WhatsApp Virüslerinden ve Dolandırıcılığından Korunma

0
234
WhatsApp virusleri

WhatsApp dolandırıcılıkları gittikçe yaygınlaşıyor. Bilmeden indirdiğiniz kötü amaçlı yazılımlar veya tıkladığınız linkler ile telefonunuza bulaşan virüsler, banka bilgileri de dahil olmak üzere her türlü kişisel verinizin dolandırıcıların eline geçmesine sebep olabiliyor. Aşağıda, gördüğünüzde kesinlikle uzak durmanız ve telefonunuzdan kesinlikle silmeniz gereken WhatsApp dolandırıcılıklarından bazılarını bulabilirsiniz.

WhatsApp dolandırıcılıkları, tecrübeli kullanıcılar için genellikle oldukça kolay anlaşılabiliyor. Ancak tecrübesiz kullanıcıların bu virüslere yakalanma ihtimali oldukça yüksek. Özellikle de istediğiniz bir şeyi ya da ihtiyacınız olan bir şeyi sunduklarında.

Kısa bir zaman önce, milyonlarca kullanıcının WhatsApp güncellemesi adı altında sahte bir uygulamayı telefonlarına indirdiğini hatırlayanlarınız vardır. Bu sahte uygulama yalnızca reklam amaçlı olması açısından çok endişe verici değildi ve uygulamayı kaldırmak yeterince kolaydı. Ancak bu aldatmaca, daha az teknik bilgiye sahip kullanıcıların, WhatsApp’ı güncellemenin doğru yolunu bilmediği gerçeğini ortaya çıkardı.

Uygulama, WhatsApp Messenger’ı Güncelle (Update WhatsApp Messenger) adına sahipti ve App Store ile Play Store’den indirilebiliyordu.

WhatsApp Nasıl Güncellenir?

iOS cihazlarda WhatsApp nasıl güncellenir?

  1. App Store açın.
  2. Ekranın sağ alt köşesindeki Güncellemeler’e dokunun.
  3. Ekranın sol üst köşesindeki Tümünü Güncelle’ye dokunun.

Android cihazlarda WhatsApp nasıl güncellenir?

  1. Play Store’u açın.
  2. Ekranın sol üst köşesindeki üç yatay çizgiye dokunun.
  3. Uygulamalarım ve oyunlarım’a dokunun.
  4. Tümünü güncelle’ye dokunun.

WhatsApp Hediye Çeki Dolandırıcılığı

En yaygın WhatsApp dolandırıcılıklarından biri, ünlü firmalardan ücretsiz hediye çeki alabileceğinizi vaat eden dolandıcırılıktır.

Ücretsiz hediye çekini kim istemez ki? En tecrübeli WhatsApp kullanıcıları bile bu dolandırıcılığın ağına yakalanabiliyor.

Bağlantıyı tıkladığınızda, çeşitli kişisel soruları cevaplamanız istenen bir anket sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Bu anketin, hediye çeki dağıttığı vaat edilen markayla hiçbir alakası yok. Anket, tamamen kişisel verilerinizi çalmayı amaçlıyor.

Gratis hedi ceki

Bu tuzağa düşen çoğu kullanıcı, iyilik yapma düşüncesiyle bağlantıyı arkadaşlarıyla da paylaşıyor. Ancak farkında olmadan hem kendisine, hem de bağlantıyı gönderdiği kişilere kötülük yapmış oluyor.

WhatsApp Word, Excel ve PDF dosyası ile bulaşan kötü amaçlı yazılım

Yakın zamanda ortaya çıkan yeni bir WhatsApp dolandırıcılığı, kullanıcının WhatsApp mesajına eklenmiş normal görünen bir Word, Excel veya PDF belgesinin açılmasıyla gerçekleşiyor. Belgeyi açmak için tıkladığınızda kötü amaçlı yazılım cihazınıza indirilmiş oluyor ve kişisel bilgilerini çalabilecek duruma geliyor.

İLGİLİ HABER:  Sınırlı Süre ile Ücretsiz 7 Başarılı iPhone ve iPad Uygulaması

Bu dolandırıcılığı önlemenin en kolay yolu, mesajı gönderen kişiye bunun ne olduğu sormak ve eğer kaynağını bilmiyorsa bağlantıyı tıklamadan mesajı silmektir.

Cihazınıza daha önce kötü amaçlı yazılım indirmiş olabileceğinizden şüphe ediyorsanız, “iPhone/iPad virüs bulaşır mı? Bulaşırsa ne yapmalı?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

WhatsApp Gold – WhatsApp Premium Dolandırıcılığı

En son WhatsApp dolandırıcılığı, uygulamanın WhatsApp Gold adındaki premium sürümüne geçmek için gönderilen özel bir davet mesajı ile yayılıyor. Öncelikle şunu belirtelim, WhatsApp Gold adında herhangi bir uygulama ya da hizmet kesinlikle yoktur!

Davet mesajında, “Hey nihayet Gizli WhatsApp altın versiyonu sızdırılmış, Bu sürüm sadece ünlüler tarafından kullanılıyor. Şimdi biz de kullanabiliriz” ifadeleri yer alıyor.

Sözde WhatsApp Gold versiyonu ile, gönderdiğiniz mesajları karşı tarafın cihazından silebileceğiniz ve aynı anda 100 fotoğraf gönderebileceğiniz söyleniyor. Kulağa harika geliyor, ancak tamamen düzmece! Davetiyedeki bağlantıya tıkladığınız anda, kötü amaçlı yazılım cihazınıza bulaşmış oluyor.

WhatsApp Virüsü – WhatsApp Virüsünden Korunma

En yeni WhatsApp aldatmacası WhatsApp’ın kendisi ile değil, Android telefonunuzdaki veya iPhone’daki e-posta uygulaması aracılığıyla yayılıyor. Size bir WhatsApp çağrısını kaçırdığınız ve bir WhatsApp sesli mesajınız olduğunu, mesaja erişmek için e-postadaki bağlantıyı tıklamanız gerektiği söyleniyor. Bağlatıya tıkladığınızda bir WhatsApp mesajına erişmiyor, cihazınıza bir virüs indirmiş oluyorsunuz.

Lütfen dikkatli olun. WhatsApp, sizinle hiçbir zaman WhatsApp uygulaması dışında iletişim kurmaz, dolayısıyla böyle bir e-posta görürseniz bağlantıyı tıklamayın ve iletiyi silin.

WhatsApp tüm bu dolandırıcılıklar için, “Lütfen bunların bir sahtekarlık olduğunu ve gerçek olmadığını anlayın.” diyor.

Sizin de karşılaştığınız WhatsApp virüsü ya da dolandırıcılığı varsa, bizimle paylaşarak birçok kişinin dolandırılmasına engel olun.

İlginizi Çekebilir: WhatsApp’tan Yüksek Boyutlu Video ve Dosya Gönderme

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?