Her zaman üst düzey akıllı telefon performanslarıyla övünen markalardan biri olan Apple, iPhone modellerinde kullandığı sistemler sayesinde akıllı telefon pazarının en büyük markalarından da biri olmayı başardı. Şimdiye kadar markanın bu şekilde hep yükselen bir grafik çizdiğini gördük. Fakat son yaşanan skandal, Apple’ın bu alanda oluşturduğu algının değişeceği yorumları da gündeme getirmeye başladı.

Öyle ki her zaman için performans değerleriyle övünen iPhone akıllı telefonlarında kasıtlı olarak bir yavaşlama yapıldığı ortaya çıktı. Apple tarafından da kabul edilen ve sonrasında pil değişim programının başlatılmasına neden olan skandalın, eski iPhone modellerinin satışlarını da oldukça olumsuz etkileyeceği konuşuluyordu. Fakat son durum beklentilerin aksine gelişmeler yaşanacağını gösteriyor.

Eski iPhone Satışları Hala Devam Ediyor

Yaşanan bu sıkıntıların eski modellerde ciddi bir satış kırılması yaşanacağını gösteriyordu. Sadece eski iPhone satışlarında değil, yeni modellerin satışlarında bile bir kırılma durumu söz konusu olacak gibi gözüküyordu.

eski iPhone

Tüm bu yaşananların ardından son gelişmeler ise bambaşka bir durumun gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Yapılan açıklamalara göre eski iPhone satışlarında bir düşüş yaşanmadı. Bunun yanında yeni iPhone satışları içinde beklenen rakamlara çok yakın satış rakamları devam ediyor.

Markanın pilleri çok düşük ücretler karşılığında değiştirmesi ve eski iPhone modellerine bu şekilde destek sağlanmasının kullanıcılarda farklı bir etki yarattığı da belirtiliyor. Sadece %2-3’lük bir satış düşüşü yaşandığı belirtilirken, eski iPhone modelleri için önümüzdeki dönemde durumun nasıl olacağının da kesin olmadığını görüyoruz. Yani bu etki bir sonraki satış verilerinde ortaya çıkabilir. Şu an için Apple için işlerin kötü gitmediği kesin.

İlginizi Çekebilir: App Store Yılbaşı Satışlarında Rekor Kırdı

İLGİLİ HABER:  Şok Gerçek! Apple Eski Cihazları Yavaşlatıyormuş

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?