İnternet yasakları yine ülke gündemimize oturmuş durumda. Twitter ve YouTube’a şuan da erişim sağlanamıyor ve bu yasağın ne kadar süreceği bilinmiyor. Hal böyle olunca alternatif yöntemlere ihtiyaç duyuluyor.  Bu konuyu yazdığımızdan bu yana 4 yıl geçti.  Maalesef yasaklar farklı sitelerde de olsa devam ediyor. Örneğin halen Wikipedia, imgur gibi sitelere Türkiye’den giriş engelleniyor. Bu yüzden konuyu güncelleme ihtiyacı hissettik. iPhone ve iPad’inizle yasaklı sitelere girmenin yollarını sunacağız.

Özellikle iPhone ve iPad kullananlar için pratik ve kullanışlı bir yöntemi, VPN kullanımını sizlere anlatmak istiyoruz. Anlatımımı iPhone üzerinden yapacağım ve iPad kullanıcıları da aynı adımları takip ederek bu yöntemi kullanabilirler.

VPN kullanmak güvenli mi?

İnternete bağlanırken TTNET altyapısı üzerinden bağlanıyorsunuz. TTNET size ait tüm kayıtları tutuyor. Hangi sitelere girdiğinizi, bilgisayarınızın özelliklerini, adresinizi hatta bazı kişilere göre özel sohbetlerinizin kaydını bile alıyorlar. VPN kullandığınızda internet dünyasına başkalarının sunucuları üzerinden çıkmış oluyorsunuz. Burada başkasının sunucusu kavramı önemli. VPN firmaları da kayıt alıyor olabilir. Çoğu almadıklarını iddia etse dahi, bir çok ülkenin yasası buna engel. Kayıt altına almak ve hükümetler istediğinde bunu vermek zorundalar. VPN satın alacaksanız 256 bit şifreleme sistemli olmasına dikkat edin. Şifreleme sistemi kullanan VPN sistemlerinde açık vermeniz pek olası değil.

App Store üzerinde yüzlerce VPN uygulaması mevcut ancak kimisi ücretli veya sınırlamalar mevcut. Ücretli bir VPN almayacaksanız hiç VPN uygulamalarına bulaşmanızı tavsiye etmiyorum. Ama yine de piyasadaki en yaygın VPN uygulamalarından 2 tanesinden bahsedeyim.

  1. VPN Master : Bu uygulama ücretsiz VPN sağlıyor. 2019 yılı itibarıyla piyasadaki en sağlam uygulama. Uygulamayı açtıktan sonra “Allow” butonuna basarak telefonunuza bir VPN ayarı eklemesine izin vermiş oluyorsunuz. Ücretsiz sürümünde reklamlar çıkıyor. Ücretli sürüm alırsanız hem reklamlardan kurtuluyorsunuz hem de hızınız artıyor. VIP ücretleri haftalık 47 TL, Aylık 41 TL, Yıllık 127 TL

Denemelerimde pek memnun kalmadım açıkçası. Özellikle bağlantı yavaşlığı dezavantajı olarak görünüyor.

2.  VPN HotSpot Super VPN Proxy: Bu VPN uygulaması 1.sine göre daha hızlı. Ama yine de ücretsiz sürümünü alırsanız çok bir şey beklemeyin. Reklamı bol bir uygulama.

VPN’siz çözümlere odaklanmanızı öneririm. Birçok web tarayısı kendi içinde VPN özelliğine sahip. Örneğin; Opera tarayıcısında dahili bir VPN var. Bu VPN ücretsiz olmasının yanında oldukça da hızlı. Güvenilirliği konusunda kesin bir şey demek zor. Opera web tarayıcısının VPN bilgilendirme sayfası için tıklayın.

iPhone ve iPad için kullanılan Opera Mini uygulamasında VPN özelliği maalesef artık yok. Ama masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız Opera web tarayıcısını tavsiye ederim. Ayarlar kısmından VPN ayarlarına ulaşabilirsiniz.

iPhone ve iPad kullanıcılarının ücretsiz ve kaliteli VPN ihtiyacını az bilinen bir web tarayıcısı giderebiliyor: Aloha Web Browser

Aloha Web Browser

Şiddetle tavsiye ettiğim ücretsiz VPN çözümü budur. İndirmek için tıklayın.

Uygulamayı yükledikten sonra tek yapmanız gereken kalkan şekline tıklamak:

Kalkan şekli yeşile döndüğünde VPN kullanımı hazır hale gelecek ve iPhone/iPad’inizle yasaklı sitelere girebileceksiniz.

Daha fazla gizlilik için sol atta bulunan gizli sekme simgesine de tıklayabilirsiniz. Böylelikle girdiğiniz sitelerin kaydı tutulmayacaktır.

Güncelleme (Mart 2020)

Safari web tarayıcının hem masaüstü sürümü hem de mobil sürümünün ücretsiz VPN özelliği var. Oldukça da hızlı bir internet bağlantısı sağlıyor. Bu işlem için Sagari Web tarayıcısını indirdikten sonra aşağıda numaralandırılmış adımları takip edin.

1- Safari Web tarayıısını indirin.

2- Ayarlara tıklayın.

3- Gelişmiş sekmesini seçin.

4- Gizlilik ve güvenlik sekmesine tıklayın.

5- VPN bölümünü aktif edin.

3 YORUMLAR

  1. okulda Fatih isimli wifi var . her sınıfta bulunuyor . ama internete girmiyor sadece e okul a giriyor. android cihazlarda bazı uygulamalar youtube ye girmemizi sağlıyor fakat ios da böyle bir uygulama göremedim ben . instagram youtube gibi yerlere girebilecek bir uygulama tavsiyesinde veya makale yazarak bize böyle bir uygulama gösterebilir misniz ? fatih ağı youtube ve instagram gibi sosyal medya ağlarına girmemizi engelliyor .

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?