WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Fark Nedir?

2
209
WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Fark Nedir?

Henüz yeni WordPress kullanmaya başlayanların ve Blogger’dan WordPress sistemine geçiş yapmış olanların en sık sormuş olduğu sorulardan birisi; wordpress.com ile wordpress.org arasındaki farklar olmaktadır.

Bu sorunun cevabı aslında kişinin proje amacına göre fazla ya da daha az önem arz edebilir. Nitekim karşılaştırılan sistemlerin sunmuş olduğu özellik ve avantajlar farklılık gösterdiğinden dolayı, söz konusu web sitesi projesinin de bu özellikler doğrultusunda belirli kriterler doğrultusunda “geliştirilebilir” olacağını bilmek gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda projenin kapsamı, içeriği ve hedefi doğrultusunda uygun bir sistem tercih etmenin, projenin geleceği açısından ne derece önemli olduğunu görüyoruz.

Yazımızda karşılaştırdığımız sistemler hakkında detaylı farklara değineceğiz ancak, kısaca belirtmek gerekirse; bir tanesi size limitli özellik sunarken, diğeri ise özgürlük vaat etmektedir diyebiliriz. Bu durumu bir örnek ile ifade etmek gerekirse; ev sahibi olmak yada kiracı olmak şeklinde tanımlayabiliriz.

Fark #1 – Domain Farkı

WordPress.com üzerinden açacağınız blog/site .wordpress . com uzantısına sahip olacaktır. Bu durum sub domain olarak tanımlanır.

Sub domain : sub domain aynı zamanda alt domain olarak tanımlanır. Normal bir domain ek almazken, sub domainler ek almaktadır. Blog yada web sitenizin isminin sadece .com ile bitmesi gerekiyorken, wordpress . com ile bitmesi durumu, sub domaini en iyi bir şekilde açıklayan durumdur.

Eğer .com uzantılı bir site ismi istiyorsanız, bunun için WordPress hesabınızı yükseltmeniz gerekiyor. Hesabınızı yıllık $10 (yaklaşık 30 TL) karşılığında yükseltebilirsiniz.

Fark #2 – Tema ve Eklentiler

WordPress.com üzerinde seçebileceğiniz 100 tema bulunuyor, WordPress.org sistemini kullandığınızda ise 2000’e yaklaşık sayıda pek çok temayı kullanabilme şansınız var. Bu kadar fazla tema arasında elbette ki blog yada web sitenizin amaç ve içeriğine uygun bir temayı bulabileceksiniz.

İş Dünyası Açısından Bakarsak;

 • Temanızı özgünleştiremezsiniz – Temanızı özgünleştirememek demek kendi iş sahanızı geliştirememek demektir.
 • Özel eklentiler kullanamazsınız – Özel eklentiler kullanamamak, yeni iş ortakları elde edememek ve sektörde reklam sağlayıcılar ile iletişim kuramamak demektir

Hem iş hem de kişisel kullanıcılar için; Tek sınırlandırma sadece tema ve eklentiler ile sınırlı değil. Eğer çok fazla görsel içeren ağır yazılar yazıyorsanız, limite ulaşmanız çok kolaydır ve artık bloglamaya devam edebilmek için 99 dolar olan hesaba geçmeniz gerekiyor.

Fark #3 – İçerik Farkı

Blog yada web sitenizi ne yada hangi amaç ile kullanıyor olursanız olsun, içerik son derece önemli olmaktadır. Eğer ki içeriğinizi sahiplenmek ve hatta bu içeriklerden rahat bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, o halde yatırımınızı da güçlü, güvenilir ve en önemlisi de geleceği olan sistemlere yapmalısınız. Halbuki wordpress com bir gelecek vaat etmiyor yada edemiyor çünkü tüm içeriğiniz bu sistemin sunucularında barındırılıyor ve bu sistemin her zaman, herhangi bir sebepten dolayı kapanma riski bulunuyor. Halbuki .org sistemini kullanıyor olsaydınız, tüm içerikler sizin paranızı vermiş olduğunuz belli bir sunucuda barınacaktı ve parasını ödediğiniz bir hizmetin kapanma olasılığı, çok olağan dışı bir durum olmadıkça mümkün değildir.

İLGİLİ HABER:  Clash-of-Clans-Satıldı

Fark #4 – Reklamlar ile Para Kazanmak

İçerik üretirken aynı zamanda para kazanmak kulağa güzel geliyor olabilir. Ancak bunu başarabilmek için seçeceğiniz sistemi doğru belirlemelisiniz. Eğer ki bunu en iyi bir şekilde başarmak istiyorsanız, farklı reklam yöntemlerini de kullanmaya alışmanız gerekiyor. Farklı reklam yöntemlerini rahat bir şekilde uygulayabilmeniz için .org yine gerekli bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu sistem üzerinde, sitenin hemen her köşesine reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

WordPress.org mu yoksa WordPress.com mu?

Yukarıda saydığımız 4 madde aslında en belirgin farkları diyebiliriz.

WordPress.org için Sebepler;

 • Eğer içeriğinize önem veriyorsanız; saklamak, korumak ve hatta para kazanmak istiyorsanız,
 • Her gün blogunuzun bir gün kapanması riskini düşünmek istemiyorsanız, riske girmek istemiyorsanız ve en önemlisi de içeriğinizi riske atmak istemiyorsanız,
 • Sınırları aşmak ve içeriğinizi dilediğiniz gibi yönetmek istiyorsanız,
 • Görselliğe önem veriyorsanız, profesyonel ve güzel görünen bir web sitesi yada blog hayal ediyorsanız,
 • Eklentiler ile blog yada web sitenizi daha kullanışlı hale getirmek istiyorsanız

WordPress.com için Sebepler:

 • Ücretsiz olsun diyorsanız,
 • Günlük olarak kullanırım fazla fotoğraf eklemem derseniz,
 • Para kazanmayı düşünmüyorum diyorsanız,
 • Sayfa olsun da, yazayım diyorsanız,
 • Tema önemli değil diyorsanız

Objektif bir bakış açısıyla değerlendirme yaptığımızda; kullanıcının proje amacına göre tercihlerin değişkenlik gösterebileceğini görüyoruz. Eğer ciddi bir blog yada web site projesi söz konusu ise burada org’un daha çok avantajları olduğu açıktır.

WordPress.com’u aynı zamanda bir Blogspot.com olarak görebiliriz. Sağladığı özellikler neredeyse aynı fakat Blogger.com çok daha fazlasını sunuyor. En basitinden Blogger kaynak kodlarını tamamen ücretsiz bir şekilde düzenlemenize ve üçüncü kişi yada firmaların geliştirmiş oldukları temaları kullanmanıza izin verirken, WordPress’in ücretsiz kullanıcı hesabında böyle bir şey mümkün değildir.

2 YORUMLAR

 1. İyi günler, diyelimki wordpres.com da bir sitemiz var ve bu siteyi sunucusunu ve alan adını kendimizin seçtiği bir wordpress sitesine taşımak istiyoruz. Bu işlemi nasıl yapabiliriz, yedekleme ve 301 yönlendirmesini gerçekleştirmek mümkün mü ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?