Windows 10.  yıldönümü güncellemesiyle birlikte sistem donmaları şikâyetleri had safhaya çıktı. Kullanıcılara illallah dedirten durum çubuğunun tepki vermemesi, uygulamaların açılmaması, açılan uygulamaların yarım dakikaları bulan sürelerle tepki vermemesi sorunları bazı kullanıcıların cihazlarına hiç uğramazken çoğunluğa yaka silktirdi. Microsoft bu şikâyetleri değerlendirerek geçtiğimiz haftalarda bir KB güncellemesi yayınladı. Henüz bu güncellemeye fırsat bulamamış olanlar için önereceğimiz birkaç yöntem sistem donmaları sorunundan kurtulmanız için deneyebileceğiniz alternatifler olabilecektir.

 

             Bu sorun uygulamalarınızı SDD’ye kurduğunuz için ortaya çıkıyor olabilir. Sistem donmalarını engellemek için farklı bir depolama alanı tercih edebilirsiniz. Ancak farklı depolama alanı kullanan kullanıcıların da sistem donmalarından mustarip olduklarını görüyoruz. Ayarlar-Sistem-Depolama sırasını takip ederek yeni uygulamaların farklı bir depolama alanına kaydedilmesini sağlayarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

 

Bir başka çözüm de bilgisayarınızı güvenli moda çalıştırmak olabilir. Bunu yapmak için bilgisayarınızı başlatırken shift tuşunu basılı tutmalısınız. Böylece güç ikonunda ‘Yeniden Başlat’ı tercih edebilirsiniz. Bu yöntemin dışında Ayarlar bölümünden ‘Kurtarmayı tıklayıp açılan kısımdan Gelişmiş Başlangıç başlığı altında ‘Yeniden Başlat’ seçeneğini tıklayarak Güvenli moda geçmeniz mümkün olmaktadır. Zaman zaman anti virüs yazılımları ile işletim sistemleri arasındaki uyuşmazlık sistem donmalarını beraberinde getirebilmektedir. Antivirüs yazılımını bilgisayarınızdan kaldırıp dağıtıcının web sitesinden en son sürümü indirip kurmanız gerekebilir.

 

Eski sürüme dönmeyi de tercih edebilirsiniz. Başlat menüsünden ‘Ayarları seçin. Açılan ekrandan ‘Güncelleştirme ve Güvenlik’ sekmesine tıklayın. Ekranın solundan Kurtarma seçeneğini tıklayın. ‘Önceki Bir Sürüme Geri Dön’ sekmesinden memnun olduğunuz eski sürümünüze dönebilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Windows eski klasörünün eki hala C sürücüsünde bulunuyor olmalıdır.  Önerdiğimiz bu yöntemler sistem donmalarına çare olmuyorsa Microsoft’un yayınlayacağı yeni güncelleştirmeleri beklemekten başka çare kalmamaktadır.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?