Siri Shortcuts

Apple’ın sanal asistanı görevini üstelenen Siri, son yılların alanında en çok eleştiri alan teknolojilerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu noktada Google Asistan ile girdiği yarışta bir hayli geri planda kalmaya başlayan sanal asistan için özel ekiplerin oluşturulduğu ve hatta Siri için genel geliştirme çalışmaların yapıldığı konusunda da bilgiler paylaşılmıştı. Geri düştüğü yarışta, yeniden öne geçmek için bu gibi geliştirmelerle geleceği belirtilen yeni Siri ise iOS 12 ile sonunda ortaya çıkmıştı. Algılama konusunda yapılan iyileştirmeler ve yeni nesil düzenlemeleri bir yana, sanal asistanın iOS 12 işletim sistemiyle beraber kazandığı en önemli yetenek Siri Shortcuts özelliği olmuştu.

WWDC 2018 kapsamında duyurulan Siri Shortcuts uygulamasıyla beraber Apple’ın sanal asistan teknolojisi içinde yeni bir dönem başlamış oldu. Tanıtımdan sonra yayınlanmasını merakla beklediğimiz Siri Shortcuts beta olarak yayınlanınca, nasıl bir teknolojiyle karşılaşacağımızı da daha yakından görme fırsatını elde ettik.

Siri Shortcuts Neler Sunacak?

İlk beta testlerinde sınırlı özellikleri olsa da başarılı bir şekilde çalıştığı görülen Siri Shortcuts, sayesinde sanal asistanı çok daha planlı kullanmak mümkün olacak. Siri Shortcuts uygulaması sayesinde Siri sanal asistanı için bir nevi kısayollar oluşturuyoruz.

Siri Shortcuts

Uygulamalar için kısa yollar ve sesli komutlar oluşturmanıza izin veren uygulama, kullanım deneyimlerinize göre size önerilerde sunabiliyor. Şimdilik beta sürümünde olan uygulamanın, tanıtımdan vurgulanan bazı özellikleri de bu nedenle çalışmaz durumda. iCloud senkronizasyonunun çalışmaması gibi olumsuzlukları görebiliyoruz.

İlk beta uygulamasını indirmek içinde bazı işlemler yapmanız gerektiğini hatırlatalım. Geliştirici merkezinden indirebileceğini yeni sistem, TestFlight ile telefona indirilebiliyor. Henüz beta sürümünde olan Siri Shortcuts için geliştirmelerin ne zaman sona ereceğini de belirtelim. iOS 12 final sürümüyle beraber, final sürümünü görmemiz mümkün olacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?