Uzun süredir beklenen Apple’ın eğitim etkinliği sonunda düzenlendi. Eğitim odaklı olarak yapılan etkinlikle beraber Apple’ın ilk sürprizi olan uygun fiyatlı yeni 9.7 inç iPad modeli de tanıtıldı. Apple Pencil desteğini sonuna kadar sunan ve fiyatı ile dikkat çeken tabletlerin özelliklerine ve bu serinin tasarımına geçelim.

Yeni 9.7 inç iPad

Yeni 9.7 inç iPad Tasarım Özellikleri

Yeni 9.7 inç iPad modelinde tasarım kısmında önemli değişiklikler yok. Beklendiği gibi yüz tanıma sistemli, çerçevesiz bir model olmayan iPad serisinin, yine çerçeve bölümleriyle dikkat çektiğini görüyoruz. Face ID yerine standart Touch ID yerleşimini de koruyan tablet, yine dairesel parmak izi sensörlerini de ön kısımda kullanıyor. Kısacası mevcut seri ile aynı tasarım sunuluyor.

Yeni 9.7 inç iPad

 

Yeni 9.7 inç iPad Ekran ve Teknik Özellikler

Yeni tablet modelinin teknik özellikleri kısmında ise ilk dikkat çeken işlemciler oldu. A10 Fusion işlemcileri ile gelen Yeni 9.7 inç iPad, 8 MP değerinde arka kamera ve ön kısımda ise FaceTime HD kamerasını barındırıyor. LTE destekli model seçeneği de sunan tabletlerin, GPS, pusula gibi artı özellikleri de var. Ekran kısmında da yine 9.7 inç Retina ekranları görmekteyiz. IPS panele sahip olan ekranların çözünürlük değeri ise 2048 x 1536.

Yeni 9.7 inç iPad

Akıllı Kalem Desteği

Yeni 9.7 inç iPad modeli için en önemli haber ise akıllı kalem desteği oldu. Bu modelle beraber Apple, iPad Pro serisinde gördüğümüz Apple Pencil desteğini seriye dahil etmiş oldu. Tıpkı iPad Pro modelinde olduğu gibi hareket ve basınç duyarlılığı desteği sunacak olan akıllı kalemin, kağıda yazı yazıyormuş gibi tablete yazı yazmanızı sağlayacak derecede hassas algılama sunacağından da söz ediliyor.

https://youtu.be/ckEnOBpksGs

Bunun yanında Keynote, Numbers, Pages gibi uygulamaların yeni sürümleriyle beraber kalemin yetenekleri de arttırılmış. Üstelik bu seriyi alan kullanıcılara iWork uygulamalarının tamamen ücretsiz sunulduğunu göreceğiz.

Yeni 9.7 inç iPad Fiyatı

Yenilenmiş altın rengi, gümüş ve uzay grisi renkleri ile satışa çıkacak olan tabletler, 32 GB WİFİ destekli modelde 1699 TL gibi bir fiyat sunuluyor. WİFİ+ Cellular desteği bulunan modelde ise 2349 TL gibi bir fiyat açıklaması yapıldı. Bu rakamlar öğrenciler ve okullar için biraz daha aşağı bir seviyede olacak. Nisan ayında yeni modellerin satışta olacağını da ekleyelim. Ayrıca yeni tablet modelini alanlara 200 GB iCloud alanı ücretsiz olarak sunulacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?