İşletim sistemi konusunda Microsoft’un piyasaya sürmüş olduğu Windows 10 işletim sistemleri konusunda en çok beğeni toplayan işletim sistemlerinden birisi diyebiliriz. İlk yayınlandığı dönemden bu yana ücretsiz olan işletim sistemi tam 1.yılında ücretli hale getirilmişti. Yayınlandıktan bir yıl sonra 430 lira gibi bir giriş fiyatı ile satılmaya başlanmıştı. Temmuz ayında yıl dönümü adı verilen güncelleme ile beraber ilk büyük güncellemesini de almıştır. Ancak bu güncellemeyle birlikte bazı önemli sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu sorunlarda başlıca kullanıcıların bilgisayarlarında kalıcı hasarlarda oluşmaya başlamıştır.

 

Mesela donanım araçlarının bozulmasına neden olmuştur. Yıl dönümü güncellemesinin en çok neden olduğu sorunlardan birisi ise kamera sorunu olmuştu. Zira güncellemeden sonra kullanıcıların kamera kullanımı gerçekleştiremedikleri ve web kameraları dâhil tüm kameraların Windows tarafından tanınmadığı da belirtilmiştir. İster USB ister ağ bağlantılı bir web kamera kullanın, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile web kameranızı kullanmaya kalktığınızda kameranın donması sorunuyla karşılaşıyorsunuz. Bu noktada Microsoft’un sunduğu bir çözüm yolu henüz olmadığından çözümü üretmek bizlere kalıyor.

windows-10-da-varsayilan-dil-nasil-degistirilir

Aşağıda adım adım çözümü göstereceğim ve sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmeniz halinde kamera probleminiz ortadan kalkacaktır.

 

1 – ) Kayıt Defteri Düzenleyicisini açıyoruz. (Başlat simgesine tıklayıp regedit yazarak ulaşabilirsiniz)

2 – ) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform linkini izliyoruz.

3 – ) Platform klasörüne sağ tıklayıp Yeni – DWORD diyoruz ve ismini EnableFrameServerMode olarak yazıyoruz.

4 – ) Yeni Değer’e sağ tıklayıp ” Değiştir ” ’i seçiyoruz.

5 – ) Değer Verisi alanına 0 giriyoruz.

6 – ) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform linkini takip ediyoruz.

7 – ) 3 ve 5. adımları tekrarlıyoruz.

Söz konusu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız da gerekecek. Bu işlemden sonra ise kameranızın düzelmesi gerekiyor. Ancak belirtmek isterim ki bu çözüm geçici bir çözüm yani ilerleyen bir dönemde Microsoft’un bu problem için güncelleme yayınlaması bekleniyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?