Yeni Apple TV Remote Özellikleri Neler? Detaylı İnceleme

0
162
Apple TV Remote

Apple TV 4K yenilendi. Yenilenen TV ürünü artık çok daha güçlü. Tanıtımdan hemen sonra bu yeni TV ürününe yer vermiştik. Fakat tanıtımda yeni Apple TV Remote ürününün özelliklerinin neler olacağından da söz edeceğimizi söylemiştik.

Şimdi yeni kontrol kumandasına yakından bakacağız. Nasıl özellikleri var ve ne gibi bir tasarım değişikliği söz konusu bunlara bakacağız.

İlginizi Çekebilir: iOS 15 için İlk Bilgiler Paylaşıldı

Apple TV Remote Tasarımı

Tek parça tasarımının kullanıldığı yeni Remote, tamamen alüminyum kasadan oluşuyor. Tabii ki kasa %100 olarak geri dönüştürülebilir olarak tasarlanmış. Zaten serinin tasarım konusunda en büyük artısının da bu olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarıma açısından en büyük değişiklik ise cihazın orta kısmına eklenen dokunmatik tıklama alanı olarak gözüküyor. Bu alan üzerinden kontroller de detaylandırılıyor. Ayrıca dikte tuşunun da yine hemen yanda karşımıza çıktığını görüyoruz.

  • Boyutlar: 136 mm X 35 mm X 9.25 mm
  • Ağırlık: 63 gram

Apple TV Remote

Apple TV Remote Özellikleri

Bluetooth 5.0 wireless bağlantısını destekleyen kontrol kumandası, artık çok daha işlevsel. Özellikle dokunmatik yüzey üzerinde yer alan kontroller işleri bir hayli kolaylaştırıyor desek yeridir. Diyelim ki bir içerikte ileri ya da geri sarma yapmak istiyorsunuz. O zaman daireyi sağa sola doğru çevirmeniz yeterli olacak.

Yenilikçi yeni tıklama alanının da çok daha iyi olduğunu ve algılamasının çok başarılı çalıştığını da ekleyelim. Kumanda üzerinde yer alan butonların sayısında da bir artış var. TV, Geri, dokunmatik alan, arama alanı, güç tuşu, sessiz tuşu, oynatma kontrolleri tuşları bulunuyor. Zaten bunları görsellerde de görebilirsiniz.

Apple TV Remote

Açıkçası biraz daha detaylı ve biraz daha profesyonel bir ürün sunuldu demek doğru olacaktır. Fakat burada önemli bir eksiklik olduğunu belirtelim. Yeni kontrol cihazında ivmeölçer ve jiroskop olmadığı ortaya çıktı. Bu da demek oluyor ki cihaz her oyunu desteklemeyecek ve her oyunda kullanılamayacak.

İLGİLİ HABER:  İşte Yenilebilir iPhone 11 Kılıfı

Zaten tvOS 14.5 içerisinde yer alan kodlara da bakıldığı zaman, bu oyunlara girildiği zaman daha iyi bir kontrol cihazının gerektiği konusunda uyarı mesajının gösterileceği görülüyor. Çok profesyonel olan cihazlarda PlayStation ve Xbox kontrol cihazlarına ihtiyacınız olduğunuz konusunda uyarılacaksınız.

Apple TV Remote

Apple TV Remote Fiyatı

Yeni kontrol cihazını ayrıca olarak almak isteyen kullanıcılar için belirlenen fiyat 649 TL olarak açıklandı. Tabii ki yeni Apple TV modelini alacaksınız ayrıca kontrol kumandasını almanız gerek yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?