WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

 

      Tema ve eklenti desteği bir hayli çok olan ve en çok kullanılmakta olan bir içerik yönetim sistemi WordPress temalarının birçoğu İngilizce olmaktadır. Dolayısıyla da İngilizce ile arası olmayan kullanıcılar için de programı kullanmak sorun teşkil etmektedir. Ancak programın Türkçeye çevrilmesi imkanı da bulunmaktadır. Yalnız biraz zahmetli olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Türkçe ile daha kolay bir kullanım bulabilirsiniz.

 

Şimdi ise WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir sorusuna bir cevap verebiliriz.

 

1) WordPress temalarını Türkçeleştirme de kullanılacak olan .po ve .mo dosyaları kullanılmaktadır. ” .po ve .mo ” dosyaları nedir? .po dil dosyasının kaba hali yani ham hali denilebilir. Poedit programı aracılığıyla .po dosyası .mo dosyasına geçerek terimlerin seçilen dilde görünmesini sağlamaktadır. Languages dosyası .po ve .mo temalarının yer aldığı dosyadır.

2) Peodit programı bilgisayara indirilmelidir. Windows versiyon kesiminden indirilmelidir.

3) İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Peodit programı başlatılmalıdır.

4) Tema dosyası içerisinde bulunmakta olan .po dosyası da açılmalıdır. .po dosyasının ” en_US.po ” şeklinde de görülmesi mümkündür.

5) Açılmış olan Peodit programının penceresin de listeli halde İngilizce terimler ve açıklamaları görünür. Sol yanda ki İngilizce terimlerden herhangi biriyle başlayarak bütün mevcut terimler çevrilmelidir.

6) Terimleri çevirdikten sonra ise son aşama da dosya adı tr_TR olarak dosya yeniden kaydedilmeli sonrasın da tr_TR.po VE tr_TR.mo olarak iki dosya belirecektir. Bu dosyaları Languages klasörüne atmak gerekmektedir. Bu işlemden sonra otomatik Türkçeleştirme sağlanmamış ise tema ayarı bölümünün Türkçe seçilmesi halinde artık temalar Türkçe dili ile gözükecektir.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?