WWDC ’16 etkinliğinde neler olacak?

0
82

WWDC’16 etkinliği yapılacağı bina Bill Graham Civic Auditorium etkinlik için hazırlanıyor.  (WWDC  :  “Worldwide Developers Conference” demektir. Yani Dünya Geliştirici Konferansı . )

wwdc_2016

WWDC her yıl, yeni geliştirilen yazılımlar ve donanımların sunulmasıyla ünlü. Bu yıl ise donanımdan daha çok yazılım yılı olarak adlandırılıyor. Etknilik kapsamında iOS 10 ve macOS 10.12 işletim sistemlerinin tanıtılacağı bekleniyor. Bunların yanında watchOS 3 ve Apple TV gibi platformlar da görücüye çıkacak.

Etkinlikte USB-C tartışılacak ve MacBook Pro yeni versiyonlarıyla sunulacak.

Apple yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten bir enerji sirketi olmayı planlıyor. Bu hafta 60 Hz frekanslı ve 4K ekranlı 2016 MacBook  tanıtımı yapılacak.

 

Etkinlik ülkemizde 20:00 dan itibaren, Apple.com sitesinden ve Apple TV de bulunan Apple kanalından canlı olarak takip edilebilecek.

 

Apple ürünlerine göre bir inceleme yapmak istedik:

Mac:

MacBook Pro ‘dan gelen son haberlere göre, fonksiyon tuşunun olduğu yerde, aynı hizada OLED touch bar olacak.

 

İphone / iOS:

wwdc_2016_mesaj

Apple ‘ın yaptığı açıklamaya göre, apple bu etkinlikte birkaç tane iPhone 7 ve iOS 10 konseptinin sunumunu yapacak. Edinilen bilgiye göre, Uzay grisi rengi yerine koyu mavi seçeneği gelebilir.

Apple2ın iPadler ve iPhonelar için geliştirdiği işletim sistemi  iOS 7 den itibaren fazla değişmeden güümüze kadar geldi.  iOS 10 hakkında bilgiler şimdilik çok az.  Alınan bilgiye göre Apple, 3. Parti programlarla enetgre olabilen ve onların bilgilerine erişebilen bir Siri SDK tanıtacak.  Siri ile gerçekleşecek bu etkileşim çok ilginç olabilir.

2015 yılında,  Apple’ın iCloud Voicemail denilen bir sesli mesaj sistemi üzerinde çalıştığı ve bu sistemin de Siri ile entegre olacağına dair söylentiler çıkmıştı.

iOS 10 ile Müzik uygulamaların (Music App) daha fazla  kullanıcı dostu olacak şekilde yeniden tasarlanacak.  Daha kalın ve daha basit diye özetlenen bir tasarım kullanılacak.

Yeni 3D  Touch fonksiyonları gelecek.

iPhone 7 Plus ise arka tarafında 2 kamerasıyla geliyor. iOS 10 ile fotorğraflarımız üerinde daha fazla hakimiyet sağlayabileceğiz.  iPhoto ile fotoğrafların EXIF bilgilerini değiştirebileceğiz ve yeni fırçalar ve parlaklık özellikleri bizleri bekliyor.

İPad:

 

İLGİLİ HABER:  Eski iPhone Modelleri İçin Yeni İndirimler Açıklandı

4K displayler ile ilgili yenilikler olacak.  Aşağıdaki videoda  yeni MacBook Pro 60 Hz ve 4K displayle nasıl göründüğü gösterilmiş:

 

OS X 10.12

 

OS X 2015 yılında çok da yenilenmedi. Fakat 2016 da daha fazla günceleme alması bekleniyor. OS X 10.12 ile Siri’nin Mac’e geleceği düşünülüyor.

OS X menü çubuğunda Siri aktif olarak gelecek.

Başka bir OS X 10. 12 özelliği de üzerinde bir süredir çalışılan otomatik kilit açma fonksiyonu. iPhone ile Mac’in yakınlaşmasıyla otomatik olarak şifre istenmeden Mac açılabilecek. Bu özellik Apple Watch için de kullanılabilecek. Seçenek olarak iPhone Touch ID butonu ile sisteme giriş yapabileceğiz.

 

tvOS 2 ve watchOS 3

 

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre WWDC etkinlikleri kapsamında tvOS 2 ve watchOS 3 ‘ün yeni versiyonları tanıtılacak. Bu sistemlerin ise ne yenilikler getireceği henüz açıklanmış değil.

 

Tüm bunların yanında aşağıdaki Apple servisleri ile ilgili de yenilikler geleceği biliniyor:

Apple Pay:

Apple Pay artık web tarayıcılarından da kullanılabilecek. Safari tarayıcısı üzerinden online alışveriş sitelerinden alışveriş yapılabilecek.

Mevcut durumda ödemeler iPhone üzerinden Touch ID ile onaylanıyordu. Yeni özelliklerle birlikte iPhone, Mac ‘e bağlanabilecek ve Mac masaüstü pclerinden veya diziüstü pclerinden de Touch ID ile ödeme onayı yapılabilecek.

Bunun yanında Apple kişiden – kişiye ödeme üzerinde de çalışıyor. Venmo’da olduğu gibi kişiden kişiye ödeme yapılabilecek. Tam olarak nasıl olacağı belli olmasa da iMessages üzerinden de ödeme yapılabileceği söylentileri var.

iCloud:

FBI ile yapılan anlaşma üzerine, Apple iOS 10 ve OS X 10.12 ‘ye yeni güvenlik özellikleri getirecek.  Hacklenmesi daha zor iOS koruması üzerine çalışılıyor.

iMessage: 

Bir söylentiye göre Apple Android için iMessage üzerinde çalışıyor.  Bu sayede Android kullanıcıları da iPhone’ların en büyük özelliklerinden birisini kullanabilecek.

App Store:

WWDC öncesinde, Apple App Store’de büyük değişiklikler yapacağını bildirmişti. Alınan bilgiye göre, geliştiriciler, uygulama için aldıkları %70 pay yerine artık %85 pay alacaklar.

Apple App Store arama sonuçlarına ilk kez reklam ekleyecek. “Featured” yerine kategori tabı eklenecek. Arama özelliği geliştirilecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?