İddialar doğru çıktı ve Apple sürpriz bir şekilde 27 inç iMac modellerini yeniledi. Ürünlerini yenileyen Apple, “Şimdiye kadarki en güçlü ve en yetenekli iMac” ifadesiyle lanse ettiği modelinde beğeni de aldı. Ama o istenen değişikliklere yer verildi mi? İşte asıl olan kısım burası.

Firma tarafından paylaşılan özelliklere göre yeni iMac için bir değerlendirme yapacağız ama şunu belirtmek isterim ki bu ürün sınıfı yenilenmeye devam edecek. Yakın zamanda Apple Silicon işlemciye sahip iMac’ler de tanıtılacak.

27 inç iMac Özellikleri Neler?

Tasarım değişti. Süper bir yenilik var. 🙂 Ne yazık ki değil. Tasarım aynı. Buna karşın teknik özellik için yapılan güncelleme gayet başarılı. Yeni seriyle beraber işlemci sınıfı değişti. Artık 10.nesil Intel işlemciler kullanılmaya başlandı.

Intel Comet Lake işlemcisini kullanmaya başlayan bilgisayar, iki seçenekli. İlk seçenekte Intel Core i5 işlemci bulunuyor. 6 çekirdekli 10.nesil işlemci ile 3.1 GHz standart saat hızına ulaşılıyor. Turbo güç ile işlemcinin çıkabileceği hız ise 4.5 GHz.

Asıl büyük bomba ise 10 çekirdekli 10.nesil Intel i9 işlemcileri. Üst seviye modelde yer alan işlemci, 3.6 GHz saat hızı ile kullanılıyor ama turbo hıza çıkıldığı zaman saat hızı 5.0 GHz seviyesine varıyor. Performanslı mı derseniz gerçekten performanslı.

Veri vermek istersek, Apple’ın açıklamasına göre yeni işlemci ile Final Cut Pro X programında 8K ProRes kod dönüştürme işlemi eski işlemcilere göre %40 oranında daha hızlı yapılıyor. Maxon Cinema 4D Pro programında alınan renderlar ise %55 oranında hızlanmış oldu.

Tabii yeni 27 inç iMac sadece işlemciden ibaret olan bir cihaz değil. Ekran kartı seçiminde de güzel artılar var. Eğer giriş seviyesi modeller alacaksanız, AMD Radeon 5500 XT ekran kartı ya da AMD Radeon 5300 XT ekran kartını tercih etmeniz gerekiyor.

Yok daha üstü lazım diyenler için 16 GB AMD Radeon 5700 XT seçeneği de var. RAM seçiminde ise 128 GB seviyesine kadar çıkabiliyor ve 8 TB seviyesine kadar da SSD alabiliyorsunuz.

Ekran Camında Güzel Bir Artı

Teknik özellikler hoşunuza gitti ve içinizde yeni 27 inç iMac bilgisayarı almak adına bir his oluştuysa güzel bir şey daha ekleyeceğiz. Bir ekran tanıtılmıştı. Mac modellerine güzellik kazandıran Pro Display XDR ekran.

Yeni 27 inç iMac

Bu ekranda bir özellik vardı. İsterseniz, paranız varsa Nano Texture cam seçimi yapabiliyordunuz. Standart cam yerine bu seçenek daha avantajlı oluyor ve pro seviyesine çıkmanızı sağlıyordu. İşte bu seçenek yeni 27 inç iMac modellerine de eklendi.

5K, 5120 X 2880 piksel ekran çözünürlüğü sunan bilgisayarda, Nano Texture Cam seçimi yapabiliyorsunuz veya standart camla devam edebiliyorsunuz.

Yeni 27 inç iMac Fiyatları

En düşük, başlangıç seviyesini alacaksanız fiyatımız 16 bin TL olacak. Bu başlangıç seviyesi fiyatı. Benim param var ve bilgisayarda güç istiyorum diyorsanız, o zaman size 72 bin TL değerinde olan maksimum paketi öneriyorum. 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?