WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

Spamlar tam bir baş belasıdır. Google ile sorun yaşamanıza, sitenizdeki reklamların görünmemesine ve daha bir çok olumsuzluğa sebep olur. Spamları engellemek sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Birkaç önlemle istenmeyen spamları engelleyebilirsiniz. Birçok insan genel olarak spamın ne olduğunu bilmiyor. Spam Internet üzerinde aynı mesajın çok fazla sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesidir. Hepimiz bu durumla karşılaşmışızdır. WordPress Dünya genelinde pek çok sitenin alt yapısını oluşturmaktadır. Sürekli wordpress bloglara yüzlerce spam yorumlar atılmaktadır. Peki WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz? şimdi buna bir bakalım. wordpress bloğunuzu iki yöntemle spamlardan koruyabilirsiniz.

 

1- WordPress’de yorum gönderilmesini sağlayan ‘comments.php’ dosyası bulunmaktadır. Bu dosyanın içinde ‘ Web Site ‘kısmı var. Bu da içeriğe yorum yapan kullanıcıların varsa web sitelerini eklemeye yarıyor. Bu da spam link gönderen gruplar tarafından çok fazla istismar ediliyor. Bu yoruma atılan spamlardan kurtulmak oldukça basit aslında.

 

Admin panelinden Görünüm > Düzenleyici > Yorumlar (comments.php) yolunu izleyelim. İşaretli kısmı şablondan kaldıralım.

 

2- Spamlardan kurtulmanın diğer yöntemi ise Google den geçiyor. Google Captha bu konuda bize çok yardımcı oluyor. Bunun için Google Captha eklentisini bilgisayarınıza indirmelisiniz. Daha sonra wordpress admin panelinde eklentiler kısmına giderek Google Captha eklentisini seçin. ‘Şimdi kur’ dediğinizde eklentiniz kurulmuş olur. Eklenti kurulduktan sonra eklentiyi etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra Google Captha ayarlarına gidin. Uygulama anahtarlarını yazın ve işleminizi tamamlayın.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?