Apple’ın akıllı telefonlarında da Samsung’un Note 7 serisinde yaşanan soruna benzer sorunların yaşandığının birçok haberi yapıldı. Yapılan tüm bu haberler sonrasında Apple tarafından ise genel olarak kendi kendine alev alan cihazlar için net bir açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklama ile beraber firmanın telefonlarında böyle bir sorunun olmasının nedeninin de aslında orijinal olmayan şarj cihazı kullanımlarından kaynaklandığı belirtilmişti. Yapılan açıklamada Apple’ın araştırması sonucunda alev alan birçok iPhone serisinde ana nedenin yan sanayi ürünleri olan şarj cihazları olduğu belirtildi. Buna karşın Apple’ın ise yeni önlemler almaya başladığını da söylemek gerekiyor.

Şarj Girişleri Değiştirildi

İlk olarak Apple iPhone 7 serisiyle beraber şarj girişlerini değiştirdiğini açıkladı. Şarj girişlerinin değiştirildiğinin açıklanmasıyla beraber şarj kablolarına özel çipler yerleştiren Apple’ın artık yan sanayi şarj cihazı üretimlerinin de önüne geçileceği belirtildi. Apple’ın attığı tüm bu adımlardan sonra ise Apple’ın iPhone serileri için yan sanayi şarj cihazlarının tüketimlerinin de ne kadar olduğu yeniden merak konusu olarak gündeme geldi.

apple-sarj-cihazi

Apple’ın bu konuda yaptığı açıklamada markanın telefonlarının şarj cihazların oluşan fiyat farkı nedeniyle kullanıcıların böyle bir tercih yaptığı da ortaya çıkmıştı. Sadece fiyat farkı nedeniyle daha ucuz şarj cihazı tercih eden kullanıcıların sayısının ise bir hayli fazla olduğunu da söylemek gerekiyor.

Sahte Şarj Cihazları İçin Dikkat

Bununla beraber kullanım oranının Apple’ın bu konuda attığı adımlarla yeniden düşmesi de bekleniyor. Markanın sürekli kullanacağını açıkladığı korumalı kabloların sahte şarj cihazlarının kullanımlarının düşmesinde de epey bir etkili olacağı görüşü olmasına karşın bir yandan da fiyatların yüksek bir aralıkta olması ve garanti süresi gibi değişim sorunlarının yaşanması nedeniyle iPhone için sahte şarj cihazı kullanımları da devam edecek gibi. Apple’ın bu alanda yürüttüğü mücadele ise diğer birçok akıllı telefon üreticisine de örnek olacak cinsten. Zira teknoloji devi hem cihaz güvenliği için bunun dışında medyada büyük bir etki yaratan “iPhone serisi alev aldı” haberlerini görmek istemediğini yaptığı çalışmalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?