WWDC 2020 etkinliğine gün sayıyorduk artık saat sayıyoruz. Bir aksilik, çok büyük bir sorun oluşmazsa yarın akşam her şeyi öğreneceğiz. Yeni yazılımlar göreceğiz. Yeni donanımlar göreceğiz.

Henüz birkaç saate kadar böyle düşünüyorduk. Ama son çıkan haber bir fark olduğunu gösterdi. Biz yazılımlar kadar donanımları da bekliyorduk ama Apple’dan aldıkları bilgilere dayandırarak bazı paylaşımlar yapan Apple kaynakları, donanımların gelmeyeceğini söyledi.

WWDC 2020 Sadece Yazılım Tanıtımı ile Sınırlı Olacak

Aralarında ünlü Apple kaynaklarının olduğu sızıntı haberi, birkaç farklı adresten doğrulandı. Buna göre etkinlik ana görevi ile sınırlı kalacak. Ana görevden kastımız yeni yazılımlar. iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14, macOS 16 yeni işletim sistemi sürümleri için değişen bir şey olmayacak.

Bakın: WWDC 2020’de Neler Tanıtılacak? Tüm Yenilikler

Yazılımlar her zaman olduğu gibi, her sene yapıldığı gibi ardı ardına tanıtılacak ve sonrasında beta yayını yapılacak. Betalar tüm işletim sistemleri için geçerli olabilir.

Yazılımda sorun yok ama biz birkaç donanım ürünü de bekliyorduk. Apple’ın kulak üzeri yeni kulaklık modeli olan Studios serisi en çok istediğimiz donanımdı. Başta bu kulaklığın çıkışı iptal olacak.

Bunun sonrasında yeni Apple TV bekliyorduk. Hatta Apple TV almak isteyen takipçilerimiz için bir yazı paylaşmış ve beklemenin daha mantıklı olduğunu söylemiştik. Üzgünüm dostlar ama yeni iddialarda Apple TV ürününün tanıtımının da olmayacağı anlaşılıyor.

WWDC 2020

Sonra bir de AirTag var. Konum tespiti özelliği olacak akıllı rozet, Apple’ın bu zamana kadar göstermediği bir ürün olacaktı ve ilklere imza atacaktı. Rozet işi de rafa kalkmış oldu.

Beklenen bir diğer cihaz, iOS 14 kodlarında ikonlarını gördüğümüz ve sonrasında render çalışması ile tasarımını öğrendiğimiz iMac 2020 idi. Yüksek teknik özellikleri ile geleceği iddia edilen iMac için de beklenti boşa çıktı.

İLGİLİ HABER:  Apple M1 İşlemcili Mac Modellerinde Windows Sürprizi

Hatırladığım donanımlar bunlardı. Koronavirüs salgını sonrasında yaşanan tedarik sorunlarından kaynaklı ürünlerin yetişmediği ve WWDC 2020 tanıtımına çıkmayacağı iddiası üzücü. Belki de başka bir etkinlik ya da sessiz yapılacak başka bir tanıtımla bir bir ürünler gelebilir. Tarih isteyenlere verecek cevap yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?