watchOS 7 ile Saat Kadranı Paylaşma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

0
135

watchOS 7 işletim sistemi, akıllı saatlerinizde kullandığınız saat kadranlarıyla ilgili yeni bir özelleştirme seçeneği getirdi. Apple tarafından sunulan kadranlar bir yana artık kendi kadranlarınızı yaparak, saatinizi maksimum seviyede özelleştirebilirsiniz.

Bunun için bir sınır var mı derseniz yok. Kendi fotoğraflarınızı bile kullanarak çok özel kadran çalışmaları yapabilirsiniz. Arayüzü kendinize göre ayarlamanızı sağlayacak olan bu özelliğin en güzel yanı ise paylaşma özelliğinin sunulması.

Sadece kadran hazırlama ile sınırlı kalmayacaksınız. Aynı zamanda bu kadranların paylaşımını da sağlayacaksınız. Tek yönlü düşünmeyin. Siz hazırladığınız kadranlara paylaşabileceğiniz gibi sizle de kadranlar paylaşılabilecek. Kadran özelleştirmelerini uzun uzun anlatacağız ama şimdi paylaşım sisteminden söz edelim.

Bakın: watchOS 7 Özellikleri Açıklandı – Çok Şaşıracaksınız

watchOS 7 Kadran Paylaşımı Nasıl Çalışacak?

Kadran paylaşımını farklı şekillerde yapabilirsiniz. İlk kullanacağınız ise iPhone’da yer alan Apple Watch uygulaması olacak. iPhone akıllı telefonunda yer alan uygulamada, oluşturduğunuz saat koleksiyonları arasında gezebilir, yerleşik olarak gelen paylaşım sayfasını kullanarak da istediğiniz bir platformda paylaşabileceksiniz.

Bunun için iPhone uygulamasına yeni paylaşım bölümü entegre edilecek. Oluşturduğunuz kadranları uygulama üzerinden paylaşmak istediğinizde:

  • Sosyal medya uygulamalarından paylaşabilir,
  • Posta uygulamasından paylaşabilir,
  • Mesajlar bölümünden paylaşabilir,
  • Anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden paylaşabilirsiniz.

watchOS 7 kadran

Hemen her platformda oluşturulan kadranlar paylaşılabilecek. Bu iPhone Apple Watch uygulaması üzerinden paylaşım yaptığınız zaman geçerli.

Akıllı saat üzerinden kadran paylaşımı yapmak istediğinizde ise şimdilik sınırlı bir kullanım var. Saat yüzüne uzun süre bastığınız zaman artık paylaşım simgesi çıkacak ve sadece mesajlar uygulaması üzerinden olmak üzere kadranları paylaşabileceksiniz.

Saat üzerinden yapılan paylaşımlar şimdilik sadece mesajlar bölümünde sınırlı. WatchOS 7 final sürümünde platform desteği artacak.

watchOS 7 kadran

Sizinle Paylaşılan Kadranlar

Eğer Apple Watch kullanan bir arkadaşınız yeni bir kadran tasarımı yapmışsa ve bunu sizinle paylaşmışsa o zaman bunun için bir bağlantı alacaksınız.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Şeker Hastalığını Tespit Edebilir Mi?

Bağlantıya gittiğiniz zaman kadran cihazınıza indirilebilecek. Zaten özel olarak hazırlanmış olan kadranları, siz tekrar özelleştirme şansına sahip olacaksınız. Yani diyelim ki arkadaşınız bir kadran hazırladı ve bu kadranı size gönderdi.

Bu kadranı cihazınıza yükledikten sonra, kadranı şablon olarak kullanıp kendi özelleştirmelerinizi dahil etmek mümkün olacak. Yerleşimler değiştirilebilir ve daha birçok farklı özelleştirme yapılabilir. Özelleştirdiğiniz kadranı yeniden paylaşmanız da mümkün olacak.

watchOS 7 kadran

Özel Kadran Sayfaları Olacak

watchOS 7 kadran özelleştirme sistemi yeni bir alan oluşturacak. App Store üzerinden en iyi kadranlar bölümü olacağı ve burada kadranların paylaşılacağı düşünülüyor. Ayrıca markalar kendi kadranlarını yapabilir.

Mesela Adidas kendi spor kadranını oluşturup sitesinden paylaşabilir. Aynı şekilde Nike ya da diğer markalar da bunu yapabilir. Kısaca yeni bir alan oluşturulmuş oldu. Yeni betalar geldikçe biz de bu özelliği nasıl kullanacağınız konusunda detaylı rehberler oluşturacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?