WhatsApp’tan Yüksek Boyutlu Video ve Dosya Gönderme

8
56585
WhatsApp 16 MB'dan buyuk boyutlu dosya gonderme

WhatsApp’tan 16 MB’dan büyük boyutlu dosyaları nasıl gönderilir?

WhatsApp, mesajlaşmanın yanında uzakta olduğumuz aile üyelerimiz ya da arkadaşlarımıza fotoğraf, müzik veya video göndermek için sıklıkla kullandığımız bir platform haline geldi. Ancak, bu medya dosyaları, WhatsApp sunucularına yüklenmeden önce orijinal kaliteleri kaybolacak şekilde sıkıştırılır.

Yüksek kaliteli medya dosyalarının boyutu genellikle büyüktür. 5 dakikalık bir FLAC ses dosyası yaklaşık 40 ila 60 MB arasında gelirken, 720p çözünürlükte ortalama bir müzik videosu 70 ila 90 MB civarında geliyor. WhatsApp, herhangi bir medya dosyası türü (fotoğraf, müzik veya video) için 16 MB’lık genel bir yükleme sınırına sahiptir. Muhtemelen, bu limit dahilinde paylaşabildiğiniz tek yüksek kaliteli ortam dosyaları 320 kbps bit hızındaki ortalama 5 dakikalık MP3 dosyalardır.

WhatsApp, 16 MB dosya gönderme sınırı nedeniyle yüksek kaliteli medya dosyaları göndermek için çok da kullanışlı değil gibi görünüyor. Ancak iyi haber şu ki, WhatsApp’dan 16 MB’dan daha büyük dosyaları gönderebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki yöntem yalnızca gönderen kişi WhatsApp’ın iOS sürümünü kullanıyorsa çalışır. Alıcı ise WhatsApp’ın herhangi bir sürümünü (iOS, Android, Windows) kullanıyor olabilir.

WhatsApp ile Büyük Boyutlu Fotoğraf, Müzik ve Videolar Gönderin

Burada kullanılan yöntem, WhatsApp’ın medya sıkıştırma algoritmalarını atlama temeline dayanıyor. WhatsApp, bir belge paylaşırken 128 MB’a kadar dosyaları seçmenize olanak tanır. Elbette, bu boyut sınırı HD kalitesinde bir filmi göndermek için yeterli değildir. Ancak aşağıdaki yöntemi kullanarak WhatsApp üzerinde yüksek kaliteli videoları veya müzik dosyalarını kolayca gönderebilirsiniz.

WhatsApp, doküman yüklemelerinde diğer üçüncü taraf uygulamalardan dosyaların alınmasına olanak tanır. Bu yöntemde üçüncü taraf dosya seçici uygulaması olarak Documents adlı uygulamayı kullandık. Documents uygulamasını kullanarak WhatsApp’dan büyük boyutlu fotoğraf, müzik ve video gönderebilirsiniz.

  1. App Store’dan Documents uygulamasını indirin ve yükleyin.
  2. WhatsApp’dan göndermek istediğiniz büyük boyutlu dosyayı (128 MB’dan daha küçük) Paylaş menüsü, iTunes veya başka herhangi bir uygun yolla Documents uygulamasının dosya deposuna aktarın.
  3. WhatsApp uygulamasını açın ve dosyayı göndermek istediğiniz kişiyi seçin.
  4. Sohbet balonunun yanındaki “+” simgesine dokunun ve Belge‘yi seçin.
  5. Documents uygulamasının da aralarında olması gereken uygulamaların bir listesini görmeniz gerekiyor. Göremiyorsanız, listenin altındaki “Diğer…“e dokunun ve Documents uygulamasının yanındaki seçim anahtarını etkinleştirin.
  6. Üçüncü taraf uygulamalar listesinden Documents uygulamasını seçin ve uygulama içi depolama alanından istediğiniz dosyayı seçin.
  7. Dosyayı seçtikten sonra Tamam‘a dokunun.
İLGİLİ HABER:  Samsung Galaxy S8 Plus Mı? iPhone 7 Plus Mı? Hangisi Daha İyi?

Seçilen dosya, alıcının WhatsApp yüklü cihazında hangi işletim sistemini kullandığından bağımsız olarak indirilebilmesi için WhatsApp’a yüklenecektir. Dosya boyutu 128 MB’ın altında olmalıdır. Daha büyük bir dosya seçilirse, boyutu 128 MB’a kadar belgeler seçebileceğinizi bildiren bir açılır pencere görüntülenir.

İlginizi Çekebilir: İnternetsiz WhatsApp Kullanma

8 YORUMLAR

    • Galeriden videoya tıklayıp paylaşma işaretini seçiyorsunuz en altta dosyalara kaydet seçeneği var ordan icould drive yada dosyalara ekle yapıp whatsappa geçerek belge şeklinde gönderebilirsiniz

  1. whatsaaptan kendi mail adresime dosya word gönderemiyorum.Gönder kısmına geliyorum mesaj notlara ekle,whatsaap falan geliyor ama mail görünmüyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?