Yeni Güncellemeler iOS 10 Serisine Yaradı

0
36

Mobil işletim sistemi denildiğinde akla hemen Google’ın geliştirmeye devam ettiği Android ve bu işletim sisteminin en büyük rakibi olan Apple’ın geliştirdiği iOS işletim sistemi geliyor. Akıllı telefon dönemine geçiş yaptığımız andan itibaren bu iki mobil işletim sistemi arasında amansız bir çekişme dikkat çekmeye başladı. Uzunca bir süre ise kullanım oranı bazında Android Apple’ın işletim sistemine ezici bir üstünlük sağlamayı da başardı. Hala genel anlamda kullanım oranlarına bakıldığında Android işletim sisteminin de bir adım öne çıktığını görebiliyoruz. Son dönemde ise iOS 10 sonrasında yavaş yavaş durum değişmeye başladı.

Android Gerilemeye Mi Başladı?

Aslında birçok akıllı telefon markasının ilk tercihi olması tabi ki Android işletim sistemini öne çıkaran ve aslında kolay kolay gerilemeyeceğini de gösteren bir nokta. Bakıldığında da zaten Android işletim sistemi kullanımda bir gerileme söz konusu değil.

Fakat buna karşın Android işletim sisteminin yeni sürümlerinin kullanım oranları da çok komik rakamlarda. iOS 10 ile hemen hemen kafa kafaya çıkış yapmış olan Android Nougat işletim sistemi sürümüyle beraber bu durumu dana net bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Bakıldığında Android Nougat kullanım oranı sadece %1.2 civarında.

iOS 10.3 kullanım oranı

Buna karşın Apple’ın son açıklanan raporlarına göre ise iOS 10 sürümünün kullanımı yeni beta güncellemelerinden sonra tam olarak %79 rakamlarına çıkış yaptığını gösteriyor. Çok kısa bir süre içerisinde tüm iOS işletim sistemi kullanımları arasında %79 oranıyla öne çıkan seri yeni bir rekora da imza atmıştı.

Geçen Senenin Oranı Geçildi

Bu kadar yüksek bir kullanım oranının elde edilmesi ile beraber geçen sene ile karşılaştırmalarda yapılmaya başlandı. Yapılan karşılaştırma iOS 9 sürümü ile ilgili oldu. Geçen sene bu dönemlerde %77 oranında kullanımı olan iOS 9 serisini bile aynı süre içerisinde geride bırakan yeni işletim sisteminin elde ettiği başarı ise Apple’ın ne kadar doğru bir yolda olduğunu da kanıtlar nitelikte karşımıza çıkmaya başladı. Tüm bunlarla beraber iOS 10.3 sürümünün final serisinin yayınlanması ile beraber kullanım oranının da çok daha yüksek olması bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  Hangi iOS versiyonunu kullandığınızı nasıl anlarsınız?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?