu değil. Fakat iPhone 5s modelinde grafik performansı konusunda mini bir düşüş söz konusu. Buna karşın iddialarda yer aldığı gibi telefonların tamamen yavaşlaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtelim.

Futuremerk ios 11

iPhone 5s için durum bu yönde. Aslında bakarsanız bu noktada en eski seri olması nedeniyle en çok önem verilen, değerlendirilmesi en çok merak edilen telefonda iPhone 5s. Fakat buna ek olarak diğer modellerde de değerlendirmelerin yapıldığını görüyoruz. Kullanıcı verilerine göre iPhone 6 modellerinde de iOS 11 sonrasında bir düşüş değil, hatta bir miktarı performans artışı elde edilmiş.

Futuremerk ios 11

Diğer tüm modellerinde değerlendirmeleriyle beraber elde edilen genel kanı ise yeni işletim sisteminin bahsedildiği kadar düşüşe neden olmadığı. Bunun aksine kararlı bir performans izlenmiş gibi gözüküyor. Tabii ki iOS 11 geçiş sürecinde gerek uyum sorunu gerekse de uygulamaların uyum sorunu nedeniyle mini performans düşüşleri yaşanabiliyor. Buna karşın bahsedildiği gibi bir hız düşüşü olmadığı Futuremark tarafından da açıklanmış resmi bilgi.

İLGİLİ HABER:  iOS 9.3 Beta 7 Güncellemesi Yayınlandı !

İlginizi Çekebilir: Siri’nin Gücüne Güç Katacak Adım

2 YORUMLAR

  1. benim iphone 7 plus telefonum ios 11 guncellemeleri geldikten sonra sorunlar olusturmaya basladi.Mesela evde internet kesilinde bazen modem kendine restart veriyor.Bundan sonra dogal olarak wifi agi gidiyor.Sorun o ki,bundan sonra wifiya baglanmak olmuyor.Telefonun wifiyi arama yapmiyor.Telefonu sondurup yandirinca da ayarlara girmiyor,wifi simgesi de kendini bloke ediyor.10-15 dakika sonra ayarlara erisim mumkun oluyor ama wifiya girince wifiyi acmak olmuyor.Yani,tus soldan saga gitmiyor.Bu neden ola bilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?