Whatsapp’ın yayınladığı son güncellemesi ile artık konuşma pencerelerinizde, “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.” uyarısını görebilirsiniz. Bu uyarı kısaca artık Whatsapp‘da gönderdiğiniz tüm bilgilerin şifrelenerek karşı tarafa ulaştığının bilgisini veriyor.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?

Uçta uca şifreleme, iki kişi kendi aralarında Whatsapp’da konuşurken bu bilgilerin hiç bir şekilde Whatsapp firmasının kendisi tarafından ya da üçüncü firmalar tarafından ulaşılamayacağı anlamına geliyor, en azından Whatsapp’ın iddiası bu yönde.

Sadece iki kişi arasındaki konuşmalarda değil, aynı zamanda grup sohbetleri esnasında da tüm konuşmalar uçtan uca şifreleme yardımıyla şifreleniyor. Whatsapp bu özelliği geliştirmek için yaklaşık olarak 6 aydır Open Whisper Systems firması ile birlikte çalışıyorlar.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Kullanılır ?

Bu özelliği etkinleştirmek için normal şartlarda birşey yapmanıza gerek yok. Çünkü eğer iki tarafta Whatsapp’ın en güncel sürümünü kullanıyorsa otomatik olarak bu konuşma şifreleniyor demektir. Bu şifreleme özelliği malesef kapatılamıyor.

Peki Whatsapp uçtan uca şifrelemenin etkin olup olmadığı nasıl kontrol edilir ?

Bunu kontrol etmek için öncelikle Whatsapp konuşma ekranında konuşma yaptığınız kişinin ismine dokunun ( Whatsapp ekranının en üst orta kısmında yazıyor ). Açılan ekranda konuştuğunuz kişinin bilgilerini ve resmini göreceksiniz.

Bu ekranda “Şifreleme” yazısını bulun ve üzerine tıklayın, burada size 60 karakterli bir şifre verilecektir. Bu şifre ile arkadaşınızın şifresi aynı ise Whatsapp’daki konuşmalarınız şifreleniyor demektir.

whatsapp

Bunu kontrol etmek için ayrıca “Şifreleme” butonuna bastıktan sonra açılan ekranda QR kodu okutma kısmında arkadaşınızın Whatsapp’ındaki QR Kodu okutarak karşılaştırabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  WhatsApp Messenger Uygulaması iOS için Güncellendi: Sesli Arama Özelliği ve Daha Fazlası

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?