Windows 10, günümüz itibariyle en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında yer alır. Kullanıcıya sağladığı pek çok özellikle beğeni toplayan Windows’un 10. versiyonu, hız olarak da diğerlerinden daha üstün konumdadır. Sadece bununla değil, Windows 7 ara yüzünün Windows 8’in hızıyla buluşma noktası olan Windows 10 bu yüzden çok sevilmekte ve rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tabii ki de bu işletim sisteminin inciği boncuğu diye tabir edilen ufak ayrıntılı ayarları da mevcuttur. Bu ufak ayarları yaparken kullanıcı deneyiminin olması mutlaktır. Yani birey, Windows 10’dan anlamıyorsa çok sorunla karşılaşacaktır. Bunun en etkin nedeni ise bilinçsizce kurulan programlar, sızan virüslerdir.

Windows 10'da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?
Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Windows 10 hızlandırılabilir mi?

Windows 10’un başlıca hızlı olduğunu ne kadar ifade etsek de, en büyük etken kullanıcının bilincidir. Yani bilip bilmeden yaptığınız her işlem deneyim hızınızı ciddi oranda etkileyecektir. Windows 10’unuzu elbette hızlandırabilir, rahatça kullanımınıza göre özelleştirebilirsiniz. Hızlandırma işlemini gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz. Windows 10, hızlandırmaya açık olan bir işletim sistemidir. En çok da şunu ifade ederiz, iş kullanıcı da bitiyor. Yani bilinçsiz hızlandırma işlemleri sadece Windows 10’unuzu yavaşlatmaktadır.

Açılış Kapanış Hızlandırmak

Açılış ve kapanış hızınız cihazınızın özelliklerine göre değişmektedir. Örneğin i7 3. 0 ghz ve 8 GB ram ile çalışan bir bilgisayarın Windows açılış hızı ortalama 8 ila 12 saniye arasında değişebilmektedir. Anlattığımız özelliklere nazaran daha düşük potansiyele sahip cihazların açılış hızı da ortalama 30 saniyedir. Sunulan bu bilgiler ortalama bir değer olduğu için kesinliği her cihazda mümkün değildir. Evet, cihaza göre açılış hızı değişebiliyor fakat iş sadece cihazda mı bitiyor? Yani açılış ve kapanış hızını arttırmak mümkün müdür? Elbette ki mümkündür. Açılış ve kapanış zamanını azaltmak için yapmanız gereken ilk uygulama internet âlemindeki korsan ve virüslü yazılımlardan kurtulmak olacaktır. Bilgisayarınızı bakım programlarıyla haftada en az 1 kere taramanız da açılış-kapanış hızını etkileyecektir.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?