Safari, Apple’ın resmi olarak sunduğu ve genelde kendi cihazlarda varsayılan olarak yer verdiği web tarayıcılarından birisidir.

Hemen hemen her yeni MacOS sürümünde ya da hemen hemen her yeni iOS sürümünde Safari tarayıcı için bir güncelleme görüyoruz. Web tarayıcısının hem daha güvenli hem de daha hızlı bir şekilde çalışması için sürekli güncellemeler yayınlayan Apple’ın, bu alanda bir hayli yüksek yatırımlar yaptığını biliyoruz.

Bu kısımda merak edilen bir soru var. Apple kendi ürünlerinde Safari tarayıcı kullanımına izin veriyor ancak diğer cihazlarda bu tarayıcıyı kullanmak mümkün mü? En çok merak edilen soru, “ Windows 10’da Safari tarayıcı kullanılır mı?” sorusu.

Windows 10 için Safari Tarayıcı Durumu

Her ne kadar Apple, diğer yazılımlarında olduğu gibi web tarayıcısında da içe dönük bir yapı sunuyor olsa da Windows sürümü de yayınlanmıştı. Windows sürümü de yayınlanmıştı diyoruz çünkü şu an için böyle bir durum söz konusu değil.

Apple Windows için Safari güncellemeleri sunmuyor. Çok uzun bir süredir bu konuda yeni bir güncelleme yayınlanmadığını görüyoruz. Windows için Safari 5.1.7 sürümünde kaldı. Böyle değerlendirildiği zaman destek bir nevi kesilmiş oldu.

Windows 10’da Safari tarayıcı

Windows 10’da Safari Tarayıcı Kullanılır mı?” sorusunun cevabı da ne yazık ki hayır. Bunun için önemli güvenlik sorunlarının gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Güvenlik sorunları, beraberinde güncelleme almayan bir tarayıcının uyum sorunu ve benzeri birçok sorunla karşı karşıya kalıyorsunuz. Zaten Windows 10 ile tam uyumlu bir versiyon söz konusu değil.

Hemen bu kısımda bir uyarı daha eklememiz lazım. İnternet üzerinde arama yaptığınız zaman, tarayıcının Windows 10 sürümünün bulunduğunu görebilirsiniz. Kesinlikle bu bağlantılara tıklamayın ve bu tür bağlantılar üzerinden tarayıcıyı indirmeye çalışmayın.

Genelde bu tip dış bağlantıların amacı, casus yazılımları bilgisayarlarınıza kurmak. Resmi olarak güncel bir sürüm sunulmuyor. Apple bunun için herhangi bir düzenleme yapmayacak ve şu an için yeni bir sürümün gelmesi söz konusu değil.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?