Yeni 10.5 İnç iPad Pro Tanıtıldı. İşte Tüm Özellikler ve Yenilikler

0
97
10.5 İnç iPad Pro

Uzun süredir beklenen 10.5 İnç iPad Pro tablet serisi sonunda tanıtıldı. Yapılan WWDC 2017 etkinliğiyle beraber ortaya çıkan yeni seri 10.5 İnç iPad Pro tabletlerin özellikleri ise şimdiden kullanıcıların bir hayli beğenisi topladı. Hemen yeni 10.5 İnç iPad Pro serisinin özelliklerine bakalım.

10.5 İnç iPad Pro Tasarım

Tasarım konusunda 10.5 İnç iPad Pro modelinde oldukça başarılı bir çalışma yapılmış durumda. Apple’ın yeni seri 10.5 İnç iPad Pro modelinde aslında eski modelle aynı kasa boyutu kullanılmış durumda. Fakat her ne kadar kasa bölümünde aynı boyut kullanılsa da ekran kısmında çok daha geniş bir iPad modeli görmekteyiz. Haliyle ekran gövde oranı 10.5 İnç iPad Pro modelinde çok daha başarılı. Bu sayede de tam ekran klavyesinin doğrudan kullanım sunulabildiğini de belirtelim. 450 gram ağırlığında olan yeni 10.5 İnç iPad Pro serisinin tasarımında bunun dışında çok bir değişiklik yok.

10.5 İnç iPad Pro

10.5 İnç iPad Pro Ekranlar

Ekran gövde oranı bu kadar değiştirilmiş olan tabletlerin ekran teknolojilerinde de büyük değişiklikler dikkat çekiyor. 10.5 İnç iPad Pro modelinde ekran kısmında True Tone ekran olarak bilinen bir ekran kullanılmış durumda. Çok daha geniş bir renk aralığı sunan ekranının, ultra düşük yansıtma özelliği ve 600 nit parlaklık değeri de bir hayli ilgi çekmekte.

HDR ekran özelliğinde bulunan ekranın, tazeleme oranı ise 2 kat artıyor ve 120 Hz seviyesine çıkarılıyor. Bu da 10.5 İnç iPad Pro ekranlarında 2 kat daha akıcı görüntü demek. Ekran sistemlerinde sunulan tüm bu yeniliklerin dışında ProMotion teknolojisi de dikkat çekmiş durumda. Bu teknoloji sayesinde ekran performans değeri 2 kat olarak artmış durumda. Hem yenileme hızında hem de görüntü akışlarında bu teknolojinin oldukça etkili olduğunu görüyoruz.  

10.5 İnç iPad Pro

10.5 İnç iPad Pro Akıllı Kalem Desteği

Ekran sisteminde yapılan değişikliklerin en çok Apple Pencil serisinin kullanımını değiştiriyor. Dinamik tazeleme hızı ve düşürülmüş gecikme süreleri nedeniyle akıllı kalemlerin ekranda normal bir çizim kalemi hissi ile kullanılmasının önü açılmış durumda. Dinamik değişiklik özelliği sayesinde 48-120 Hz arasında değişebilecek olan yenileme hızıyla beraber de pil korunmuş olacak.

İLGİLİ HABER:  Appe ile Logitech Ortaklığı Logitech Crayon Akıllı Kalemleri

10.5 İnç iPad Pro Teknik Özellikleri

Tabletin performansı konusunda ise yeni işlemciler dikkat çekecek. %30 daha iyi işlemci performansı sunacak olan yeni A10X Fusion işlemcileri ile gelecek olan tabletin 6 çekirdekli işlemcisi performans artışını direk olarak hissettirecek.

Değişen ekran sistemleriyle beraber grafik işlemcilerinde de değişikliğe giden Apple’ın bu kısımda da 12 çekirdekli yeni GPU kullanımda geçeceği de belirtildi. Bu GPU sayesinde de %40 grafik performansı sunulacak. 10.5 İnç iPad Pro tüm bu özellikleriyle beraber ilk tablet serisine göre 500 kat daha performanslı bir tablet serisi olacak.

10.5 İnç iPad Pro

10.5 İnç iPad Pro Apple Pencil İle Harikalar Oluşturacak

10.5 İnç iPad Pro serisinin akıllı kalem sistemleri oldukça başarılı olarak gösteriliyor. iPad ile beraber gelecek olan fotoğraf düzenleme uygulaması sayesinde ve akıllı kalemler sayesinde tıpkı resim çizer gibi istediğiniz şekilde fotoğraflarınız üzerinde oynamalara yapabileceksiniz.

Fotomontaj ve sahne oluşturma gibi konularda çok başarılı olan 10.5 İnç iPad Pro tabletlerin çizim ve düzenleme konusunda Intel’in i7 serisini geride bırakan bir performansı olduğunu belirtelim. Daha sonra bu sistem hakkında detaylı video paylaşımı da yapacağız.

10.5 İnç iPad Pro

10.5 İnç iPad Pro Kamera Ekstralar ve Kameralar

10.5 İnç iPad Pro tabletlerinde çok gelişmiş bir kamera sistemi kullanılacak. Kamera konusunda arka kısımda 12 MP değerinde iSight kameralar sunan markanın ön kısımda ise 7 MP değerinde kameralar kullanacağını belirtelim. FaceTime özellikli bu kameranın da performansı oldukça yüksek. Ayrıca yeni tabletlerin hızlı veri transferi ve hızlı şarj desteği sunduğunu da ekleyelim.

10.5 İnç iPad Pro Satışı ve Fiyatı

Gelelim bu teknoloji harikası tabletlerin fiyatı ve satışına. Gelecek hafta satışa çıkacak olan yeni tabletlerin 64 GB depolama alanına sahip olan serisi 649 dolar olacak. Fakat 256 GB ve 512 GB versiyonların fiyatları belli değil. Satışlar ise gelecek hafta başlıyor.    

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?