Yeni Bir iPhone Modeli Satın Almak İçin Operatör Servisleri Tercih Ediliyor

2
94
Apple Store Singapur

iPhone 8 ve iPhone X akıllı telefonları satışa çıkmaya başladı. iPhone 8 modeli zaten satışta. iPhone X modeli ise 3 Kasım tarihinde satışa çıkacak. Ülkemizde de satışa çıkmaya başlayan modellerin en büyük sorunu ise fiyatları. Öyle ki telefonların fiyatları konusunda son dönem amiral gemisi serilerinde olduğu gibi oldukça yüksek bir fiyat aralığı sunuluyor. İşte asıl sorun burada karşımıza çıkıyor. iPhone 8, 4-5 bin TL gibi bir aralıkta satışa sunuldu ve bu rakam bile oldukça yüksek bulunduğu. iPhone X ise 6-7 bin TL gibi bir fiyat aralığında olacak. Haliyle kullanıcılar yeni modelleri tercih ederken kampanyaları takip edecek. İşte son yapılan bir araştırma bu konuda tüm verileri ortaya koyuyor.

Yeni iPhone Modellerinde Apple Store Tercihi Çok Az

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar yeni bir iPhone modeli alırken, Apple Store merkezlerini tercih etmiyor. Kullanıcıların sadece %10’luk kısmı yeni bir iPhone modeli alırken Apple Store üzerinden satın almayı tercih ediyor.

Araştırma Amerika üzerinde yapılmış olsa da ülkemizde de bu durumun çok değişmediğini biliyoruz. Yeni iPhone modellerinin tercihi için kullanıcılar genelde GSM operatörlerini tercih ediyor. GSM operatörlerinde sunulan kampanyalar ve uzun süreli vadeler nedeniyle kullanıcıların %80’lik kısmının bu şekilde iPhone almayı tercih ettiği belirtiliyor. Fakat burada da tabii ki daha yüksek fiyatlar karşımıza çıkıyor.

iPhone 8 ABD fiyati

Ülkemizde de birçok hatta dahil kampanya var fakat bu kampanyalar aslında telefonların çok daha yüksek ücretle satın alınmasına neden oluyor. 5 binlik bir telefon için 8 bin ödeyebiliyorsunuz. Araştırmalar ise buna rağmen kullanıcıların %80’lik bölümünün hala operatör servislerini tercih ettiğini gösteriyor. Bu durumun nedeni de tabii ki uzun vadeler. Bir telefonu 48 ay ya da 36 ay gibi uzun süreler içerisinde ödeyebiliyorsunuz. Haliyle toplu para vermek yerine böyle bir tercih yapıldığı görülüyor.

İLGİLİ HABER:  Apple, 16 GB'lık iPhone'dan Vazgeçiyor

İlginizi Çekebilir: iPhone X Modellerine Erken Erişim Sağlanabilir

2 YORUMLAR

  1. Bizim operatörler resmen milleti kazıklıyor. Bugun amerikada best buya gidin telefonun fiyat etiketinde peşin fiyatı ve operatörler ile vaeli alındıgındaki taksitli fiyatı yazar. mesele 649 dolar olan bir iphone 7 operatörlerde 24 ay taksitle ayda 27 dolara yani 648 doalra alınabiliyor. Peşin fiyatından 1 doalr daha ucuz.Bizde ise örneğin sırf merakta turkcelle sormustum bunu 2-3 ay önce 3600 tl peşin fiyatı olan iphone7 24 ay taksitle 5000 tlye satılıyordu.

    Bizde ne yazık ki operatörler bu taksit yasagını kendi avantajlarına kullanıyorlar ve insanları resmen sömürüyorlar. Amerikada ise operatörler sırf aboneleri memnun etmek ve hizmeti ondan alsın diye extra bir ucrete tabi tutmuyorlar. Yani aradaki anlayış farkı cok net belli. Onlar hizmet için bizimkiler kazıklamak için çalışıyorlar.

  2. ABD’ de bu kolaylığın nedenlerinden birisi de operatörlerden alınan telefonlar “locked” oluyor yani ancak o operatörde söz konusu Iphone’u kullanabiliyorsunuz. Böylece müşteriyi kendisine bağladığı için de üstüne eklemeden satış yapıyorlar, onların kazancı da bu oluyor. Tabi ki bu ülkemizdeki taksit yasağını kendi lehine kullanan operatörleri haklı hale getirmiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?