WWDC 2015’de Neler Olacak? Bizi Neler Bekliyor?

0
633

WWDC (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) 2015, Türkiye saati ile bugün saat 20:00’da başlıyor. Apple’ın etkinlik boyunca pek çok yeniliğini duyurması bekleniyor. WWDC 2015’te neler olacağını ve bizi nelerin beklediğine gelin etkinlik öncesi son bir kez daha bakalım.

1) iOS 9

iOS’un yükselişi şüphesiz son iki yılda oldu. iOS 7 ve iOS 8’le birlikte yükselen Apple’ın işletim sistemi, iOS 9’la birlikte yükselişini sürdürecek ve iOS 9 kısmen önemli bir güncelleme olacak. Apple içinden gelen kaynaklara göre, özellikle Apple önceki iOS sürümleri gibi istikrarsızlıkların ve sorunların yaşanmaması için çalışmalar yapıyor.

iOS 9, Apple’ın gelecek nesil iPhone’ları için Apple Watch benzeri Force Touch desteği kazanacak. Bunun yanında özellikle iPad için önem arz eden çoklu kullanıcı modu geliyor. Google Now benzeri Apple Proaktif özelliğinin iOS 9’la gelmesi bekleniyor. Kullanıcıların belirli dosyalara erişimini engellemek için iOS’a Köksüz adında bir özelliğin kazandırılması da gündemde. Güvenilir Wi-Fi özelliği ve iCloud senkronizasyonu daha güvenli hale getirmek için güçlü Wi-Fi şifreleme gibi çeşitli eklemelerle birlikte özellikle Apple Harita üzerinde geliştirmeler olacak.

2) OS X 10.11

iOS 9’a göre farklı olarak yeni OS X sürümü 10.11’in neleri beraberinde getireceği hakkında fazla bir detay yok. Genel olarak iOS 9’la birlikte gelecek olan güvenilir Wi-Fi özelliği ve Köksüz özelliği gibi özelliklerin gelmesi, istikrar ve güvenlik iyileştirmeleri işaret ediliyor.

3) Apple Müzik

Apple, Spotify’a rakip, yeni müzik servisini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Servisin temelini geçen yıl kullanıma sunulan Beats Müzik oluşturacak. Aylık ödemelerle Apple Müzik abonesi olunabilecek ve milyonlarca şarkı ve albüme erişim sağlanabilecek.

Yeni servisin iOS 9’la birlikte kullanıma sunulacağını düşünenler kadar iOS 8.4’le kullanıma sunulacağını da düşünenler var. Apple’ın ne yapacağını görmek için artık WWDC bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  OS X: Klavye Kısayollarına Giriş (Mac Kullanım Rehberi - 1)

4) Apple Watch SDK

Geliştiriciler açısından oldukça önem taşıyan bir konu, Apple Watch SDK. Apple Watch için geliştiricilere Apple tarafından daha fazla detay sunacak. Geliştiricilerin kullanabilmesi için Apple yerel kod(lar) verecek ve geliştiricilerin Digital Touch, cihazın kendi sensörleri gibi daha fazla özelliğinin kullanılması için erişim sağlamanın önü açılmış olacak. Bu şekilde Apple Watch uygulamalarının özellikle iOS 9’la birlikte kalitesini arttıracağı düşünülüyor

5) Yeni Apple TV

Apple TV hakkında WWDC ile birlikte pek çok şey söylenmiş olsa da son günlerde ortaya atılan iddialara göre WWDC 2015’te yeni Apple TV sunulmayacak. Çünkü henüz Apple yeni Apple TV’yi hazır hale getiremedi ve üzerinde çalışmalara devam ediyor. Elbette ki tüm detaylar 20:00’dan itibaren belli olacak.

WWDC 2015’te ki tüm gelişmeleri an be an takip ederek, Apple Uzmanı olarak sizlere sunmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?