İnternet yasakları yine ülke gündemimize oturmuş durumda. Twitter ve YouTube’a şuan da erişim sağlanamıyor ve bu yasağın ne kadar süreceği bilinmiyor. Hal böyle olunca alternatif yöntemlere ihtiyaç duyuluyor. Apple Uzmanı olarak ilk ve büyük iPhone çekilişimiz devam ederken sizleri çekiliş hakları konusunda mağdur etmemek adına böyle bir yazı hazırlama gereksinimi duyduk.

Özellikle iPhone ve iPad kullananlar için pratik ve kullanışlı bir yöntemi, VPN kullanımını sizlere anlatmak istiyoruz. Anlatımımı iPhone üzerinden yapacağım ve iPad kullanıcıları da aynı adımları takip ederek bu yöntemi kullanabilirler.

App Store üzerinde yüzlerce VPN uygulaması mevcut ancak kimisi ücretli veya sınırlamalar mevcut. Size indirmenizi önerdiğimiz VPN uygulaması Onavo Protect. Uygulamayı buradan devam ederek indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra izlemeniz gereken bir kaç adım mevcut. Uygulamayı indirdikten sonra açın ve adım adım söylediklerimi uygulayın;

  1. Uygulamayı açın ve Continue yani Devam et deyin.
  2. İkinci adımda uygulamanın onaylamanızı isteyeceği şartlar ve gizlilik politikası gelecek. Onaylayarak devam edin.
  3. Üçüncü adımda VPN kırulumuna geçeceksiniz. Tap to install VPN diyerek kuruluma başlayabilirsiniz.
  4. Bu adımda Safari’de bir sayfa açılacaktır ve sizi VPN profili ayarlarının yüklenmesi için Ayarlar’a yönlendirecektir. Profili Yükle diyerek devam edin.
  5. Güvenlik için parola kullanıyorsanız Apple sizden mevcut parolanızı girmenizi isteyebilir. Parolanızı girerek devam edin.
  6. Daha sonra karşınıza bir uyarı metni çıkacaktır. Endişe etmenize gerek yok, Yükle diyerek devam edin.
  7. Profil Yüklendi uyarısının ardından Bitti diyerek devam ediyorsunuz.
  8. En sonunda uygulamaya yönlendirileceksiniz. Kurulum işlemi bu kadar.

Üst kısımda VPN yazısı çıkacaktır. Artık rahatça hem Mobil veri hem de Wi-Fi üzerinden tüm yasaklı sitelere erişim sağlayabilirsiniz.  

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here