WhatsApp, 2021 Yılında Hangi Telefonları Desteklemeyecek?

0
378
WhatsApp 

WhatsApp, Facebook’un en başarılı yatırımlarından biri olarak yoluna devam ediyor. Anlık mesajlaşma uygulamasının ne kadar kullanıldığını tartışmaya bile gerek yok. Uygulama çok popüler ve popüler olmaya da devam ediyor. Haliyle bu uygulama ile ilgili herhangi bir haber ortaya çıktığı zaman, her mobil cihaz kullanıcısını ilgilendiriyor.

İşte yine böyle, uygulamayı kullanan her mobil cihaz kullanıcısını ilgilendiren yeni bir haber var. Öyle ki uygulama destek verdiği cihazlar için yeni bir bilgilendirme metni yayınladı. Aslında bakarsanız her sene bu liste güncelleniyor ve destek verilen cihazlar değiştiriliyor. Bazı eski cihazlarda destek kesiliyor.

İlginizi Çekebilir: Apple Mac Satışlarında Rekor Artış Yaşandı

2021 Yılında WhatsApp Hangi Telefonlar için Kullanılabilir Durumda Olacak?

Destek verilen cihaz listesinde yapılan güncellemeden sonra şunu görüyoruz ki iOS 9 işletim sisteminin altında bir cihazınız varsa uygulamayı kullanmanız mümkün olmayacak. Aslında bakarsanız geçen sene açıklanan listede de yine iOS 9 şartı vardı. Fakat geçen sene 1 Şubat 2021 itibariyle iOS 9 desteğine de son verileceği söylenmişti.

Yani uygulamayı kullanmak için minimum olarak iOS 10 işletim sisteminin gerekeceği konusunda bilgiler vardı. iPhone 4S modellerinin hala kullanılıyor olması ve kabul edilebilir bir kitlesinin bulunması nedeniyle bu sene de iOS 9 desteği devam ediyor olacak.

iPhone 4 cihazınız varsa, ona yapacak çok fazla bir şey yok. Zaten artık telefonunuzu değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. 🙂

Tabii ki sadece iOS değerlendirmesi yapmak doğru olmaz. Aynı durum Android için de geçerli. Android işletim sistemi için de dönem dönem olmak üzere eski cihazlara destek kesiliyor.

WhatsApp

Bu sene güncellenen listeye göre Android 4.0.3 ve üzeri sürümde olan akıllı telefonlar WhatsApp kullanabilecek. Bunun altında olan akıllı telefonların da uygulamaya el sallaması gerekiyor. Şimdi akıldaki soru şu ki neden?

İLGİLİ HABER:  iOS 13.3.1 Beta 2 Yayınlandı

Peki neden böyle bir karar alınma gereği duyuluyor? Yani eski serilere de destek verilse ne olur? O zaman iş biraz daha değişir. Çünkü WhatsApp, aktif olarak güncelleme alan bir program. Her güncelleme yeni özellik demek oluyor. Yeni özellikler ise eski işletim sistemiyle uyum sorunu yaşayabiliyor.

Atıyorum siz Android 11 ile gelen ek bir API’yi kullanmak istiyorsunuz ama bu API eski sürümlerde çökmeye neden oluyor. Bunu tamamen örnek olması açısından verdim. Sonuçta bu ve buna benzer sorunlar yaşamamak adına dönem dönem eskiyen cihazlardan destek kesiliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?