Apple Watch akıllı saatleri için son olarak WatchOS 5 güncellemesi yayınlandı. Fakat tabii ki bu ana sürüm. Ana sürümün de sürekli olarak yeni paketlerle güncellemeler aldığını görüyoruz. Apple’ın akıllı saatleri için yayınlanan güncellemeler, her seferinde yeni bir özelliğin aktif hale gelmesini sağlıyor. Son olarak Apple Watch 4 modeli için bir düzenleme güncellemesi yayınlandığını ve EKG özelliği için beklenen adımların atıldığını gördük.

Sürekli yeni sürümlerin yayınlanmasına karşın, bazı kullanıcılardan gelen mesajları değerlendirdiğimiz zaman, güncelleme sırasında sıkıntılar yaşanabildiğini görüyoruz. “WatchOS Güncellenemiyor”, “Yeni sürüm yüklenmiyor” gibi sorunlarla karşılaşan kullanıcıları için bazı çözüm önerilerinden söz edeceğiz. Özellikle WatchOS 5 sürümünde sıkıntı yaşayan kullanıcılar için yapılacaklardan söz edelim.

iOS Sürümü için Kontrolleri Yapma

WatchOS Güncellenemiyor sorununun ana kaynaklarından biri, iOS güncellemeleridir. Apple’ın WatchOS güncelleme bildirimlerini görmek ve sorunsuz güncelleme yapmak için mutlaka en güncel iOS sürümüne sahip olmanız gerekiyor.

Beta yazılımları için de bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Hem kararlı sürümler için hem de beta sürümler için mutlaka iOS işletim sisteminin en güncel versiyonunda olduğuna emin olun. Ardından WatchOS Güncellenemiyor sorunu için bir kez daha kontrol yapın. En güncel sürümde olmanıza rağmen güncelleme yüklenmiyorsa devam edelim.

iOS Beta Programı Sorunu

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta beta yazılımları. WatchOS Güncellenemiyor sorunuyla karşı karşıya kalıyorsanız ve beta programına kayıtlıysanız, bu durumda beta programına bağlı olarak sorunlar alıyor olabilirsiniz. Bu sorun iOS sürümünde beta programına kayıtlı olup, WatchOS sürümünde beta programına kayıtlı olmayan kullanıcılarda çok daha sık karşılaşılan bir sorun.

Her iki cihazda da beta sürümüne geçmek yerine, iPhone akıllı telefonunuzda yer alan beta profilini silip, son kararlı sürüme dönmeniz yarar sağlayacaktır. Beta programlarında en sık karşılaşılan sorunların başında, güncelleme hatası sorunu yer alıyor. Sorununuz devam ediyorsa, yazımızı okumaya devam edin.

Kolay ulaşım için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

Bağlantıları Tekrar Kontrol Etme

Diyelim ki en güncel sürümdesiniz ve beta programına da kayıtlı olmadığınız halde WatchOS Güncellenemiyor sorunuyla karşı karşıyasınız. Bu durumda bir sonraki adıma geçiyoruz ve bağlantıları kontrol ediyoruz. Hem bağlantınızın doğru bir şekilde yapıldığını hem de iPhone akıllı telefonunuzun Apple Watch akıllı saatini tanıdığından emin olmalısınız. Bunun için kontrolleri nasıl yapacağınıza geçelim.

  • iPhone akıllı telefonunuzdan “Ayarlar” kısmına girin.
  • Wİ-Fİ bölümüne dokunun. (Burada Bluetooth bağlantınızın açıkken açık olup olmadığı konusunda da kontroller bakın.)

WatchOS Güncellenemiyor

  • Apple Watch akıllı saatinizden kontrol merkezini açmak için saatte yukarı doğru kaydırma hareketi yapın. iPhone ile Apple Watch bağlıysa, ekranın hemen üst kısmında yeşil bir bağlantı simgesinin yer aldığını göreceksiniz.

WatchOS Güncellenemiyor

  • Hem iPhone üzerinden hem de Apple Watch üzerinden bağlantıları bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Yeşil simge gözükmüyorsa, bu durumda da yeniden bağlantı kurmayı deneyin.

Zorla Çık ve Yeniden Başlatma Yap

Tüm bunları yaptınız ve WatchOS Güncellenemiyor sorunu yine karşınıza çıkıyor. Bu durumda Apple Watch akıllı saatinizi yeniden başlamaya zorlamanız gerekecek. Bu şekilde hem saatin sistemi yeniden başlatılacak hem de sorunu neden olan bir aksaklık varsa giderilecek.

  • iPhone üzerinden Watch uygulamasını açın.
  • Çoklu görev arayüzüne geçmeniz gerekecek. Bunun için ana ekran düğmesine iki kez basın.
  • Kapatmak için Apple Watch uygulamasını yukarı kaydırın. (Yeni modellerde ana ekran tuşunun yerine ekranın hemen altına yerleştirilen kontrol çubuğu kullanılmakta)

WatchOS Güncellenemiyor

  • Kapatmaya zorlamak için Watch uygulama kartını yukarı kaldırın.
  • Apple Watch akıllı saatinizden yan düğmeye basın ve basılı tutun.
  • Daha sonra kapatmak için kaydırın.

Tüm bu yöntemler işe yaramadıysa, iPhone cihazınız üzerinden Apple Watch saatinizi tamamen kaldırıp, yeniden eşleştirme yapmayı deneyin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?