[toc]

Apple’ın iOS 11 sonrasında yaptığı değişiklikler içerisinde en çok dikkat çeken değişiklikler arasında tasarım değişiklikleri de geliyordu. Markanın iOS 11 sonrasında değiştirdiği tasarımlardan birisi de App Store logosu olmuştu. Uzun yıllardır kullanılan App Store logosunun yeni işletim sistemi sürümüyle beraber değiştirildiğini gördük. Logo kısmında yapılan mini değişikliklerle beraber tasarımı da tamamen değişen uygulama mağazasının logo kısmında yaptığı değişiklik sonrasında ise ilginç bir durum ortaya çıktı. Yeni logonun uzun süredir kullanılan logodan çok fazla bir farkı olmasa da bu logonun Çinli bir firmanın logosu ile neredeyse birebir olduğu ortaya çıktı. Tabii ki durum böyle olunca yine patent davası gündeme geldi.

App Store İçin Apple’a Dava

Çinli bir firma olan KON firması tarafından logo için Apple’a yeni bir dava açıldığı ortaya çıktı. Firma logonun değişmesinden başlayan süreçte kendi markalarının olumsuz olarak etkilendiğini açıklayarak Apple’ın bu sorunu çözmesini istedi.

Dava başvurusunun kabul edilmesinden sonra firmanın Apple’dan nasıl bir istekte bulunduğu da ortaya çıktı. Markanın bu süreçte firmadan tüm kamuoyu önünde özür talep ettiği belirtildi. Yani ilk olarak Apple’ın logoyu izinsiz kullandıkları gerekçesiyle KON firmasından özür dilmesi gerekiyor.

App Store KON

Firmanın Apple’dan özür dilemesinin de yeterli olmayacağı açıklamalarda yer aldı. Bunun aynı sıra firmanın Apple’dan belli bir oranda tazminat istediği de açıklandı. Bu tazminatın gerekçesi ise süreç içerisinde KON firmasının uğradığı zarar olarak gösteriliyor.

Artık söz konusu Apple olunca, dava süreçleri alışkanlıkla karşılanıyor olsa da Apple’ın bu kez nasıl bir tepki göstereceği merak konusu. Özellikler firmanın tazminat ödeme konusunda farklı açıklamalar yaptığını görebiliriz. Muhtemelen tazminat ödemeyi kabul etmeyecek bir Apple göreceğiz ki kararın nasıl sonuçlanacağı da zaten şu an kesin değil. Hatta Apple’ın şansının biraz daha yüksek olduğunun konuşulduğunu da eklemiş olalım.

İLGİLİ HABER:  Apple, Ekim'in Sonunda 21.5 inçlik 4K iMac'i Tanıtacak

İlginzi Çekebilir: iPhone X Sadece Apple’a Kazandırmayacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?