Windows 10 İşletim Sisteminde Sesli Asistan Devri Başlıyor !!!

Daha yeni yeni kullanılmaya başlanan sesli asistan sistemi, zaman ilerledikçe hayatımıza iyice yerleşiyor.

Sistem bu kadar gelişmeden evvel sadece cep telefonlarında kullanılan sesli asistan sistemi, artık kullanıcıların kişisel bilgisayarlarında da aktif olarak kullanım için bulunuyor. Dünya’ da yaygın olarak kullanılan işletim sistemi olan Windows 10’ da bulunan sesli asistan sistemi Cortana kullanılan bu sistemin gözle görülür en güzel örneği.

Apple markasının İphone telefonlarında kullandığı Siri isimli sesli asistan sistemi, bu sistemin en öncü ve büyük örneklerinden bir tanesi. Bu sistemler internet bağlantısı olmadan çalıştıkları için, bu sistemlere eklenen yapay zekalar sayesinde kısa zamanda büyük problemler çıkarabiliyor.

Windows 10’ un sesli sistemi Cortana ülkemizde kullanım açısından düşünüldüğünde Türkçe dil seçeneğine sahip değil. Bu sistem yazılı ve sözlü olarak iki şekilde kullanılabiliyor. Bu sistem sesli olarak kullanılmak istenir ise, Cortana sisteminin aktif hale getirilmesi için başlat menüsünün sağ yanına yerleştirdikleri mikrofon simgesine  tıklayarak sesli asistan sistemi aktif hale getirilebilir.  Eğer yazılı sistem kullanmak istenirse yine aynı yerde bulunan yuvarlak simgeye tıklamak sistemi aktif hale getirir. Bu sistemin en büyük ve avantajlı yönü ise kullanıcının sesini tanıması ve kullanıcıya alışması durumu. Verilen komutlarla sistem tarafından yapılan ses analizinde, kullanıcıyı tanıyarak daha verimli sonuçlar alınması sağlanıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?