Yeni iMac Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatları

0
207
Yeni iMac

Apple ardı ardına sürprizlerini sıralamaya başladı. Teknoloji devi son olarak yeni nesil tablet modelleri için tanıtımlar yapmış ve tablet sınıflarını yenilemişti. Şimdi bir başka seri için yenileme haberi geldi. Bu kez iMac yenilendi. Yeni iMac, hem donanım hem de ekran teknolojileri açısından daha güçlü bir seri olarak kullanıcıların karşısına çıkmış oldu. Hemen Yeni iMac için detaylara bakalım.

Yeni iMac Tasarımı Nasıl?

Yeni iMac tasarımında çok önemli değişiklikler yok. Yine merkez bir destek ayağının üzerinde dev ekranı görüyoruz. Alt kısımda Apple’ın logosunun yer aldığı geniş bir çerçeve bölümü var.

Yeni iMac

Çerçeve bölümünün dışında hem üstten hem de yanlardan oldukça ince bir kasa kullanımı yapıldığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Sadece 5 mm kalınlığında kenarları görüyoruz ve bu çok şık bir görüntü elde edilmesini sağlıyor.

Yeni iMac Ekran Özellikleri

Çok daha başarılı bir ekranla gelen Yeni iMac, iki farklı ekran boyutu sunuyor. İlk ekranlar 21.5 inçlik standart paneller. Bu panellerde LED arkadan aydınlatma kullanılıyor ve 1920 X 1080 piksel çözünürlük değerini görüyoruz.

Retina ekran teknolojisiyle beraber gelen yeni seri ise 4K seçeneği de sunuyor. Retina 4K ekranlı modelde 4096 X 2304 çözünürlük desteği ve 500 nit parlaklık değeri görüyoruz. Yenilenmiş olan bu seri, P3 renk yelpazesine sahip ve dediğimiz gibi Retina ekran.

Yeni iMac

Son seçenek ise 27 inçlik ekranlar. 27 inçlik ekranlarda da çözünürlük değerini koruma adına 5K çözünürlük değerine geçiş yapılmış durumda. 5120 X 2880 piksel çözünürlük değeri 500 nit parlaklık sunuyor ve P3 renk yelpazesi desteği de devam ediyor. 4K ve 5K ekranların ne derece iyi bir görüntü kalitesi sunduğu tartışılmaz.

Teknik Özellikler Nasıl?

Yeni iMac modellerinin teknik özellikleri kısmında önemli değişiklikler var. Yeni seriler çok daha güçlü. Yine işlemci kısmında Intel tercihinin yapıldığı seride farklı seçeneklere yer veriliyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Veri Gizliliği İçin Yeni Döneme Geçiyor

Yeni iMac

21.5 inçlik modelde 3.6 GHz 4 çekirdekli Intel Core i3 işlemcileri, 3.2 GHz 6 çekirdekli Intel Core i7 işlemcileri, 3.0 GHz 6 çekirdekli Intel Core i5 işlemcileri ve 3.2 GHz 6 çekirdekli Intel Core i7 işlemcileri bulunuyor. Tüm bu işlemcilerin 8.nesil olduğunu da belirtelim. 27 inçlik modelde ise işlemciler biraz daha güçlü.

27 inç İşlemcileri şöyle;

3.1 GHz 6 çekirdekli Intel Core i5 işlemcileri, 3.6 GHz 8 çekirdekli Intel Core i9 işlemcileri, 3.7 GHz 6 çekirdekli Intel Core i5 işlemcileri, 3.6 GHz 8 çekirdekli Intel Core i9 işlemcileri.

RAM kısmında çok büyük bir değişiklik yok. Yine 8 GB 2666 MHz DDR4 bellekler kullanılmış ve 16 ya da 32 GB yükseltilebilir bellek imkanına yer verilmiş. Yine 27 inçlik modelde RAM bellek kısmında değişiklikler var.

Yeni iMac

Detaylı incelemelere daha sonra yer vereceği ancak bu modelde 8 GB (iki adet 4 GB) 2666 MHz hızında DDR4 bellekler kullanıldığını ekleyelim. 16,32,64 GB bellek yapılandırması da bulunuyor.

Depolama birimlerinde 1 TB, 2 TB gibi oldukça yüksek seçenekler var. Tabii ki depolama birimleri istenildiği gibi düzenlenebiliyor.

Yeni iMac Fiyatları

Yeni modeller için fiyatlar oldukça yüksek. 21.5 inç Yeni iMac modeli için başlangıç fiyatı 9.399 TL. 27 inçlik Yeni iMac modeli için başlangıç fiyatı ise 10.999 TL olarak açıklandı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?