Yeni Bir iPhone’a Apple Watch Nasıl Aktarılır?

0
69
Apple Watch veri aktarımı

Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarının yanında en çok tercih edilen aksesuar ürünleri Apple Watch akıllı saatleri oluyor. Saat ile tam uyumlu olarak çalışması ve sunduğu yetenekler, seriyi bir hayli öne çıkarmakta. Sadece saatin özellikleri ya da şıklığı değil, kullanım kolaylığının da epey bir etkisi var. Kullanım kolaylığı sağlandığı alanlardan birisi de saatin veri aktarımı. Diyelim ki yeni bir iPhone akıllı telefonu aldınız, bu durumda tüm ayarlarınızı yeniden düzenlemeniz ve Apple Watch serisi için yeniden ayarlar oluşturmanıza gerek yok. Apple Watch verilerinizi kolayca yeni iPhone akıllı telefonunuza aktarabiliyorsunuz. Bunun için hangi yolları izlemeniz gerektiğinden söz edeceğiz.

Apple Watch Aktarım Hazırlıklarının Yapılması

iPhone akıllı telefonlarında olduğu gibi Apple Watch akıllı saatleri yedeklemek pek mümkün değil. Aslında söz konusu olay, tam anlamıyla iPhone akıllı telefonlarında olduğu gibi bir yedeklemek olmuyor. Bunun yerine dolaylı yoldan akıllı saatleri yedekleyebiliyorsunuz. Saatiniz, eşleştirilmiş olan iPhone cihazına dolaylı yoldan yedekleniyor ve iPhone’unuzun iCloud ya da iTunes yedeklemesi yapıldığı zaman saat verileri de yedeklenmiş oluyor.

Apple Watch veri aktarımı

Saatiniz, Bluetooth ya da WİFİ üzerinden iPhone cihazınız ile eşleştirildiği zaman, sağlık verileriniz ve uygulamalar verileriniz de düzenli olarak senkronize edilmiş oluyor. Bunun için herhangi bir zaman seçimi yapamıyorsunuz. Arka planda eşleştirme kapsamında, senkronizasyon sürekli olarak yapılıyor.

Bu anlattıklarımız ışığında mevcut Apple Watch modelini yeni bir iPhoen cihazı için hazırlarken iki farklı seçiminiz var.

iCloud ve Otomatik Kurulum

iOS 11.2 sürümü ve daha yeni bir sürüm kullanıyorsanız, otomatik kurulum kullanabiliyorsunuz. Yukarı anlattığımız gibi yedekleme otomatik olarak yapılacaktır. Saatinizden iCloud sağlık izleme özelliğinin açık olduğuna da emin olmanız gerekiyor. Yeni bir iPhone telefona geçmeden önce, mevcut modelde yedek almanız yeterli olacaktır.

 

Eşleştirme Üzerinden Manuel Olarak Yapma

Daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, bu durumda da manuel olarak eşleştirmeyi çalıştırabilirsiniz. Saatinizi mevcut iPhone modeliyle eşleştirmeniz ve sonrasında iPhone modelini yedeklemeniz gerekebilir.

Apple Watch Ayarlarını Yeni iPhone Modeline Geçirme

Yukarıda söz ettiğimiz yöntemlere bağlı olarak Apple Watch verilerinizi aktarmada farklılıklar karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz bu farklı adımların hangileri olduğundan ve neler yapacağınızdan söz edelim.

Apple Watch veri aktarımı

Otomatik Kurulumu Seçmeniz Durumunda

  • iPhone akıllı telefonlarınızı otomatik kurulum kılavuzunda olduğu gibi kurun. Kısacası normal bir şekilde iPhone kurulumunuzu yapın.
  • Yeni iPhone kurulumunuzu, eski cihazda kullandığınız Apple bilgilerinizle yapmanız durumunda, “bu iPhone ile (Apple Watch Adınız)’ı kullanmak ister misiniz?” gibi bir soru göreceksiniz. Bu soruyu onaylayın.
  • Devam düğmesine basmanız durumunda yedeklemenizden saat kurulacaktır.

Burada kurulum aşamasında yedeklemeden yükleme seçimlerini doğru yaptığınızdan emin olun.

Apple Watch veri aktarımı

Diğer durumda ise kurulumun sonrasında Watch uygulaması üzerinden yükleme yapılabilir.

  • Saatinizin bağlantısını mevcut modelden kaldırın.
  • Yeni iPhone cihazınızın kurulumunu yapın.
  • İşlemi tamamladıktan sonra Watch uygulamasını açın.
  • Apple Watch cihazınız için sıfırdan bağlantı kurabileceğiniz gibi burada yer alan yedeklemeden de kurulum yapabilirsiniz.

Bu işlem için daha öncesinde iCloud sağlık senkronizasyonu etkin konuma getirilmiş olmalı. Sıfırdan ayarlama yapmanız durumunda sağlık verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Olası Sorunlar

Bu işlemler sırasında karşılaşabileceğini bazı sorunlar var. Bu sorunların neler olduğundan da söz edelim.

Eşleştirme Yapılmıyor Sorunu

Yeni iPhone telefonunuzla Apple Watch akıllı saat eşleştirilmiyorsa bu durumda eski iPhone modelinizde etkinleştirme kilidinizi devre dışı bırakmanız gerekebilir. Eski cihazınız ile saatinizin hala eşleştirilmiş olup olmadığını kontrol edin. Tüm eşleştirmeleri kaldırıp, yeniden deneyin.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?