Windows 10’da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir?

0
236
Windows 10'da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir?

 

Windows’un son çıkan sürümü Windows 10 kullanımı kolay bir sürüm olarak kullanıcılarına sunulmuştur. Son yıllarda üretilen bilgisayarların hemen hepsi Windows 10 ile satışa sunulmaktadır. Türkiye’de satılan bilgisayarların genelinde varsayılan dil Türkçedir. Ancak bazen kullanıcının tercihi başka bir dil olabilmektedir ve Windows 10 geniş dil seçeneğine sahip olması sayesinde değiştirilebilmektedir. Bu nedenle Windows 10’da varsayılan dil nasıl değiştirilir sorusu ortaya çıkmaktadır.

 

Öncelikle bilgisayar ayarlarının yapılabilmesi için Başlat Menüsünden Ayarlara giriş yapılmalıdır. Açılan ekranda karşımıza Sistem, Cihazlar, Ağ ve İnternet, Hesaplar, Zaman ve Dil gibi başlıklar çıkmaktadır. Bu başlıklar arasından Zaman ve Dil tıklanmalıdır. Bu işlem sonrasında Diller başlıklı küçük bir ekran çıkmaktadır. Bu başlığın altında ise “o dilde okumak ve yazmak için bir dil ekleyin” yazısı karşımıza çıkmaktadır. Hemen altında “artı” (+) işareti simgesi yanında Dil ekle seçeneği görünmektedir. Bu seçenek tıklandığında seçilebilecek diller listesi görünmektedir. Oldukça geniş bir dil yelpazesi olduğundan liste uzundur. Ancak en fazla kullanılan diller baş sıralarda göze çarpmaktadır. Arzu edilen dil seçeneği tıklandığında bir önceki ekrana geri döner.

 

Burada Diller bölümünde artık tercih edilen dil ve bilgisayarda tanımlı dil listelenmektedir. Listeye eklenen dilin varsayılan olarak seçilmesi sonrasında Windows 10’un dili değişmiş olacaktır.

Tercih edilen dil üzerine bir kez tıklanarak o dil seçilir. Hemen altında bulunan butonlardan “varsayılan olarak ayarla” tıklandığında işlem gerçekleşmiş olacaktır.

 

İLGİLİ HABER:  Apple Akıllı Gözlükleri Gelecek Mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?